Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ODS slibuje velké zvýšení výdělků

  1:00aktualizováno  1:00
ODS se rozhodla před volbami nešetřit a rozdávat plnými hrstmi. Pokud vyhraje, slibuje všem zaměstnancům v roce 2007 zvýšení výdělků o osm procent. Jedinými, kdo na to doplatí, budou podle ekonomů státní kasa a příští generace.
ODS se bude muset vyrovnat s výpadkem příjmů okolo 130 miliard. Ilustrační foto.

ODS se bude muset vyrovnat s výpadkem příjmů okolo 130 miliard. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Analýza plánů ODS: Vyšší příjmy versus dražší jídlo
Daňový duel vyhrávají rodiny s dětmi

K reálnému zvýšení mezd dojde díky tomu, že ODS chce všem odpustit placení sociálních odvodů. Ty nyní tvoří osm procent z hrubé mzdy. U zaměstnance s průměrnými 18 tisíci hrubého to dělá 1500 korun měsíčně.

Původní představy ODS byly, že platby sociálního pojištění odpustí jen mladším ročníkům, které budou v penzi pobírat pouze takzvaný rovný důchod ve výši okolo pětadvaceti procent z průměrné mzdy.

"Od tohoto nápadu jsme ale upustili, protože by to někoho znevýhodňovalo," popisuje Alena Páralová z ODS, stínová ministryně práce a sociálních věcí.

O osm procent tedy stoupne čistý příjem i starším lidem, kterým chybí do penze například jen pět let. Nemusí se však bát, že by dostali od státu pouze nízký rovný důchod, který navrhuje ODS v rozmezí dvacet až pětadvacet procent z průměrné mzdy.

"Rovný důchod v této výši budou pobírat až lidé, kteří začnou pracovat v době, kdy se reforma spustí," popisuje Páralová.

Penze ve výši čtvrtiny výdělku tedy čeká na ty, kdo začnou prvně pracovat v roce 2007. Ostatním lidem se budou penze skládat poměrně ze dvou částí podle toho, jak dlouho budou pracovat v novém systému.

Nyní se penze pohybují v průměru kolem osmi tisíc korun, což odpovídá čtyřiceti procentům průměrné mzdy. Představa ODS je, že si lidé peníze ušetřené na sociálním pojištění začnou spořit na důchod. A úsporami doplní nízký důchod od státu.

Díru v rozpočtu má zacelit privatizace
Zádrhel plánů opoziční strany tkví v náročnosti na státní rozpočet, který kvůli tomu přijde o velké peníze. Ránu státní kase zasadí hned několik plánovaných změn.

První jsou právě důchody. Na vybraném sociálním pojištění ubude zhruba 70 miliard, výplaty penzí přitom minimálně v prvních deseti letech dolů nepůjdou. Rovný důchod v nich bude tvořit jen malou část.

"To se zaplatí příjmy z privatizace," říká Páralová. V úvahu připadá hlavně poslední z mohykánů, polostátní kolos ČEZ. V něm má stát tržní podíl v hodnotě 270 miliard korun.

Na další desítky miliard korun přijde reforma daní a sociálních dávek. ODS chce zavést rovnou daň patnáct procent, ale s poměrně štědrým odpočtem šest tisíc korun na hlavu. K tomu úplně přebuduje systém sociálních dávek. Všechny rodiny, kde někdo pracuje, si mají polepšit, řada z nich bude mít dokonce čistý příjem větší než hrubý.

"Výpadek příjmů bude kolem 180 miliard korun," říká sociálnědemokratický ministr financí Bohuslav Sobotka, podobné jsou však i odhady ekonomů. David Marek z Patria Finance odhaduje jen úbytek peněz kvůli změnám v daních na 130 miliard korun.

"Aby se ve stejném rozsahu nepropadl schodek státního rozpočtu, musela by ekonomika skokově vzrůst o devět procent," říká Marek, což je zcela nereálné.

Propočty ODS jsou optimistické. V roce zahájení reforem očekávají ztrátu pouze osmnácti miliard. To hlavně díky tomu, že hned v prvním roce reforem motivujících k práci se má počet nezaměstnaných snížit o sto tisíc.
Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Najdete na iDNES.cz