ODS nepodpoří státní rozpočet

  • 8
Vláda nemůže při projednávání rozpočtu v parlamentu počítat s hlasy poslanců největší opoziční strany. "ODS nepodpoří v prvním čtení vládní návrh rozpočtu," prohlásil šéf poslaneckého klubu strany Vlastimil Tlustý.

Podle Tlustého není předložená varianta, která počítá se schodkem 52,2 miliardy korun, v souladu s podmínkami tolerančního patentu mezi ODS a ČSSD.

Příjmy, které pro příští rok vláda vyčíslila na 700 miliard korun, nejsou podle něj reálné. Nadhodnocený má být přínos daně z příjmů, příliv peněz z privatizace a ze splátek ruského dluhu.

Tlustý uvedl, že ODS bude nyní vyčkávat, zda vláda bude ochotna návrh rozpočtu upravit podle námitek Klausovy strany. Pokud ne, pak se chce ODS domluvit se zbytkem opozice a schválit v parlamentu alternativní návrh rozpočtu, ve kterém by hospodaření vlády pro příští rok nasměrovala podle vlastních představ.

"Jsme připraveni jednat nejen s vládou, ale i s ostatními parlamentními stranami, a to o jiném návrhu, než je ten vládní," uvedl Tlustý. "Rozpočtové provizorium, které by trvalo tři čtvrtiny roku, považujeme za nepřijatelné," dodal stínový ministr financí za ODS.

Parlamentní jednání totiž vypadají tak, že vláda nejprve předloží svou představu o základních rozpočtových číslech - tedy o příjmech, výdajích a schodku. Sněmovna buď tato čísla přijme a rozpočet putuje do parlamentních výborů k dalšímu projednávání, nebo je odmítne a vláda musí připravit nový návrh.

Třetí možností, se kterou ODS počítá, je zamítnout vládní verzi a spolu se zbytkem opozice schválit vládě jiná rozpočtová čísla podle vlastních představ.

Čtyřkoalice zatím svůj postoj k rozpočtu zvažuje. "O rozpočtu jsem připraveni jednat s kteroukoli parlamentní stranou," uvedl stínový ministr financí za Čtyřkoalici Ivan Pilip s tím, že zatím vládní návrh nemá a nemůže jej proto hodnotit.

Politici Čtyřkoalice dosud tvrdili, že vládní rozpočtové plány jsou pro ně nepřijatelné kvůli velkému růstu zadlužení. Rozsáhlé změny rozpočtu na parlamentní půdě jsou ale podle Pilipa také nepravděpodobné. "Je nerealistické si myslet, že státní rozpočet se ve sněmovně přepíše," uvedl Pilip.

O rozpočtu a způsobu jeho prosazení ve sněmovně jedná i vedení ČSSD.

,