Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: SME.sk - Pavol Funtál

ODS navzdory slibům šrotovné nepodpoří

  • 174
Nad šrotovným v Česku visí otazník. ODS dnes oznámila, že zákon nepodpoří. Na schválení populárního opatření na podporu autoprůmyslu se přitom dohodla s ČSSD. Ta to nyní považuje za zradu. "Je to vážné porušení dohod, ODS zcela ztrácí věrohodnost," řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka.

Šrotovné zbrzdilo na začátku července prezidentské veto. Poslanci ho měli přehlasovat na schůzi Poslanecké sněmovny, která dnes začíná. Je to však nejisté.

Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř krátce před začátkem schůze oznámil, že se strana při hlasování o prezidentském vetu odhlásí. Tím poruší dohody, které uzavřela s opoziční ČSSD, a nepodpoří jejich návrh.

Šrotovné bylo součástí zákona o podpoře hospodářského růstu a sociální stability, který byl kompromisem mezi ČSSD a ODS. Topolánkova strana měla ke šrotovnému od počátku výhrady, souhlasila ale s jeho podporou výměnou za hlasování o svých zákonech. Mezi ně patří i zrychlené odpisy firemního majetku, které už platí.

Václav Klaus celý zákon (de facto několik zákonů) vetoval a očekávalo se, že ho poslanci přehlasují. - čtěte Klaus vetoval protikrizový zákon včetně šrotovného

"Je to právo prezidenta, vetovat jakýkoliv zákon. Nicméně opatření ČSSD vznikla po dohodě s vládními stranami za účelem toho, aby prošla vládní opatření protikrizová," řekl v červenci iDNES.cz bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Říman z ODS. Pro přehlasování veta je nutné, aby pro zákon zvedlo ruku 101 poslanců.

"Dohody se mají dodržovat, takže předpokládám, že veto prezidenta bude přehlasováno," dodal Říman. Poslanci ODS se ale nyní chystají šrotovné nepodpořit navzdory uzavřeným dohodám.

ČSSD zůstává optimistická

"Očekáváme, že Poslanecká sněmovna dnes veto prezidenta republiky přehlasuje," věří přesto Bohuslav Sobotka, že šrotovné projde. ČSSD má 71 poslanců, jestliže se k ní přidají komunisté s 26 poslanci, budou stále ještě potřebovat hlasy čtyř poslanců.

Kromě šrotovného obsahuje zákon i snížení odvodů na sociálním pojištění, lepší postavení zaměstnanců zkrachovalých podniků, delší dávky v nezaměstnanosti a vyšší přídavky na slevu na dítě.

Jeho součástí je dále návrh na zrychlení odpisů firemního majetku. Tato novela už ale platí, protože parlament ji schválil v rámci jiného zákona, který předkládala ještě bývalá vláda Mirka Topolánka.

Zákon se Klausovi nelíbil

Právě duplicity v zákonech byly trnem v oku prezidentu Klausovi. "Duplicitní ustanovení tohoto typu zaplevelují náš, už tak velmi nepřehledný právní řád," uvedl Klaus ve zdůvodnění svého veta.

Celý zákon pak prohlásil za "diskriminační, nesystémový, s mnohými legislativními chybami a v konečném důsledku s velmi nejistým pozitivním účinkem."

Šrotovné

Šrotovné v Česku by mělo poskytovat příspěvek asi 30 tisíc korun na nákup nového automobilu s cenou do půl milionu korun. Podmínkou je, aby se zájemce zbavil nejméně deset let starého vozu.

, ,