Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odbory svolávají protest na obranu zákoníku práce

  13:07aktualizováno  16:24
Odboráři svolají v příštích týdnech před Úřad vlády demonstraci proti odkladu zákoníku práce. O něj usiluje Topolánkova vláda, podle níž má norma mnoho chyb a potřebuje doladit. Přesné datum protestu odbory zatím tají, mělo by to ale být ještě před projednáním vládního návrhu ve Sněmovně.

„Demonstrace je protest proti odložení a tím de facto likvidaci zákoníku práce,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Připustil ale, že pokud by vláda od svého plánu ještě ustoupila, odbory protest zruší.

Loni na podobnou demonstraci na podporu zákoníku práce přišlo kolem 30 tisíc odborářů. - více zde

„Část odborových předáků se zjevně nechala zapojit do předvolební kampaně ČSSD,“ řekl ČTK ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Hodnotit by se podle něj mělo jen to, zda zákon s takovým množstvím chyb a omylů bude zaměstnancům škodit, či prospívat.

„Jde o snahu odborových špiček demonstrovat pozici a sílu. Akci nelze nazvat jinak než hysterickou a zcela zbytečnou reakcí na zachování kodexu, který by neprospěl ani jedné ze stran,“ uvedl prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

Kabinet navrhuje roční odklad pracovního kodexu, který má jinak začít platit od ledna. Tento záměr podpořila i legislativní rada vlády.

O posouzení zákoníku požádal vládní legislativce ministr práce Petr Nečas (ODS). Podle něj analýza jeho ministerstva prokázala, že by bylo nutné novelizovat 60 bodů. Kodex by prý mohl být v několika ustanoveních i v rozporu s Ústavou. - více zde

Podle ODS se na řadě míst zákoník práce odvolává na neexistující právní normy. Jeden příklad jmenoval minulý týden ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Zákoník se mimo jiné odkazuje na antidiskriminační zákon. Tuto normu ale Česko nemá a pokud by kodex začal platit, zaměstnanci by ztratili ochranu před diskriminací, míní Pospíšil.

Nečas také přislíbil, že by roční odklad využil jen k odstranění legislativních nesrovnalostí, které vznikly při uspěchaném přijímání zákoníku ve Sněmovně. Při diskusích o změnách nechci otevírat politicky konfliktní body, sdělil nedávno Nečas.

Zákoník prosadila ve sněmovně ČSSD spolu s komunisty přes veto prezidenta republiky. Na odklad ale nemá ODS ani při spojení s KDU-ČSL a zelenými dost sil. Komunisti a ČSSD disponují ve Sněmovně rovnou stovkou hlasů a obě strany už daly najevo, že s odkladem nesouhlasí.

Autoři:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Drony dostanou své SPZ, jejich majitele čekají testy jako v autoškole

Ilustrační snímek

Létání s drony patří k oblíbené zábavě. Teď se však chystá její omezení. Létající stroje budou muset mít podle chystané...

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Na opravovaný úsek D1 u Prahy se auta vrátí poslední den v srpnu

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Práce na dálnici D1 před Prahou pokračují podle harmonogramu, hotovo je přes sedmdesát procent prací. Řidiči se na...

Najdete na iDNES.cz