Heiner Flassbeck vyzval ke globální odpovědi na světovou krizi.

Heiner Flassbeck vyzval ke globální odpovědi na světovou krizi. | foto: flassbeck.de

Odborník: Z předešlých krizí jsme se nepoučili

  • 10
Vlády nesmějí při řešení globální hospodářské krize uvažovat krátkodobě. Naopak by měly hledat řešení, jak podobným krizím do budoucna zabránit. Na úvod třídenní konference Svět v krizi, která dnes začala v Praze, to řekl hlavní ekonom Konference OSN o obchodu a rozvoji Heiner Flassbeck.

"V této oblasti se zatím neudělalo nic. Nikdo, žádný politik o tom (jak zabránit dalším krizím) zatím nemluvil," prohlásil Flassbeck. "Spekulace především s měnami zavinily před méně než deseti lety krize v Asii a v Latinské Americe, a my jsme se z toho nic nenaučili," dodal.

Heiner Flassbeck

Je hlavním ekonomem Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).

Působil na německém ministerstvu financí a jako hlavní makroekonom v německém Institutu pro ekonomický výzkum.

Probíhající setkání ekonomů, politologů a zástupců nevládních organizací by mělo navrhnout alternativní ekonomické přístupy a formulovat doporučení adresované politickým lídrům, kteří se ve čtvrtek sejdou v Londýně na summitu G20.

Mezi jinými se konference zúčastní také přední čeští ekonomové a členové Národní ekonomické rady vlády Pavel Kohout, Tomáš Sedláček a Miroslav Zámečník nebo bývalý ministr zemědělství České republiky Jan Mládek.

Heiner Flassbeck dále na začátku konference vyzval ke globální reakci na ekonomickou krizi. Jednání a summity musí zahrnovat co nejvíce států, a ne některé vylučovat jako například jednání zemí skupiny G20.

Podle Flassbecka stálo na počátku finanční krize zhroucení tří spekulativních pyramid - trhu s komoditami, akciemi a měnami. Spekulováním na trhu s komoditami dnes podle něj nejvíce trpí rozvojový svět, potravinová krize je jeho důsledkem.

"Lidé si hráli s dluhy, byl to hazard a ty dluhy tu pořád jsou. Z hazardování nebyl žádný zisk, naopak, dnes představuje velké nebezpečí," řekl Flassbeck. Vlády by se v hledání opatření proti současné krizi neměly omezovat jen na aktuální zmírnění recese. Měly by podle Flassbecka myslet i do budoucna a zabránit obrovským spekulačním "kasinům".

Český ministr školství Ondřej Liška dodal, že vládní impulzy by měly být směřovány do oblastí, kde budou mít nejvyšší multiplikační efekt. Těmi jsou podle něj investice do vzdělání, výzkumu, rozvoje a zelených technologií.

Konferenci Svět v krizi pořádá Pražský institut pro globální ekonomiku - Glopolis ve spolupráci s nevládními a ekologickými organizacemi. Debaty by se měly týkat i současných klimatických výzev a boje s chudobou.