Odbory chtějí kratší pracovní dobu

  • 16
Odboráři chtějí zkrátit pracovní týden o dvě a půl hodiny. Jejich předáci, povzbuzeni dobrými zprávami o výkonu ekonomiky, přišli ve středu s tím, že budou na zaměstnavatele naléhat, aby lidé pracovali 37 a půl hodiny týdně.

"Je to náš dlouhodobý cíl. Když se sečte, kolik Češi odpracují za celý život, tak je to o tři až pět let víc než jejich kolegové na západě Evropy," řekl předseda odborové centrály Milan Štěch.

Podle zákona musí Češi odpracovat týdně 40 hodin. Už letos se odborářům podařilo ve firmách, kde mají vliv, prosadit zkrácení pracovní doby na průměrných osmatřicet hodin týdně.

Nyní se chtějí pustit také do jednání se státem, aby ulevil svým zaměstnancům. "Bylo by rozumné požadovat to i po státu, kde se kolektivně nevyjednává," uvedl Štěchův kolega Jaroslav Zavadil.

Češi skutečně patří mezi národy, které tráví v práci nejvíce hodin ročně - zhruba 1980. Ale jen pokud se do porovnání zahrnou přesčasy.

Čisté srovnání toho, jakou pracovní dobu mají se svými zaměstnavateli dohodnutou, jsou Češi pod evropským průměrem. Tvrdší pracovní podmínky má v tomto směru jedenáct zemí v čele se sousedním Slovenskem.

Firmy vidí za prohlášením odborářů hlavně skrytou snahu o zvýšení mezd. "Jsem přesvědčen, že zaměstnavatelé takový krok plošně odmítnou, prodražil by výrobu," řekl šéf automobilky Škoda Vratislav Kulhánek.

Nelíbí se mu, že odboráři trvají na svém v době, kdy západní Evropa přichází na to, že jí kratší pracovní doba uškodila.

"I v Německu už nyní diskutují o tom, že by se měla prodloužit o tři hodiny, aby tamní ekonomika získala nový impulz."

Odbory: Češi moc pracují
Firmy, jejichž zaměstnanci jsou v odborech, což je zhruba každý třetí podnik, se budou muset připravit na to, že příští rok budou čelit požadavkům na zkrácení pracovní doby. Odboráři z celé země si boj za kratší pracovní dobu dali mezi své hlavní priority na příští rok.

Chtějí, aby se zaměstnavatelé v kolektivních smlouvách zavázali, že nebudou žádat víc než 37 a půl hodiny práce za týden a že zároveň nesníží lidem mzdy.

Odboráři se odvolávají na mezinárodní studie, které ukazují, že Češi odpracují za rok víc hodin než lidé v západní Evropě.

"Není to nic přehnaného. Většina našich organizací už k tomu nemá tak daleko," říká místopředseda odborové centrály Jaroslav Zavadil.

Podle něho se odboráři se zaměstnavateli v drtivé většině domluvili na 38 hodinách práce týdně. Zákon firmám dovoluje stanovit pracovní týden nejvíce na 40 hodin.

Manažeři velkých podniků se však dívají na snahu odborů skepticky. Upozorňují, že Česko kvůli příliš vysokým nákladům na pracovní sílu přestává konkurovat sousedům v regionu.

"Je to krok zpátky. Neudržíme výkonnost ekonomiky, když se bude méně pracovat. To je cesta k vyšší nezaměstnanosti," říká šéf plzeňské Škody Martin Roman.

Když se porovnají podmínky, které si vymohli odboráři v okolních zemích, nevycházejí z toho čeští zaměstnanci vůbec špatně.

Evropská nadace za zlepšení pracovních podmínek, která zkoumala kolektivní smlouvy v šestnácti státech Evropy, přišla na to, že průměrný Evropan má povinnost odpracovat 38,5 hodiny týdně.

Více práce žádají firmy od Slováků, Maďarů, Finů, Irů či Španělů. Faktem je, že Češi patří mezi národy, které tráví v práci nejvíce hodin ročně. Odpracují sice hodně přesčasů, nejsou však na špici ve výkonnosti.