Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odměny v ČEZ se zbytečně prodraží

  1:00aktualizováno  1:00
Šéfové elektrárenské společnosti ČEZ se dostali pod palbu drobných akcionářů firmy, kteří se na valné hromadě domáhali informací o příjmech manažerů a vyjadřovali přitom pochybnosti o tom, jak je odměňování najatých šéfů zorganizováno.

Ředitel ČEZ Martin Roman připustil, že v rámci vládou posvěceného motivačního programu pro manažery může výhodně zobchodovat nejméně čtvrt milionu akcií firmy a na každé obratem vydělat okolo dvou set korun.

To bude k jeho základnímu platu znamenat přivýdělek nejméně padesát milionů korun. To je ale jen nejnižší odhad.

Je možné, že odměna bude ještě mnohem vyšší, zvláště pokud dále porostou akcie anebo pokud se ukáže, že státní úředníci byli při najímání Romana do funkce loni v únoru štědřejší, než je zatím známo.

Akcionáři se však už najisto dozvěděli, že akciový program bude jejich firmu stát víc, než mnozí čekali.

Akcie pro šéfy nejsou koupené 
Šéfové firmy vydělávají na růstu cen akcií, které loni udělaly rekord na burze a zdražily ze 150 na 350 korun. Zhodnocení, na kterém vydělává i stát, je zčásti dílem Romana a jeho kroků podniknutých v rámci silné peněžní motivace ke zhodnocení akcií.

Růst byl také tažen zdražováním elektřiny a politickou podporou současného vedení při citlivých krocích, jako jsou investice do dolů či výroby a prodeje elektřiny v zahraničí. Roman zatím programu nevyužil a slibuje akcie ještě více zhodnotit.

"Očekávám, že výkonnost společnosti se bude dále zvyšovat," uvedl šéf elektrárenského kolosu s tím, že v rámci boje o zdraví společnosti bude mimo jiné usilovat o to, aby prosadil vyšší ceny energie.

Roman a jeho lidé oznámili, že v rámci akciového motivačního programu mohou od firmy ještě levně nakoupit 1,8 milionu akcií. Finanční ředitel společnosti Petr Vobořil ovšem přiznal, že společnost má na účtech pro tento účel připraveno pouze deset tisíc kusů cenných papírů.

Jakmile si někdo o akcie řekne, bude je firma muset draze dokupovat za dnešní ceny. Například sám Roman má nárok koupit od ČEZ akcie za zhruba 150 korun, ale protože je firma nemá, bude je muset pořídit na burze za 350 korun. Firma tedy nákupem prodělá 200 korun, které Roman vzápětí vydělá.

Radek Vala ze sdružení drobných akcionářů ČEZ, který prý mluví za jedno procento podílníků, to považuje za chybu. Kritizuje manažery za to, že sami pracovali na růstu akcií, ale pro firmu je loni při ceně okolo 150 korun nepořídili. "Akciový program je dobrá věc, ale realizace je špatná," říká Vala.

Roman náklady připouští, ale hájí se tím, že nechtěl firmu vystavovat riziku při pádu akcií a chtěl také zabránit podezření z umělého ovlivňování kurzu.

Také Dan Křetínský ze skupiny J&T, která je v ČEZ významný minoritní akcionář, apeluje na efektivní správu programu a prevenci "zbytečných ztrát". Jinak ale odměny bezvýhradně podporuje. "Je to vhodný způsob motivace, protože  zajišťuje soulad manažerů a akcionářů," řekl Křetínský.

Roman chce prodlevu napravit v rámci programu, který včera schválila valná hromada a který povoluje firmě koupit deset procent vlastních akcií. To je však mnohem více, než kolik je na manažerský program potřeba. Koupě má totiž jiné důvody. Členové vlády již uvedli, že ČEZ by mohl takto koupit kus státního podílu. Akcie se mají buď dál prodat, anebo si má ČEZ snížit kapitál.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Najdete na iDNES.cz