Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

  9:40aktualizováno  14:00
Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o sedm až devět procent, o půl hodiny kratší pracovní den a pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance, představil výsledky jednání předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

„Zaměstnanci mají za svou práci dostat takovou mzdu, která jim zajistí důstojný život. Člověk tráví v práci téměř třetinu života, často bohužel i víc. Je proto dobré dostat spravedlivou odměnu,“ uvedla místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radka Sokolová.

„V souvislosti s našimi požadavky bychom si přáli, aby byla práce bezpečnější,“ dodal po úterním jednání Středula. V této souvislosti zmínil, že v České republice existují i karcinogenní pracoviště. Odbory požadují, aby měly opět právo zastavit výrobu při ohrožení pracovníků.

Fotogalerie

Dále budou pokračovat v prosazování kratší pracovní doby o půl hodiny denně. „Našeho požadavku na zkrácení pracovního týdne jsme dosáhli v 77 procentech firem, se kterými jednáme, a neznamenalo to snížení mzdy,“ řekl Středula.

Podle Sokolové odpracují čeští pracovníci mnohem více hodin než jejich němečtí kolegové, a to za třetinový výdělek. „Požadujeme zkrácení pracovní doby bez ztráty mzdy,“ dodala.

Kromě toho chtějí odboráři dostat pět týdnů dovolené do zákoníku práce. Zaměstnavatelé se prodloužení dovolené brání, týden volna navíc vnímají jako bonus. 

ČMKOS je největší odborová centrála v Česku, sdružuje dvacet devět svazů s celkem třemi sty tisíci členů. V soukromé sféře působí šestnáct svazů, ve veřejném sektoru třináct. Před několika lety odborová konfederace zahájila kampaň Konec levné práce. Pro zaměstnance veřejných služeb a správy požadovala pro příští rok růst platových tarifů o deset procent. Nakonec se předáci s vládou dohodli na průměrném navýšení sumy na platy o osm procent, přidávání nebude plošné.

Dá se očekávat, že podobně vysoké požadavky jako ve veřejných službách budou mít předáci i na růst mezd ve firmách. Zaměstnavatelé skokové přidávání odmítají. Poukazují na to, že výdělky rostou rychleji než produktivita práce.

Podle informačního systému o průměrném výdělku, který spravuje ministerstvo práce, loni průměrná mzda v soukromém sektoru dosáhla 30 930 korun. Zvýšila se meziročně o 6,8 procenta. Polovina pracovníků vydělávala nad 26 037 korun, tento medián se zvedl o 7,3 procenta. Celkem v privátní sféře bylo 3,06 milionu zaměstnanců.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Najdete na iDNES.cz