Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odbory ztrácejí na síle. Neumějí se ozvat, chybí jim vůdci a ubývá členů

  4:02aktualizováno  4:02
Největší odborová centrála v Česku, Českomoravská konfederace odborových svazů, měla v době svého vzniku před patnácti lety téměř 2,3 milionu členů. V posledních letech ale počet platících stoupenců klesá, loni jich bylo 470 tisíc. To ale není ten pravý důvod, proč jejich vliv slábne. Spíše je to nedostatkem razantních předáků.

Odbory nemají dobrou pověst hlavně u mladých, kteří je považují za přežitek minulého režimu. Ilustrační foto | foto: Michal DoležalČTK

Byť u nás působí řada další odborových organizací a svazů, které se neorganizují v ČMKOS, je jejich význam z hlediska odborové centrály zanedbatelný. Odhaduje se, že ostatní organizace sdružují maximálně několik málo desítek tisíc lidí.

"Členská základna stále klesá, ale už ne tak výrazně jako v předchozích letech. Vliv odborů však bezprostředně nesouvisí s početním stavem členské základny. Příkladem mohou být některé jihoevropské státy s nízkou organizovaností a s velkým vlivem odborů, v Evropě typicky Francie," myslí si Aleš Kroupa z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

S kritikou vlastních řad nešetří ani někteří předáci. Škodovácké odbory patří k jedněm z mála v tuzemsku, kteří se umí skutečně ozvat a zastavit i případně výrobu. Podle jejich šéfa Jaroslava Povšíka nejsou čeští odboráři razantní, a tak slyšet, z řady důvodů. "Lidé jsou zvyklí z minulého režimu, že nepracovat je trestné. A pak nejsme takoví válečníci jako třeba Francouzi," míní Povšík.

Podle něj chybí i zkušenosti z organizace stávek i charismatičtí lídři, kteří dokážou přesvědčit většinu lidí, že stojí za to zastavit výrobu a protestovat nejen symbolicky. "Myslím, že u nás bych dokázal vybojovat i dvoutýdenní stávku," míní Povšík. Ve Škodě Auto je v odborech přes sedmdesát procent lidí, tedy asi 19 tisíc osob.

Výrazná i kontroverzní osobnost odborů minulosti Jaromír Dušek si také myslí, že současné špičky postrádají výrazné vůdce. "Ale je to dané také tím, že se zdejší firmy naučily s odbory pracovat. Navíc většina předáků se blíží důchodovému věku a převládá potřeba být v klidu a navíc si vydělat nějakou tu korunu," myslí si Dušek. Naráží tím na různé praktiky, jak odborářům "dopřát", třeba funkcí v dozorčí radě.

Přibývá jen policejních odborářů

Naopak v poslední době o sobě dávají hlasitě vědět především odboráři z řad policistů a hasičů. Rekordním nárůstem členské základny, který zaznamenali policejní odboráři, jdou jako jedni z mála proti proudu.

Jejich počet v minulém roce vzrostl o téměř čtyřicet procent. Jejich předseda Milan Štěpánek považuje současnou situaci za vhodnou nepříznivý trend zvrátit. "Členská základna u odborových svazů klesá a my jsme výjimkou. Ale myslím, že význam odborů stoupá a lidé si to brzy uvědomí. V současné situaci jsou odbory vlastně jedinou opozicí v tomto státě. Odbory by si to měly uvědomit a zkusit získat zpět renomé, tak jak se to podařilo nám," říká Štěpánek.

Podobně to vidí i šéf Odborového svazu hasičů Zdeněk Jindřich Oberreiter. Hasiči s policisty úzce spolupracují. "Žádost po odborech je poměrně velká. Lidé vidí, co se děje okolo a cítí potřebu zastání. Ty odbory, které pro ně něco dělají, pak pociťují nárůst," říká Oberreiter.

V řadě případů také dochází k emancipaci menších organizací od velkých svazů. "Za náš největší úspěch považuji, že jsme se dokázali oddělit od odborového svazu. Můžeme se tak věnovat vyloženě problematice nadnárodních společností a v té souvislosti začínáme připravovat projekty, které budou financovány z Evropské unie," říká šéf Nezávislých odborů Tesco Ivan Předinský. Řada lidí z odborů vidí se spojením se svazem jen zbytečnou administrativní přítěž a náklady.

Odbory také nemají dobrou pověst hlavně u mladých, kteří je považují za přežitek minulého režimu. "Přitom dneska jsou odbory úplně o něčem jiném. Většinou obhajoba práv zaměstnanců před přehnanými nároky a šikanou ze strany zaměstnavatele a tvorba kolektivních smluv," říká Předinský.

Autoři: , ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Mall.cz vstupuje do doby kamenné. Otevírá první pobočku

Nová kamenná prodejna Mall.cz

Internetový obchod Mall.cz otevírá v nově zrekonstruované pražské nákupní galerii Nové Butovice svou první kamennou...

Škodovka získala od Mladé Boleslavi pozemky, na kterých chce stavět

(ilustrační snímek)

Mladá Boleslav prodala lukrativní pozemky na třídě Václava Klementa automobilce Škoda Auto, která za ně zaplatí 146...

Najdete na iDNES.cz