Odbory odložily rozhodnutí o stávce

  22:51aktualizováno  22:51
- Výkonná odborová rada ČKD Dopravní systémy v pondělí zabránila vzniku neřízené stávky a sejde se opět podle svého člena Ladislava Binka ve čtvrtek, kdy posoudí přijatá řešení situace podniku, který asi dvěma tisícům zaměstnanců dluží dva měsíční platy.
Ve středu se sejde dozorčí rada ČKD Dopravní systémy, kde by mělo padnout konečné rozhodnutí o dalším vývoji v podniku, především o mzdách pro zaměstnance. To bude podle Binka klíčové pro rozhodování odborů o případné stávce.

"Pokud nebude rada s řešením spokojena, vyhlásí stávku, která by v takovém případě začala nejdříve ve středu 21. července. Rozhodnutí musí padnout tento čtvrtek, protože zákon ukládá oznámit zaměstnavateli konání stávky tři dny před jejím zahájením," dodal Binko.

Odbory spoléhají při řešení kolapsu ČKD Dopravní systémy na vládu premiéra Miloše Zemana. "Domníváme se, že současná vláda po několika konstruktivních jednáních s námi najde jiný způsob řešení Dopravních systémů než je případný konkurs, protože ten v současné podobě nic neřeší,"dále uvedl Binko.

Odboráři podle něj o svých krocích informují poradce předsedy vlády Františka Škodu a jsou v kontaktu s konzultantem vicepremiéra Pavla Mertlíka Vlastimilem Horkelem, který situaci v ČKD Dopravní systémy sleduje.

Dnes se rovněž podle Binka koná jednání v České spořitelně o financování dokončení výroby vagónů pro pražské metro. V úterý budou zástupci spořitelny jednat s Investiční bankou, jak se budou na dalším financování výroby ve druhém pololetí podílet. "Spořitelna je připravena financovat výrobu pro metro, chce však, aby se s ní na tom podílela i Konsolidační banka," dodal.

Odboráři chtějí do čtvrtka využít všech možností, protože si uvědomují, že by případná stávka ohrozila dokončení výroby tramvají pro Manilu i existenci podniku. Rádi by se ještě sešli s premiérem Zemanem nebo s vicepremiérem Mertlíkem či ministrem průmyslu a obchodu Miroslavem Grégrem.

"Problém ČKD Dopravní systémy není v nedostatku zakázek," uvedl Binko. Připomněl rozpracovanou výrobu tramvají pro filipínskou Manilu, vagónů pro pražské Metro a sjednanou dodávku lokomotiv pro vietnamskou železnici. Problémem podniku podle něj je financování výroby.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Zmrzlina nebo sex? Sexistické prasátečko odmění urážlivé reklamy

Reklama potravinářské firmy Frujo na značku Toje využívá jazykový sexismus,...

V posledním ročníku ankety to vypadá, že zmrzlina i víno svádí k sexismu. Na víno zve blondýna ve vířivce, růžový...

„Zemanův vodní kanál“ se vyplatí, tvrdí studie. Vyjde nejméně na 281 miliard

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Megalomanský vodní projekt Dunaj–Odra–Labe má ekonomický smysl, tvrdí studie proveditelnosti, která se zpracovávala dva...

Matky, které si nemohou přivydělávat, tratí 180 miliard, tvrdí ekonom

práce, děti, žena, matka

Kdyby matky v Česku po roce narození dítěte pracovaly 13 hodin týdně, získaly by celkem 60 miliard a ekonomika by se...Najdete na iDNES.cz