Sociální demokraté výpočty ODS o tom, jak zafungují všechny jejich změny, zpochybňují. Ilustrační foto

Sociální demokraté výpočty ODS o tom, jak zafungují všechny jejich změny, zpochybňují. Ilustrační foto | foto: MF DNES

ODS zachraňuje rovnou daň

  • 485
Pět dní před volbami se ODS snaží vylepšit image svého volebního programu. Politici ODS připravili svou slibovanou změnu daní a sociálních dávek tak, aby všichni vydělali. Snad až na nezaměstnané. Slabým místem jejich programu však byla a je nejistota, kolik to bude stát.

Přejít na volební speciál

INFOGRAFIKA: Sliby ODS versus ČSSD

Neboli z čeho se slibované nižší daně a vyšší sociální a rodinné dávky zaplatí.

Sociální demokraté totiž přišli loni na poslední chvíli se sérií snížení daní, aby vzali ODS trumfy z ruky. Opoziční strana proto musela hodně přitlačit, aby své sliby, že za její vlády se budou mít všichni lépe, splnila.

V pondělí se proto černý stín visící nad programem ODS pokoušel rozptýlit poradce stínového ministra financí, ekonom Pavel Kohout. Jeho výpočty vyšly ještě lépe než ty, které dříve uváděl Vlastimil Tlustý.

"V roce 2007 bude dopad reforem ODS do rozpočtu osmnáct miliard korun," zveřejnil v pondělí Kohout. Zlom podle něj nastane už v roce 2008, kdy do státní kasy proti stavu, kdyby se nedělalo nic, připlyne 68 miliard korun a o rok později ještě více.

"A to jsem se držel při zemi a nepočítal s posílením ekonomického růstu ani se snížením nezaměstnanosti," tvrdí Kohout.

Kouzlo jeho výpočtu je v tom, že počítá hned v prvním celém roce případné vlády ODS s desítkami miliard korun, které se uspoří ve zdravotnictví, na zrušených investičních pobídkách, některých dotacích do průmyslu či na tom, že se budou státní zakázky zadávat jednotně.

Například ve zdravotnictví chce ODS ušetřit tím, že stát bude méně přispívat na běžné léky, a více naopak na ty životně důležité. Sociální demokraté výpočty ODS o tom, jak zafungují všechny jejich změny, zpochybňují.

"Stát, kraje a obce přijdou o 240 miliard korun," tvrdí sociálnědemokratický ministr financí Bohuslav Sobotka.

Poslední verze: jídlo zdraží
V pondělí zveřejněné výpočty měly vnést více světla i do toho, jak rovnou si nakonec ODS svou rovnou daň představuje. Vyjádření jednotlivých špiček ODS jsou totiž až do poslední chvíle rozdílná.

Šéf strany Mirek Topolánek koncem minulého týdne uvedl, že je nutné kvůli zvýšení daně u jídla či léků počítat se zdražením. A hned dodává, že je vyrovná tím, že penzistům přidá tisíc korun.

Ve stejnou dobu stínový ministr financí ODS Vlastimil Tlustý uvedl, že se bude snažit zajistit výjimky na sociálně citlivé položky. Pavel Kohout ve svých výpočtech podpořil v očích veřejnosti verzi, že bude jedna patnáctiprocentní přirážka na všechno zboží od potravin po elektroniku. Jde ostatně o významný zdroj peněz do státního rozpočtu.

Na dani z přidané hodnoty se vybere za rok 157 miliard korun, což je skoro pětina všech příjmů rozpočtu. Konečná verze toho, jak rovná bude při vítězství ODS jejich daň, však bude záležet hlavně na složení a síle dalších stran ve vládě.

Zelení jsou pro zachování dvou sazeb daně z přidané hodnoty. Lidovci jsou pro jejich sbližování, nicméně ne hned v jednom kroku na patnáct procent. Překvapivě se jednotné dani na všechno zboží a služby nebrání v delším období ani premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Říká nicméně, že to nemůže být hned, ale až se ještě zvedne životní úroveň. Sociální demokracie sliby, které se týkají snížení daní, před volbami více šetří. Důvodů je několik.

Jednak si už ČSSD vystřílela hodně prachu při přilepšování lidem s nižšími příjmy před volbami a jednak se rozhodla raději přispívat více na sociálních dávkách. ČSSD slibuje porodné až 120 tisíc, rodičovský příspěvek přes deset tisíc korun. Ani pravicová ODS však na sociálních přilepšeních vůbec nešetří.

Plán ODS, který se jí příliš nedaří vysvětlit kvůli tomu, že je na první pohled dost složitý a navíc se průběžně mění, spočívá v tom, nahradit některé sociální platby jednou dávkou – takzvaným státem zaručeným příjmem.

Kardinální otázka, na kterou se odpověď neustále měnila, zní: které dávky. Jasné je, že podle programu ODS budou nahrazeny podpory v nezaměstnanosti a podpora pro dlouhodobě nezaměstnané.

Které dávky zůstanou?
"
Zůstanou ale dávky pro sociálně potřebné, jako třeba na léky či bydlení," vysvětluje Kateřina Havlíčková z Institutu analytických studií, která pro ODS část týkající se sociálních změn připravovala.

Kromě nich ODS nadále slibuje vyplácet rodičovský příspěvek, který teď poslanci napříč všemi stranami před volbami zdvojnásobili. Zůstane i porodné, které pro změnu dále slibuje štědře umocnit sociální demokracie.

Zvýšit chce ODS i nemocenskou. "Její výše u krátkodobých nemocí by měla kopírovat výši mzdy, při podmínce důsledné kontroly," uvedl Vlastimil Tlustý.

Výsledkem štědré ruky pravice je, že skoro ve všech příjmových disciplínách a typech rodin svými předvolebními sliby sociální demokracii pobije. O štědré ruce ostatně svědčí i čerstvé Kohoutovy propočty.

Vychází mu, že nová dávka (státem zaručený příjem) přijde státní pokladnu v prvním roce na 138 miliard korun. Na zrušených sociálních dávkách se pak ušetří o pět miliard méně.

Ekonom však očekává, že už za rok převáží výhody a do pokladny poteče více peněz. Třeba díky tomu, že se ušetří na jednodušší administrativě, tvrdí Kohout. Dopady v nedohlednu Problém je, že tyto virtuální úspory se dají těžko odhadnout. A proto je i těžké zvážit realistický dopad plánovaných změn. A navíc ve chvíli, kdy začne příští rok platit série sociálních zákonů z dílny ČSSD.