Odbory chtějí vyšší minimální mzdu

  • 26
Tři strany - tři názory. Z jednání tripartity o minimálních mzdách jednotný hlas nezazněl. Odbory žádají, aby minimální mzda vzrostla od ledna o tisíc korun na 7200 korun. Ministr práce Zdeněk Škromach prsazuje růst o 300 korun nižší. Zaměstnavatelé by pak mzdu nechali nejraději na současné úrovni.

Návrh na zvýšení minimální mzdy je nyní v připomínkovém řízení. Na základě toho ministerstvo vyhodnotí argumenty jednotlivých stran a materiál s návrhem nového minima poté předloží vládě.

"Vláda by mohla mít návrh na stole v druhé polovině října," řekl Škromach.

"Z půl milionu zaměstnanců pracujících ve veřejné správě pobírá minimální mzdu přibližně dvě až tři procenta, tedy asi deset až 15 tisíc lidí," řekla mluvčí ministerstva Kateřina Prejdová.

Údaje za soukromý sektor ministerstvo nevede, podle Prejdové však počet takových zaměstnanců bude určitě vyšší.

Odbory argumentují, že je nutné zvýšit podíl minimální mzdy k průměrnému výdělku. Podle místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila činí tento podíl v současné době asi 39 procent, zatímco v zemích Evropské unie se pohybuje mezi 50 až 60 procenty.

Podle hlavního analytika Raiffeisenbank Ivo Nejdla v posledním roce významně rostly průměrné platy, takže zvýšení minimální mzdy je na místě. Nejnižší možná mzda si podle něj musí uchovat odstup od životního minima, aby lidi motivovala k práci.

Nejdl však zároveň upozornil, že by především malé podniky mohly hledat způsoby, jak dolní hranici mzdy obejít. Mohlo by se tak častěji objevovat zaměstnávání lidí na částečné úvazky a na živnostenský list.