Odbory zasvětí prázdniny lobbismu

  • 2
Českomoravská konfederace odborových svazů se bude o prázdninách zabývat lobbováním. Její činitelé v regionech chtějí využít letních měsíců k přesvědčení svých poslanců, aby podpořili návrhy odborářů na změny reforem. Pokud se to nepodaří, bude se v srpnu rozhodovat o dalších protestech.

Další postup největší odborové centrály v Česku oznámil novinářům její šéf Milan Štěch.

Jestliže nepomohou jednání se zákonodárci na regionálních úrovních, počkají si odboráři na znění reformních předloh pro poslance (sněmovní tisky) a půjdou se přimlouvat přímo do Poslanecké sněmovny.

Špidla odborům: Před námi neměli odvahu

Když nezabere ani to, sejde se 11. srpna Rada ČMKOS, aby zhodnotila situaci a rozhodla o případných dalších protestních akcích, řekla iDNES mluvčí konfederace Jana Kašparová.

"Další protestní akce už by byla společná s Asociací samostatných odborů," upřesnil šéf konfederace Štěch.

Obě odborové centrály v červnu zorganizovaly protesty v centru Prahy, účast na nich však byla nízká.

Pět dní stoprocentní nemocenské
Mezi pozměňovacími návrhy je podle Kašparové mimo jiné paragraf, podle něhož by si mohl každý zaměstnanec ročně vybrat pět dní nemocenské ve výši sta procent platu.

Svaz zaměstnanců v rozpočtové a příspěvkové sféře (OS ROPO), nesouhlasí také s vládní představou o zavedení 16třídního nebo zachování 12třídního platového systému ve státní sféře.

Kabinet premiéra Vladimíra Špidly totiž chce tuto operaci financovat 3,6 miliardami korun z rozpuštěných peněz na další platy, což podle OS ROPO povede k zakonzervování současného systému nebo i poklesu platu některých kvalifikovaných zaměstnanců.

"Realizace takto neprofinancovaného platového systému nezajistí profesionalizaci veřejných služeb a správy," uvádí mimo jiné stanovisko OS ROPO.

Podle mluvčí svazu Aleny Vondrové by na minimální zajištění přechodu na nový platový systém bylo potřeba téměř 14 miliard korun a to hned pro příští rok.