Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ODS slibuje velké zvýšení výdělků

  1:00aktualizováno  1:00
ODS se rozhodla před volbami nešetřit a rozdávat plnými hrstmi. Pokud vyhraje, slibuje všem zaměstnancům v roce 2007 zvýšení výdělků o osm procent. Jedinými, kdo na to doplatí, budou podle ekonomů státní kasa a příští generace.
ODS se bude muset vyrovnat s výpadkem příjmů okolo 130 miliard. Ilustrační foto.

ODS se bude muset vyrovnat s výpadkem příjmů okolo 130 miliard. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Analýza plánů ODS: Vyšší příjmy versus dražší jídlo
Daňový duel vyhrávají rodiny s dětmi

K reálnému zvýšení mezd dojde díky tomu, že ODS chce všem odpustit placení sociálních odvodů. Ty nyní tvoří osm procent z hrubé mzdy. U zaměstnance s průměrnými 18 tisíci hrubého to dělá 1500 korun měsíčně.

Původní představy ODS byly, že platby sociálního pojištění odpustí jen mladším ročníkům, které budou v penzi pobírat pouze takzvaný rovný důchod ve výši okolo pětadvaceti procent z průměrné mzdy.

"Od tohoto nápadu jsme ale upustili, protože by to někoho znevýhodňovalo," popisuje Alena Páralová z ODS, stínová ministryně práce a sociálních věcí.

O osm procent tedy stoupne čistý příjem i starším lidem, kterým chybí do penze například jen pět let. Nemusí se však bát, že by dostali od státu pouze nízký rovný důchod, který navrhuje ODS v rozmezí dvacet až pětadvacet procent z průměrné mzdy.

"Rovný důchod v této výši budou pobírat až lidé, kteří začnou pracovat v době, kdy se reforma spustí," popisuje Páralová.

Penze ve výši čtvrtiny výdělku tedy čeká na ty, kdo začnou prvně pracovat v roce 2007. Ostatním lidem se budou penze skládat poměrně ze dvou částí podle toho, jak dlouho budou pracovat v novém systému.

Nyní se penze pohybují v průměru kolem osmi tisíc korun, což odpovídá čtyřiceti procentům průměrné mzdy. Představa ODS je, že si lidé peníze ušetřené na sociálním pojištění začnou spořit na důchod. A úsporami doplní nízký důchod od státu.

Díru v rozpočtu má zacelit privatizace
Zádrhel plánů opoziční strany tkví v náročnosti na státní rozpočet, který kvůli tomu přijde o velké peníze. Ránu státní kase zasadí hned několik plánovaných změn.

První jsou právě důchody. Na vybraném sociálním pojištění ubude zhruba 70 miliard, výplaty penzí přitom minimálně v prvních deseti letech dolů nepůjdou. Rovný důchod v nich bude tvořit jen malou část.

"To se zaplatí příjmy z privatizace," říká Páralová. V úvahu připadá hlavně poslední z mohykánů, polostátní kolos ČEZ. V něm má stát tržní podíl v hodnotě 270 miliard korun.

Na další desítky miliard korun přijde reforma daní a sociálních dávek. ODS chce zavést rovnou daň patnáct procent, ale s poměrně štědrým odpočtem šest tisíc korun na hlavu. K tomu úplně přebuduje systém sociálních dávek. Všechny rodiny, kde někdo pracuje, si mají polepšit, řada z nich bude mít dokonce čistý příjem větší než hrubý.

"Výpadek příjmů bude kolem 180 miliard korun," říká sociálnědemokratický ministr financí Bohuslav Sobotka, podobné jsou však i odhady ekonomů. David Marek z Patria Finance odhaduje jen úbytek peněz kvůli změnám v daních na 130 miliard korun.

"Aby se ve stejném rozsahu nepropadl schodek státního rozpočtu, musela by ekonomika skokově vzrůst o devět procent," říká Marek, což je zcela nereálné.

Propočty ODS jsou optimistické. V roce zahájení reforem očekávají ztrátu pouze osmnácti miliard. To hlavně díky tomu, že hned v prvním roce reforem motivujících k práci se má počet nezaměstnaných snížit o sto tisíc.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Další z rubriky

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...Najdete na iDNES.cz