Odbory chystají protesty proti reformám

  • 132
Odboráři se chystají zasadit ránu rozpočtovým reformám. Podle předsedy komory odborových svazů Milana Štěcha chce vláda šetřit na úkor zaměstnanců. Reformy se naopak nijak nedotknou bohatší vrstvy obyvatel, tvrdí Štěch. Odbory také hrozí porušením sociálního smíru.

"Uvědomujeme si, že veřejné rozpočty je třeba dát v řádu let do pořádku, ale ne na úkor zaměstnanců," prohlásil Štěch. Reforma se podle něj nijak nedotkne příjmově silných skupin obyvatelstva.

Odbory zaslaly premiéru Vladimíru Špidlovi a předsedům koaličních stran dopis, v němž hrozí, že využijí všech prostředků k boji proti poškozování zaměstnanců.

"Vláda prioritně neusiluje o posílení příjmů veřejných rozpočtů všestrannou ekonomickou prorůstovou politikou, ale hledá dosažení rozpočtové rovnováhy především v sociálních škrtech," napsal Štěch v dopise.

Počátkem protestních akcí má být 22. května demonstrace v Ostravě, která se bude týkat zaměstnanosti. "Bude to začátek období střetů, které tu pravděpodobně nastane," podotkl Štěch.

DÁLE ČTĚTE
Lidé si budou muset vydělat na důchod
Koalice slibuje ozdravit rozpočet
Odbory za Štěcha přitvrdily
Dosud smířlivou rétoriku vůči koaliční vládě sociálního demokrata Vladimíra Špidly opustil šéf odborů Štěch, který je zároveň i senátorem za ČSSD, už koncem loňského roku.

Důvodem byly podobně jako nyní materiály expertů ministerstva financí, kteří v rámci nutných úspor veřejných financí volali po radikálním zásahu do sociálního systému.

Letos v lednu a v únoru přišly odbory opět s tvrdou kritikou navrhované reformy veřejných rozpočtů. Naprosto nepřijatelné byly podle nich úvahy, které počítaly se snížením dávek v nezaměstnanosti. Podle odborů by se měly tyto podpory naopak zvýšit.

České odbory a sociální smír

Mezi významné akce odborů, kterými daly najevo protest proti vládní politice, patřila například demonstrace na Staroměstském náměstí v březnu 1994.

ČMKOS ji svolala na protest proti způsobu projednávání novely zákoníku práce, návrhu zákona o státní službě a o základním důchodovém pojištění. V prosinci téhož roku ČMKOS ještě vyhlásila výstražnou patnáctiminutovou generální stávku na protest proti vládnímu návrhu zákona o důchodovém pojištění.

Za změnu nových sociálních zákonů demonstrovali odboráři na Staroměstském náměstí také v březnu 1995.

Přesto však od roku 1994, kdy v čele odborů stanul Richard Falbr, šly odbory vládám "po krku" spíše umírněně, a to jak pravicové vládě Václava Klause (ODS), tak vládě sociálních demokratů Miloše Zemana.

V době úsporných balíčků v roce 1997 stály odbory dlouho mimo, ale nakonec v listopadu za změnu hospodářské politiky demonstrovalo na Staroměstském náměstí na sto tisíc odborářů.

Centrála většinou také podporovala akce svých odborových svazů, převážně bojujících za vyšší mzdy, zejména ve školství a ve zdravotnictví.

Práci Zemanovy vlády hodnotily odbory kladně, prosazovala totiž řadu společných požadavků. Odbory přispěly k tomu, že se za této vlády reálná hodnota mezd zvýšila o 13,7 procenta.

,