Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ODS: Eurodaně jsou pro ČR likvidační

  15:51aktualizováno  15. prosince 16:48
Poslanci Evropského parlamentu v úterý podpořili návrh na sjednocení daňového základu v EU. Podle příznivců změna odstraní problémy, které vznikají, když firma působí ve více zemích Unie a celý systém zjednoduší. Podle odpůrců nové úpravy by ale mohla mít pro Česko katastrofální následky.

Daně se podle příznivců změny pouze zjednoduší. Ilustrační foto | foto: Nguyen Phuong Thao

Zisky velkých firem by totiž odpluly zpět do zahraničí, tvrdí europoslanec za ODS Ivo Strejček. Evropská unie by totiž podle něj mohla určit jednotná pravidla pro určení základu daně firem. Iniciativu Evropského parlamentu označil pro Českou republiku za "likvidační".

"Návrh znamená narušení zdravé daňové konkurence, jehož důsledkem nebude proklamovaný růst ekonomik, ale zpomalení růstu. České republice navíc návrh vezme značnou část daňových příjmů ve prospěch Německa, Francie a dalších starých zemí EU," tvrdí.

Firmy, které by působily ve více státech by si celkový základ daně vypočetly dohromady za všechny pobočky. Pak by se rozdělil podle klíče daného EU pro jednotlivé země. Z něj by se následně vypočetla daň.

"Pokud se úředníkům z Evropské komise podaří něco z těchto plánů realizovat, pak Česká republika přijde o značnou část asi 150 miliard, které vybere na dani z příjmu právnických osob. Peníze z firem jako KBC nebo Volkswagen, které značných zisků dosahují právě v České republice, by pak "odpluly" zpět do Německa, Belgie a dalších zemí," tvrdí Ivo Strejček.

Roithová: Jde o technickou úpravu
Podle europoslankyně Zuzany Roithové se ale nejedná o harmonizaci daňového systému, ale pouze o úpravu metodiky.

Příznivci změny argumentují, že současný systém znamená vysoké náklady pro firmy, které se musí řídit 25 různými daňovými systémy, ale potýkají se také s dvojím zdaněním.

Podle náměstkyně ministerstva financí Dany Trezziové je vzhledem k tomu, že v ČR se nachází především dcery zahraničních společností, možné, že novinka by mohla mít na Česko "jistý negativní rozpočtový dopad".

Protože ale zatím není stanoven klíč, podle kterého by se daňový základ dělil mezi jednotlivé státy, není ho zatím možné žádným způsobem vyčíslit. To je také důvod, proč k vyjádření europoslance Strejčka má ministerstvo "zdrženlivý postoj".

Trezziová ale připustila, že ministerstvo si uvědomuje nebezpečí, které by nová daňová úprava mohla znamenat. "Proto podmiňuje případnou účast Česka v projektu eliminací těchto dopadů," uvedla.

Podle Roithové se teprve nyní začne jednání s jednotlivými zeměmi evropské pětadvacítky. Cesta k finální podobě úpravy je ale ještě dlouhá. Neobjeví se pravděpodobně dříve než za tři roky. Pro by se muselo vyslovit všech 25 zemí. Daně společností totiž zatím patří do jejich národní kompetence.

Proti však zatím vystupují Británie, Irsko, Slovensko, všechny tři pobaltské státy a převážně i čeští vládní politici. Návrh odmítá i jeden člen EK, komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy, napsala ČTK.

Zpravodaj Pier Luigi Bersani  podle agentury zároveň doporučil, aby v prvních letech po zavedení měly firmy na výběr, zda zůstanou u původních národních předpisů, nebo zvolí ten unijní. Poté by se mělo prozkoumat, zda unijní základ přinesl tom co si od něj zastánci slibují.

Parlament souhlasí i se souvisejícím doporučením Evropské komise, aby státy zjednodušily placení daní pro menší firmy působící ve více zemích. Tyto společnosti by svůj daňový základ měly ve všech státech EU počítat podle pravidel své mateřské země, a pouze sazby by se v každém státu řídily místními zákony, doplnila ČTK.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Moc peněz, málo příležitostí. Není z čeho vybírat, tvrdí investoři

(Ilustrační snímek)

Investoři v Česku mají čím dál víc peněz, ale nevědí, co s nimi. Ekonomika roste, lidé bohatnou, ovšem kvalitních...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Cestovky hlásí obrovský zájem o dovolené. Začátek léta je téměř vyprodaný

pláž, dovolená

Cestovní kanceláře očekávají rekordní letní sezonu. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří byly předprodeje zájezdů...

Najdete na iDNES.cz