Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odbory ztrácejí na síle. Neumějí se ozvat, chybí jim vůdci a ubývá členů

  4:02aktualizováno  4:02
Největší odborová centrála v Česku, Českomoravská konfederace odborových svazů, měla v době svého vzniku před patnácti lety téměř 2,3 milionu členů. V posledních letech ale počet platících stoupenců klesá, loni jich bylo 470 tisíc. To ale není ten pravý důvod, proč jejich vliv slábne. Spíše je to nedostatkem razantních předáků.

Odbory nemají dobrou pověst hlavně u mladých, kteří je považují za přežitek minulého režimu. Ilustrační foto | foto: Michal DoležalČTK

Byť u nás působí řada další odborových organizací a svazů, které se neorganizují v ČMKOS, je jejich význam z hlediska odborové centrály zanedbatelný. Odhaduje se, že ostatní organizace sdružují maximálně několik málo desítek tisíc lidí.

"Členská základna stále klesá, ale už ne tak výrazně jako v předchozích letech. Vliv odborů však bezprostředně nesouvisí s početním stavem členské základny. Příkladem mohou být některé jihoevropské státy s nízkou organizovaností a s velkým vlivem odborů, v Evropě typicky Francie," myslí si Aleš Kroupa z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

S kritikou vlastních řad nešetří ani někteří předáci. Škodovácké odbory patří k jedněm z mála v tuzemsku, kteří se umí skutečně ozvat a zastavit i případně výrobu. Podle jejich šéfa Jaroslava Povšíka nejsou čeští odboráři razantní, a tak slyšet, z řady důvodů. "Lidé jsou zvyklí z minulého režimu, že nepracovat je trestné. A pak nejsme takoví válečníci jako třeba Francouzi," míní Povšík.

Podle něj chybí i zkušenosti z organizace stávek i charismatičtí lídři, kteří dokážou přesvědčit většinu lidí, že stojí za to zastavit výrobu a protestovat nejen symbolicky. "Myslím, že u nás bych dokázal vybojovat i dvoutýdenní stávku," míní Povšík. Ve Škodě Auto je v odborech přes sedmdesát procent lidí, tedy asi 19 tisíc osob.

Výrazná i kontroverzní osobnost odborů minulosti Jaromír Dušek si také myslí, že současné špičky postrádají výrazné vůdce. "Ale je to dané také tím, že se zdejší firmy naučily s odbory pracovat. Navíc většina předáků se blíží důchodovému věku a převládá potřeba být v klidu a navíc si vydělat nějakou tu korunu," myslí si Dušek. Naráží tím na různé praktiky, jak odborářům "dopřát", třeba funkcí v dozorčí radě.

Přibývá jen policejních odborářů

Naopak v poslední době o sobě dávají hlasitě vědět především odboráři z řad policistů a hasičů. Rekordním nárůstem členské základny, který zaznamenali policejní odboráři, jdou jako jedni z mála proti proudu.

Jejich počet v minulém roce vzrostl o téměř čtyřicet procent. Jejich předseda Milan Štěpánek považuje současnou situaci za vhodnou nepříznivý trend zvrátit. "Členská základna u odborových svazů klesá a my jsme výjimkou. Ale myslím, že význam odborů stoupá a lidé si to brzy uvědomí. V současné situaci jsou odbory vlastně jedinou opozicí v tomto státě. Odbory by si to měly uvědomit a zkusit získat zpět renomé, tak jak se to podařilo nám," říká Štěpánek.

Podobně to vidí i šéf Odborového svazu hasičů Zdeněk Jindřich Oberreiter. Hasiči s policisty úzce spolupracují. "Žádost po odborech je poměrně velká. Lidé vidí, co se děje okolo a cítí potřebu zastání. Ty odbory, které pro ně něco dělají, pak pociťují nárůst," říká Oberreiter.

V řadě případů také dochází k emancipaci menších organizací od velkých svazů. "Za náš největší úspěch považuji, že jsme se dokázali oddělit od odborového svazu. Můžeme se tak věnovat vyloženě problematice nadnárodních společností a v té souvislosti začínáme připravovat projekty, které budou financovány z Evropské unie," říká šéf Nezávislých odborů Tesco Ivan Předinský. Řada lidí z odborů vidí se spojením se svazem jen zbytečnou administrativní přítěž a náklady.

Odbory také nemají dobrou pověst hlavně u mladých, kteří je považují za přežitek minulého režimu. "Přitom dneska jsou odbory úplně o něčem jiném. Většinou obhajoba práv zaměstnanců před přehnanými nároky a šikanou ze strany zaměstnavatele a tvorba kolektivních smluv," říká Předinský.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Před suchem nás ochrání nové nádrže a propojení vodovodů, míní hydrolog

Vlivem sucha a snižování hladiny řeky Labe vystoupily hladové kameny.

Nepopulární budování nových nádrží na malých řekách bude muset začít do několika let, jinak bude ještě hůř. „Vodní...

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Najdete na iDNES.cz