Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

  9:40aktualizováno  14:00
Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o sedm až devět procent, o půl hodiny kratší pracovní den a pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance, představil výsledky jednání předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

„Zaměstnanci mají za svou práci dostat takovou mzdu, která jim zajistí důstojný život. Člověk tráví v práci téměř třetinu života, často bohužel i víc. Je proto dobré dostat spravedlivou odměnu,“ uvedla místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radka Sokolová.

„V souvislosti s našimi požadavky bychom si přáli, aby byla práce bezpečnější,“ dodal po úterním jednání Středula. V této souvislosti zmínil, že v České republice existují i karcinogenní pracoviště. Odbory požadují, aby měly opět právo zastavit výrobu při ohrožení pracovníků.

Fotogalerie

Dále budou pokračovat v prosazování kratší pracovní doby o půl hodiny denně. „Našeho požadavku na zkrácení pracovního týdne jsme dosáhli v 77 procentech firem, se kterými jednáme, a neznamenalo to snížení mzdy,“ řekl Středula.

Podle Sokolové odpracují čeští pracovníci mnohem více hodin než jejich němečtí kolegové, a to za třetinový výdělek. „Požadujeme zkrácení pracovní doby bez ztráty mzdy,“ dodala.

Kromě toho chtějí odboráři dostat pět týdnů dovolené do zákoníku práce. Zaměstnavatelé se prodloužení dovolené brání, týden volna navíc vnímají jako bonus. 

ČMKOS je největší odborová centrála v Česku, sdružuje dvacet devět svazů s celkem třemi sty tisíci členů. V soukromé sféře působí šestnáct svazů, ve veřejném sektoru třináct. Před několika lety odborová konfederace zahájila kampaň Konec levné práce. Pro zaměstnance veřejných služeb a správy požadovala pro příští rok růst platových tarifů o deset procent. Nakonec se předáci s vládou dohodli na průměrném navýšení sumy na platy o osm procent, přidávání nebude plošné.

Dá se očekávat, že podobně vysoké požadavky jako ve veřejných službách budou mít předáci i na růst mezd ve firmách. Zaměstnavatelé skokové přidávání odmítají. Poukazují na to, že výdělky rostou rychleji než produktivita práce.

Podle informačního systému o průměrném výdělku, který spravuje ministerstvo práce, loni průměrná mzda v soukromém sektoru dosáhla 30 930 korun. Zvýšila se meziročně o 6,8 procenta. Polovina pracovníků vydělávala nad 26 037 korun, tento medián se zvedl o 7,3 procenta. Celkem v privátní sféře bylo 3,06 milionu zaměstnanců.

Autoři: ,

Nejčtenější

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

TEST DNES: V jedné lahvi ochucené vody vypijeme až osmnáct kostek cukru

Ilustrační snímek

Regály v supermarketech se prohýbají pod řadami ochucených vod v PET lahvích. Lidé je kupují ve velkém – lahev denně...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Zaměstnanci Ryanair tvrdí, že museli spát na zemi. Podle firmy to jen hráli

Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dala výpověď šesti zaměstnancům, kteří minulý měsíc zveřejnili...

Další státní podnik si ukrást nenecháme, varovali komunisté vládu

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Za hazard s majetkem všech občanů označili v pátek komunisté úvahy o možné privatizace části podílu státu ve...

Další z rubriky

Každá pátá česká firma je spící subjekt. Rejstřík je jimi zaplevelený

Pražská společnost Sídlo bez limitu má kancelář v Kaprově ulici.

Pětina z celkového počtu firem je v Česku neaktivních. Takové společnosti nejeví známky podnikání, neposílají výkazy do...

Internetové obchody už ušijí nákupy na míru. Musí ale znát svého klienta

Městskou WI-Fi zadarmo si v pražských parcích neužijete. (ilustrační foto)

Letáky a plošné slevy sice patří nadále k hlavní taktice obchodních řetězců, jak přilákat zákazníka, vedle toho se však...

Rozmach plynových elektráren nás připoutá k Rusku, varuje šéf ČEZ Beneš

Daniel Beneš, generální ředitel a předseda představenstva ČEZ

Do konce roku mělo být jasné, jak a za čí peníze se budou stavět nové jaderné bloky. Jenže před pár dny vládní politici...

Najdete na iDNES.cz