ODS navrhla daňové úlevy pro firmy. Chce posílit technické vzdělání

  13:41aktualizováno  13:58
Daňové zvýhodnění pro firmy, které budou investovat do školství a vychovávat si tak své budoucí zaměstnance, navrhla ODS. Firma, která studentovi umožní praxi víc než 400 hodin v roce, si bude moci od základu daně odečíst 80 tisíc korun na dotyčného studenta, v případě praxe od 200 do 400 hodin budou mít daňovou úlevu 40 tisíc korun.

ODS navrhla daňové úlevy pro firmy, které investují do technického školství. Návrhy představili premiér Petr Nečas a ministr průmyslu Martin Kuba. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

"Pořídí-li firma přístroj pro odborné vzdělávání studentů, bude si moci odečíst v dotyčném roce 110 procent ceny majetku," vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Návrh občanských demokratů také posiluje význam již existující odečitatelné položky na stipendia zvýšením současných limitů dvou, respektive pěti tisíc korun na pět a deset tisíc korun.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas řekl, že návrhy mají pomoci ke zvýšení konkurenceschopnosti českého průmyslu, na němž stojí domácí ekonomika. "Chceme mít průmysl založený na oborech s vyšší přidanou hodnotou," řekl předseda vlády. Za klíčovou proto považuje podporu technického vzdělání,

Občanští demokraté chtějí, aby mohly návrhy, které projednávala porada ekonomických ministrů, začít platit co nejdříve. Daňové úlevy se mají týkat jak investic do středního, tak do vysokého školství.

Nečas s Kubou proto nezvolili klasickou cestu předložení návrhu vládou a jeho projednávání v připomínkovém řízení, ale do Sněmovny ho dali poslanci Jan Bureš, Pavel Staněk a místopředseda strany Jiří Pospíšil. Spolu s nimi návrh podepsal poslanec TOP 09 František Laudát. ODS se bude snažit, aby byl návrh projednán ve zrychleném režimu, aby mohl začít platit už v září. Záleží však na tom, jak se k tomu postaví opozice, zda zrychlené jednání nezablokuje.

Ze strany koaliční TOP 09 nebude podle ministra Kuby problém. "Tohle je návrh, na kterém jsme se s panem ministrem financí Kalouskem sladili," řekl v úterý ministr průmyslu a obchodu a první místopředseda ODS.

Sobotka: Kdyby to ODS myslela vážně, předložila by to dávno

Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka iDNES.cz řekl, že jeho strana je připravena posoudit každou navrženou jednotlivou daňovou úlevu podle toho, jestli bude užitečná, a podle toho se k návrhu ODS postaví.

Návrhu ODS však už nyní vytkl, že ho předkládá právě teď. "Pokud by to ODS myslela vážně, mohla to předložit v uplynulých třech letech," podotkl Sobotka. Je podle něj podivné, když s tím ODS přichází nyní - jak Sobotka řekl - na poslední chvíli. Dodal, že každá daňová úleva také něco stojí, a tak by občanští demokraté měli jasně říci, jak nahradí výpadek nové daňové úlevy do státního rozpočtu.

Nový návrh ODS je součástí Agendy 2014, kterou v pondělí schválila výkonná rada strany. Je to mix návrhů, které mají občanským demokratům pomoci zvrátit trend padajících preferencí a vytáhnout stranu k přijatelnému volebnímu výsledku (více o Agendě 2014 najdete zde).

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Najdete na iDNES.cz