Po vstupu země do EU odešlo za prací na Západ přes dva miliony Poláků.(Ilustrační foto)

Po vstupu země do EU odešlo za prací na Západ přes dva miliony Poláků.(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Odchod Poláků za prací děsí Německo i národní banku

  • 133
Ani za sedm let se nezměnil názor většiny Němců a Rakušanů na otevření pracovního trhu. Stále se bojí přílivu levných pracovníků z Východu a následné ztráty vlastního zaměstnání. Úřady ale ujišťují, že se to nestane. Naopak Poláci se bojí odchodu až 400 tisíc lidí.

Zatímco obě německy mluvící země očekávají dohromady příliv zhruba 120 tisíc zaměstnanců ze všech osmi zemí, podle odhadů polského ministerstva práce může během tří let na Západ odejít až 400 tisíc Poláků.

Ihned po vstupu země do EU v roce 2004 odešlo přes dva miliony Poláků za prací do zemí jako Velká Británie nebo Irsko, které na rozdíl od Německa s otevřením svých pracovních trhů neotálely.

"Vlna migrace z Polska bude tentokrát slabší, ale dopady na ekonomiku budou horší," uvedla pro agenturu Bloomberg Krystyna Iglická, demografka z varšavského Centra výzkumu mezinárodních vztahů.

Kdyby z Polska skutečně odešly statisíce zaměstnanců, znamenalo by to tvrdou ránu pro tamní ekonomiku. Neodešli by totiž jen lidé bez práce, jako se to stalo v roce 2004, ale mnoho zaměstnaných Poláků by dalo výpověď. "Dnes je míra nezaměstnanosti výrazně nižší než před šesti lety, takže lidé, kteří nyní pracují v Polsku, prostě opustí své zaměstnání," říká Iglická.

Stejně jako podniky v Česku profitují také Poláci z rostoucí německé ekonomiky a exportu na Západ stejně jako ze zvyšující se poptávky v Číně. Ve srovnání s lednem předchozího roku zvýšili letos polští zaměstnavatelé nábor nových zaměstnanců o 3,8 procenta. Odchod tak velkého množství pracujících by měl vyvolat nedostatek pracovních sil, zvýšit tlak na růst mezd, inflaci a konečně vyšší úroky.

Mobilní Poláci a domáčtí Češi

Obavy nejsou neopodstatněné. Podle oficiálních stanovisek odsouvali Rakušané a Němci otevření svých pracovních trhů po maximální dobu sedmi let, aby se mohli řádně administrativně připravit.

Pravým důvodem pro omezení práce byl údajně strach Němců z mobilních Poláků. Těm totiž na rozdíl od usedlejších Čechů nedělá problém se ze dne na den přesunout za prací na druhý konec Evropy. Zedník Grzegorz Bielajew z města Zgorzelec/Görlitz, které rozděluje německo-polská hranice, hodlá do "zahraničí" odejít určitě.

Zatímco na polské straně města si vydělá dvacet zlotých za hodinu, tedy zhruba 120 korun, v Německu to může být až dvojnásobek. Jeho český kolega Václav Heištein ze Šluknova má příbuzné v Německu, a proto se tam také pokoušel před časem najít práci. Zatím stále zůstává v Česku a ani po květnu se přesunout nehodlá. "Práce je tu dost," říká.