Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Odbory si libují, strach z krize a nejistoty jim nahání nové členy

  • 76
Jedno procento platu za větší jistotu zaměstnání. S tímto základním kupeckým počtem se do odborových organizací po celé zemi hlásí noví členové. Strach z nejistoty přivádí odborářům tolik lidí, že se zřejmě po delší době zastaví křivka úbytku členské základny.

"Mám kolegy v odborech a podle nich jsem usoudil, že je to výhoda," vysvětluje zaměstnanec automobilky TPCA, proč se stal před dvěma měsíci členem místní buňky. "Souvisí to i s finanční krizí. Říkali mi, že když má někdo problémy, tak pomůžou," dodává s tím, že většina nováčků má teď strach o práci.

Vyšší zájem o členství v odborech potvrzuje i předsedkyně odborové organizace v kolínské automobilce Klára Bačová. "Mnohokrát za námi lidé přišli a ptali se, jak to vypadá u nás, jak ve světě a jestli se bude propouštět," sdělila. Právě informace zaměstnancům jsou podle ní cenné.

Podle odborových předáků přibývají noví členové především v odvětvích, kde panuje velká nejistota. "Tam, kde není hrozba propouštění, není zájem tak velký. A tam, kde je naopak ohlášeno velké propouštění, tam už lidé mají spíš starost jak si zajistit živobytí a udržet střechu nad hlavou," nastínil odborový předák strojírenského holdingu ČKD v Blansku Jiří Hradil. Členové přibývají i v jím vedené organizaci, odboráři je však musí oslovovat. "Sami se nehlásí," doplnil Hradil.

Odbory pomohou s platem, vyhazovu nezabrání

V kolínské TPCA přibývá v odborech od loňských prázdnin asi pět lidí za měsíc, v posledních měsících je zájem ještě vyšší. "Zvýšilo se to s tím, jak se objevovaly v médiích zprávy o krizi," řekla odborová předačka Bačová.

Asi 630 členů automobilky platí odborům měsíčně jedno procento z platu jako příspěvek. V jiných firmách je částka podobná. Odbory jim za to slibují kolektivní vyjednávání o mzdách, právní servis, pomoc v případě potíží a další služby. Někde zajišťují i rekreaci nebo příspěvek na kulturu.

Představa, že jako řadový člen odborů nepřijde zaměstnanec o práci, je však ve většině případů lichá. "Členství v odborech nemá vliv na výběr propouštěných lidí. A odboráři ani nerozhodují o tom, kdo musí odejít," popsal běžnou praxi vedoucí kanceláře ředitele břeclavského Gumotexu Josef Horníček.

Předák odborového svazu KOVO Josef Středula tvrdí, že odbory jsou schopné dojednat lepší plat v případě, že firma omezí výrobu. "Je vysoká šance, že odbory dohodnou vyšší náhradu mzdy v případě odstávky," řekl Středula. Ve srovnání s náhradou mzdy garantovanou úřady může jít i o více než tisícovku měsíčně.

Českomoravská konfederace odborových svazů souhrnná čísla o nárůstu nových členů v minulém roce nemá. Svaz KOVO přijal loni 10 500 nových členů a předloni o 1 200 více. Dlouhodobě však počet odborářů klesá. V roce 1989 bylo v odborech zhruba 80 procent Čechů a Slováků. Od té doby počet členů rok od roku padá, zčásti i kvůli odchodům do důchodu.

Teď ČMKOS sdružuje přes půl milionu zaměstnanců. Odboráři se i přes zrychlený přísun nováčků obávají, že finanční krize je může o výrazný počet členů zároveň připravit. "Je možné čekat, že některé firmy v době hospodářské krize zaniknou a pohyb členů odborů může být dost proměnlivý," soudí šéf ČMKOS Milan Štěch.

Uvažujete kvůli krizi o členství v odborech?

celkem hlasů: 8689

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 14. dubna 2009. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 7478
V odborech už jsem
V odborech už jsem 663
Ano
Ano 548
,