Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ODS: Eurodaně jsou pro ČR likvidační

  15:51aktualizováno  15. prosince 16:48
Poslanci Evropského parlamentu v úterý podpořili návrh na sjednocení daňového základu v EU. Podle příznivců změna odstraní problémy, které vznikají, když firma působí ve více zemích Unie a celý systém zjednoduší. Podle odpůrců nové úpravy by ale mohla mít pro Česko katastrofální následky.

Daně se podle příznivců změny pouze zjednoduší. Ilustrační foto | foto: Nguyen Phuong Thao

Zisky velkých firem by totiž odpluly zpět do zahraničí, tvrdí europoslanec za ODS Ivo Strejček. Evropská unie by totiž podle něj mohla určit jednotná pravidla pro určení základu daně firem. Iniciativu Evropského parlamentu označil pro Českou republiku za "likvidační".

"Návrh znamená narušení zdravé daňové konkurence, jehož důsledkem nebude proklamovaný růst ekonomik, ale zpomalení růstu. České republice navíc návrh vezme značnou část daňových příjmů ve prospěch Německa, Francie a dalších starých zemí EU," tvrdí.

Firmy, které by působily ve více státech by si celkový základ daně vypočetly dohromady za všechny pobočky. Pak by se rozdělil podle klíče daného EU pro jednotlivé země. Z něj by se následně vypočetla daň.

"Pokud se úředníkům z Evropské komise podaří něco z těchto plánů realizovat, pak Česká republika přijde o značnou část asi 150 miliard, které vybere na dani z příjmu právnických osob. Peníze z firem jako KBC nebo Volkswagen, které značných zisků dosahují právě v České republice, by pak "odpluly" zpět do Německa, Belgie a dalších zemí," tvrdí Ivo Strejček.

Roithová: Jde o technickou úpravu
Podle europoslankyně Zuzany Roithové se ale nejedná o harmonizaci daňového systému, ale pouze o úpravu metodiky.

Příznivci změny argumentují, že současný systém znamená vysoké náklady pro firmy, které se musí řídit 25 různými daňovými systémy, ale potýkají se také s dvojím zdaněním.

Podle náměstkyně ministerstva financí Dany Trezziové je vzhledem k tomu, že v ČR se nachází především dcery zahraničních společností, možné, že novinka by mohla mít na Česko "jistý negativní rozpočtový dopad".

Protože ale zatím není stanoven klíč, podle kterého by se daňový základ dělil mezi jednotlivé státy, není ho zatím možné žádným způsobem vyčíslit. To je také důvod, proč k vyjádření europoslance Strejčka má ministerstvo "zdrženlivý postoj".

Trezziová ale připustila, že ministerstvo si uvědomuje nebezpečí, které by nová daňová úprava mohla znamenat. "Proto podmiňuje případnou účast Česka v projektu eliminací těchto dopadů," uvedla.

Podle Roithové se teprve nyní začne jednání s jednotlivými zeměmi evropské pětadvacítky. Cesta k finální podobě úpravy je ale ještě dlouhá. Neobjeví se pravděpodobně dříve než za tři roky. Pro by se muselo vyslovit všech 25 zemí. Daně společností totiž zatím patří do jejich národní kompetence.

Proti však zatím vystupují Británie, Irsko, Slovensko, všechny tři pobaltské státy a převážně i čeští vládní politici. Návrh odmítá i jeden člen EK, komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy, napsala ČTK.

Zpravodaj Pier Luigi Bersani  podle agentury zároveň doporučil, aby v prvních letech po zavedení měly firmy na výběr, zda zůstanou u původních národních předpisů, nebo zvolí ten unijní. Poté by se mělo prozkoumat, zda unijní základ přinesl tom co si od něj zastánci slibují.

Parlament souhlasí i se souvisejícím doporučením Evropské komise, aby státy zjednodušily placení daní pro menší firmy působící ve více zemích. Tyto společnosti by svůj daňový základ měly ve všech státech EU počítat podle pravidel své mateřské země, a pouze sazby by se v každém státu řídily místními zákony, doplnila ČTK.

Autoři: ,


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Najdete na iDNES.cz