Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odměny v ČEZ se zbytečně prodraží

  1:00aktualizováno  1:00
Šéfové elektrárenské společnosti ČEZ se dostali pod palbu drobných akcionářů firmy, kteří se na valné hromadě domáhali informací o příjmech manažerů a vyjadřovali přitom pochybnosti o tom, jak je odměňování najatých šéfů zorganizováno.

Ředitel ČEZ Martin Roman připustil, že v rámci vládou posvěceného motivačního programu pro manažery může výhodně zobchodovat nejméně čtvrt milionu akcií firmy a na každé obratem vydělat okolo dvou set korun.

To bude k jeho základnímu platu znamenat přivýdělek nejméně padesát milionů korun. To je ale jen nejnižší odhad.

Je možné, že odměna bude ještě mnohem vyšší, zvláště pokud dále porostou akcie anebo pokud se ukáže, že státní úředníci byli při najímání Romana do funkce loni v únoru štědřejší, než je zatím známo.

Akcionáři se však už najisto dozvěděli, že akciový program bude jejich firmu stát víc, než mnozí čekali.

Akcie pro šéfy nejsou koupené 
Šéfové firmy vydělávají na růstu cen akcií, které loni udělaly rekord na burze a zdražily ze 150 na 350 korun. Zhodnocení, na kterém vydělává i stát, je zčásti dílem Romana a jeho kroků podniknutých v rámci silné peněžní motivace ke zhodnocení akcií.

Růst byl také tažen zdražováním elektřiny a politickou podporou současného vedení při citlivých krocích, jako jsou investice do dolů či výroby a prodeje elektřiny v zahraničí. Roman zatím programu nevyužil a slibuje akcie ještě více zhodnotit.

"Očekávám, že výkonnost společnosti se bude dále zvyšovat," uvedl šéf elektrárenského kolosu s tím, že v rámci boje o zdraví společnosti bude mimo jiné usilovat o to, aby prosadil vyšší ceny energie.

Roman a jeho lidé oznámili, že v rámci akciového motivačního programu mohou od firmy ještě levně nakoupit 1,8 milionu akcií. Finanční ředitel společnosti Petr Vobořil ovšem přiznal, že společnost má na účtech pro tento účel připraveno pouze deset tisíc kusů cenných papírů.

Jakmile si někdo o akcie řekne, bude je firma muset draze dokupovat za dnešní ceny. Například sám Roman má nárok koupit od ČEZ akcie za zhruba 150 korun, ale protože je firma nemá, bude je muset pořídit na burze za 350 korun. Firma tedy nákupem prodělá 200 korun, které Roman vzápětí vydělá.

Radek Vala ze sdružení drobných akcionářů ČEZ, který prý mluví za jedno procento podílníků, to považuje za chybu. Kritizuje manažery za to, že sami pracovali na růstu akcií, ale pro firmu je loni při ceně okolo 150 korun nepořídili. "Akciový program je dobrá věc, ale realizace je špatná," říká Vala.

Roman náklady připouští, ale hájí se tím, že nechtěl firmu vystavovat riziku při pádu akcií a chtěl také zabránit podezření z umělého ovlivňování kurzu.

Také Dan Křetínský ze skupiny J&T, která je v ČEZ významný minoritní akcionář, apeluje na efektivní správu programu a prevenci "zbytečných ztrát". Jinak ale odměny bezvýhradně podporuje. "Je to vhodný způsob motivace, protože  zajišťuje soulad manažerů a akcionářů," řekl Křetínský.

Roman chce prodlevu napravit v rámci programu, který včera schválila valná hromada a který povoluje firmě koupit deset procent vlastních akcií. To je však mnohem více, než kolik je na manažerský program potřeba. Koupě má totiž jiné důvody. Členové vlády již uvedli, že ČEZ by mohl takto koupit kus státního podílu. Akcie se mají buď dál prodat, anebo si má ČEZ snížit kapitál.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz