Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ODS a KDU: Důchody zaplatí daň z jídla

  1:00aktualizováno  1:00
Jestli opoziční ODS za rok vyhraje volby a vytvoří většinovou vládu s lidovci, čemuž jejich nynější preference napovídají, lze čekat velké změny daňové a důchodové politiky. Občanští demokraté a nově i lidovci se hlásí ke změnám sazeb daně z přidané hodnoty (DPH).

Učinili tak v rámci upřesněných plánů, jak provést důchodovou reformu a přitom nezruinovat státní rozpočet.

Lidovci poprvé otevřeně naznačili možnost zvednout nižší sazbu DPH, která dnes činí pět procent.

To je přirážka, jež je obsažena v cenách potravin, léků či stavebních prací. ODS chce tuto sazbu zvednout na patnáct procent. Lidovci nyní počítají s osmi procenty.

DPH je po sociálním pojištění nejdůležitější daní pro státní rozpočet. Lidovci navrhli vyšší spodní sazbu v poslední, třetí verzi svého plánu penzijní reformy. V pondělí tyto nápady za všech pět politických stran zveřejnila skupina expertů, kteří pomáhají politikům reformu spočítat.

Šéf lidovců Miroslav Kalousek mluví o úpravách daně opatrně, i když jde o plán, který bez udání přesných čísel v minulosti už několikrát naznačil. „Je to příklad, kde bychom mohli najít zdroje. Zatím je to spíš expertní podklad než hotový politický  program,“ říká Kalousek.

Daň z přidané hodnoty spolu se spotřebními daněmi jsou jedinými zdroji, z nichž by bylo možné rozpočtu pomoci, aniž by se tím poškodilo fungování ekonomiky. Další skupina daní vybíraných ze mzdy je v Česku hodně vysoká.

Hlavně sociální pojištění určené pro výplatu důchodů je považováno za značné. Ekonomové i podnikatelé mluví o tom, že jde o jednu z hlavních překážek při nabírání  nových zaměstnanců. Vybírat peníze cenovými přirážkami a ulevit na dani ze mzdy doporučili loni ve své zprávě také experti mezinárodní organizace OECD.

Protože Češi stárnou a pojistné na důchody bude odvádět čím dál méně lidí, politici stojí před problémem, jak důchodový systém změnit a hlavně: kde na to vzít peníze. Bez reforem hrozí buď kolaps státní pokladny, nebo velmi nízké důchody.

ODS a lidovci mají podobnou představu, co s problémem podniknout. Obě strany navrhují snížit sociální pojistné – největší srážku ze mzdy – z dnešních 28 na 20 procent a nechat lidem část peněz v ruce.

Rozdíl je v tom, že ODS chce nechat lidem peníze v ruce,  ať si spoří, jak umějí. Lidovci chtějí poslat oddělených osm procent povinně do penzijních fondů.

ODS nabízí obchod – nízká daň, ale také nízký státní důchod. Podle ODS by se s přechodem na nová pravidla začalo v roce 2007. Lidé narození v roce 1975 a mladší by měli nárok jen na rovný důchod ve výši dvacet procent průměrné mzdy, což je poloviční úroveň proti dnešku. Ročníkům 1945 až 1975 by ODS vyměřila důchod kombinovaně podle nových a starých pravidel: čím nižší věk, tím blíž k rovné penzi.

Lidovci naopak věří, že ve fondech se peníze zhodnotí dostatečně. Podmínkou je, aby lidé k fondu přidali navrch ještě aspoň dvě procenta platu, nebo aby měli děti a pomohli tím stárnutí země zvrátit.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Obavy vyprchaly. Češi zase létají na dovolenou do Turecka

Ilustrační snímek

Uzavřené předprodeje zájezdů tuzemských cestovních kanceláří pro letošní rok ukazují, že se Turecko vrátí mezi...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Najdete na iDNES.cz