Odbory otočily: cizí investoři jim teď vadí

Praha - Odborová centrála vyhlásila válku velkým zahraničním investorům. Brání vzniku odborových organizací, čím dál častěji ponižují zaměstnance a nutí je k neúměrným pracovním výkonům, tvrdí odboroví předáci, kteří ještě před rokem viděli v příchodu investorů jednu z mála šancí, jak zamezit rostoucí nezaměstnanosti a sociální krizi.

Druhá strana oponuje tím, že čeští zaměstnanci zdaleka nepracují tolik jako jejich kolegové v západní Evropě. "Vláda dala investorům velké výhody a někteří z nich se namlsali. A teď se chovají špatně k zaměstnancům," řekl místopředseda odborové centrály Milan Štěch. A dodal: "V jejich domovských zemích by si něco takového dovolit nemohli."

Případů, kdy investoři brání vzniku odborových organizací nebo jinak vystupují proti zaměstnancům, podle odborů v poslední době přibývá. Šéf odborové centrály Richard Falbr včera na vrcholném sněmu zaměstnanecké organizace dokonce v souvislosti s praxí některých německých a rakouských investorů hovořil o praktikách připomínajících třetí říši.

Dva nejspornější případy z posledních týdnů totiž mají společného jmenovatele - odehrály se v tuzemských výrobních závodech velkých německých společností.

Ve stříbrské továrně německého koncernu Siemens se konflikt mezi odbory a vedením vyhrotil kvůli odlišným představám o tom, kdo může být přítomen jinak nekonfliktnímu jednání o bezpečnosti na pracovišti.

Odboráři si přivedli vlastního specialistu, kterého vedení firmy nechtělo na jednání vpustit. Následně se mezi odborovým předáky a šéfy podniku rozhořela ostrá výměna názorů. Na jejím konci byl dopis šéfa podniku, v němž odborovému předákovi napsal: "Mohu Vám jen radit zvolit jiný tón, jinak se vyskytnete velmi rychle s Vaší kanceláří mimo náš pozemek. Vy nemůžete vůbec požadovat, jen zcela uctivě prosit," napsal ředitel firmy odboráři Dušanu Bílkovi.

Šéf české pobočky Siemensu Pavel Kafka hájí postup firmy tím, že nezávislost jednání o bezpečnostních předpisech měl zajistit zástupce hygienické stanice. "Z toho důvodu neviděl management důvod účasti dalšího zástupce odborového svazu," říká Kafka. Přiznává však, že postup manažerů závodu, který čeká velké propouštění, nebyl nejšťastnější.

Druhý ze závažných případů se v minulých dnech odehrál v jihlavském závodě společnosti Bosch, kde trojlístek zaměstnanců neuspěl se snahou založit odborovou organizaci. Většina zaměstnanců založení odborů odmítla a zakládající schůze se nakonec změnila v hromadnou potyčku.

Tato situace znepokojila i místopředsedu vlády a ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidlu. "Svoboda sdružování musí platit ve všech podnicích, ať je jejich majitel jakýkoli, jde o ústavou zaručené právo," uvedl v souvislosti s jihlavským případem Vladimír Špidla.

Odboráři žádají o pomoc při řešení problémů i své německé kolegy. "U nás si investoři nedovolí zaměstnance zastrašovat a bránit vzniku odborů. Je jen na lidech, zda si založí odbory," tvrdí člen vedení německých odborů Karl Feldengut.

Šéf agentury pro zahraniční investice Czechinvest Martin Jahn míní, že z jednotlivých případů nelze vyvozovat, že by se investoři chovali k zaměstnancům nekorektně. "Je třeba také vidět, že problémy mohou vznikat i proto, že se snaží přimět lidi k větším pracovním výkonům," sdělil Jahn.