Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ODS dumá, jak v daních přebít Grosse

  1:00aktualizováno  1:00
Snížení daní, o kterém vyjednává rozpadající se vládní koalice, přimělo politiky ODS zamyslet se znovu nad projektem rovné daně. Šéf poslanců ODS Tlustý nyní říká, že patrně bude muset rovnou daň ještě vylepšit, aby dodržel svůj starý slib nižších daní pro všechny příjmové skupiny.
Rozpočet, daně

Rozpočet, daně - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Sami občanští demokraté připouštějí, že jim Gross ještě před svými politickými skandály stihl zaminovat pole a připravil vlastní plán, pro většinu lidí výhodnější než rovná daň.

Jestli současná koalice vydrží, sociální demokraté mají nachystáno snížení sazeb daně z příjmu z patnácti na dvanáct a z dvaceti na devatenáct procent. Lidovci a unionisté chtějí úlevy ještě prohloubit.

Stoupenci tohoto návrhu, jako je ministr financí Bohuslav Sobotka nebo Grossův poradce Jan Mládek, vytáhli včera nižší daně na sjezdu ČSSD jako cestu k modernizaci programu a k získání voličů.

Začali více zdůrazňovat výhody svého plánu proti původní verzi rovné daně. Sobotka zadal svým úředníkům srovnání obou programů a vyšlo, že rovná daň se začne vyplácet bezdětným jedincům jen při výdělku přes dvacet tisíc. Rodiče dvou dětí si pomohou až nad třiceti tisíci.

Šéfové ODS říkají, že podobná srovnání jsou zavádějící, protože svůj plán rovné daně kompletně odkryjí až po vyhraných volbách. A­vyladí ho tak, aby všem přímé daně klesly, ať se mezitím cokoli změní.

Pokud tedy Gross nebo jiný premiér daně sníží, pak je ODS slibuje přebít. "Náš návrh nepoškodí žádnou příjmovou skupinu," slibuje šéf ODS Mirek Topolánek.

Sazbu patnáct procent považuje za "ikonu programu", takže s ní by se hýbat nemělo. Kouzlo má spočívat ve zvýšení odečitatelných položek, které se nastaví podle momentální potřeby. "Přesnou výši budeme aktualizovat tak, aby žádná příjmová skupina po zavedení rovné daně netratila," uvádí Tlustý.

Rovná daň však znamená výpadek daní od bohatších lidí, kteří jsou sice v menšině, ale platí nejvíc.  Sobotka tvrdí, že bude chybět přes třicet miliard korun.

"Troufám si tvrdit, že daňové výpadky by byly příliš velké i pro vládu se silným mandátem," míní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek, podle něhož ODS nakonec zvolí nějakou "ústupovou cestu". Třeba v rámci kompromisu budoucí koaliční smlouvy.

Topolánek i Tlustý spoléhají na to, že daňové výpadky nebudou tak velké díky nižším daňovým únikům, vyššímu růstu a menší snaze firem hledat daňové ráje. Víc peněz se vybere také zvýšením DPH.

Výpadek daní jsou však jen drobky proti druhému plánu ODS snížit sociální pojištění, z kterého se platí důchody. Dnes se z hrubé mzdy odvádí 34 procent (z toho 26 procent strhne firma).

ODS původně chtěla ve svém plánu důchodové reformy ubrat deset procent, ale v poslední opravené verzi kvůli hrozbě velkých dluhů navrhuje snížení odvodů jen o 7,5 procenta.

Z ušetřených peněz si mají lidé spořit na důchod, neboť ročníkům 1975 a mladším ODS navrhuje rovný důchod na dvaceti procentech hrubé mzdy. Na důchody si stát mezitím bude muset půjčit, což zvedne schodek rozpočtu asi o čtvrtinu.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Najdete na iDNES.cz