Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Ode dneška začne být jasné, jak se vyvíjejí skutečné ceny bytů

  • 59
Ceny nemovitostí v inzerci se zpravidla míjejí s realitou. Realitní makléři uvádějí, že skutečná cena je oproti inzerované o deset až patnáct procent nižší. Přehled pohybu skutečných cen začne zveřejňovat Hypoteční banka.

Už od středy by tak mohlo být jasnější, jak se skutečně vyvíjejí ceny nemovitostí. Nikoli tedy, za kolik je lidé nabízejí, ale za kolik je skutečně prodávají. Tato data dosud nabízel Český statistický úřad, ale až s ročním zpožděním. Hypoteční banka je podle informací MF DNES bude zveřejňovat každé čtvrtletí. Vyplývá to z dokumentů, které má MF DNES k dispozici.

"Potvrzujeme, že v blízké době podobné informace zveřejníme, prozatím ovšem nemůžeme být konkrétní," uvedla mluvčí Hypoteční banky Rita Gabrielová. Data má pro banku průběžně zpracovávat sociolog Martin Lux zaměřující se na problematiku bydlení na Akademii věd.

Ten na konci loňského roku v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že cenový index nemovitostí zpracovává pro interní potřeby jak Hypoteční banky (HB), tak České spořitelny. Nyní se první z nich rozhodla údaje zveřejnit.

Data budou dodávat odhadci cen realit

Takzvaný HB Index bude Lux zpracovávat na základě údajů, jež Hypoteční bance dodávají spolupracující odhadci. Ti oceňují jakoukoli nemovitost, na kterou si zákazník chce vzít hypotéku. Za loňský rok přitom dle posledních zpráv největší český poskytovatel úvěrů na bydlení financoval nákup více než 16 tisíc domů, bytů či stavebních pozemků, což představuje zhruba třetinu celého hypotečního trhu.

Do nového HB Indexu se tak nedostanou data z transakcí, které se obejdou bez bankovního spolufinancování. Těch je však dle Štěpána Gjuriče z vedení sítě realitních kanceláří Century 21 naprosté minimum. "V době, kdy nejsou tak levné hypotéky jako dnes, využívá nějaký způsob financování nejméně 80 procent klientů. Dnes jsou ovšem úroky hypoték tak nízko, že po nich často sáhnou i lidé, kteří by si mohli nemovitosti koupit i bez nich. Podíl financování tak může teď představovat až 90 procent," uvedl Gjurič.

Index Hypoteční banky by tak měl být zkreslen jen minimálně. Dle dostupných informací by měla banka takzvaný HB Index zveřejňovat do dvou týdnů od konce čtvrtletí. Český statistický úřad, který podobný ukazatel zveřejňuje, tak činí s bezmála ročním odstupem. Sbírá totiž data o převodech realit od finančních úřadů vždy až za celý rok.

Přehledy nabídkových cen nejsou přesné

Nejaktuálnější, i když nepříliš přesné přehledy vývoje cen nemovitostí tak nabízely doposud jen velké realitní servery jako například Realitymix. cz či Sreality. Ty však mohou pracovat jen s nabídkovými cenami - tedy takovými, které často prodávající "nadhodí" k jednání.

Vývoj cen bytů

Dle realitního analytika Jana Zachystala z kanceláře Re/Max Alfa se rozdíl mezi nabídkovou a skutečnou, tedy realizovanou cenou liší nejčastěji o 10 až 20 procent. Gjurič je umírněnější - uvádí rozptyl 10 až 15 procent.