Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odškodné za zpožděný let často nestačí ani na vodu a jídlo

  1:14aktualizováno  1:14
Hodiny čekání na zpožděný let by mělo cestujícím alespoň částečně zpříjemnit občerstvení zdarma, které jsou aerolinky povinné jim uhradit. Příklady z posledních dnů však ukazují, že rozdávané poukázky často stačí nanejvýš na malou housku a vodu.

SkyEurope bojují s nedostatkem letadel, načas přiletělo jen čtyřicet procent letadel. | foto: SkyEurope

Více než sto šedesát cestujících nízkonákladové společnosti Wizz Air si včera v Praze na svůj let do švédského Malmö počkalo. Místo v půl sedmé ráno odletěli kvůli technické závadě letadla až po deseti hodinách.

To vše s poukázkou na občerstvení v hodnotě 12 eur, za kterou v tranzitním prostoru ruzyňského letiště pořídíte většinou opravdu jen hodně skromné jídlo.

Jsou i dopravci, kteří dávají pasažérům poukazy na 110 korun – ty nestačí ani na letištní kafe. Podobný scénář letos zažívají tisíce lidí, kteří letí na dovolenou. I když méně než v minulosti.

"Zpoždění ubývá. Ale pokud nastane, tak jde už opravdu o velké průšvihy, kdy lidé čekají na letadlo třeba i den," říká Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.

To potvrzuje i Tomio Okamura z konkurenční Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. "Zpoždění patřila k nejčastějším stížnostem klientů, ale letos se na asociaci s tímto problémem obrací mnohem méně lidí," říká Okamura.

Dlouhá zpoždění českých dovolenkářů jsou čím dál častěji v médiích, ale ve skutečnosti létají letadla více načas než v minulosti. Podle statistik Letiště Praha bylo například za první pololetí průměrné zpoždění na nejčastějších linkách 7,5 minuty při odletech a na příletech 8,5 minuty. Meziročně je to zhruba o dvě minuty lepší čas.

Evropské nebe je přeplněné

Na charterových letech, které vypravují aerolinky na objednávku cestovních kanceláří, je zpoždění zhruba dvojnásobné. Letiště sice nezveřejňuje statistiky podle dopravců, ale u jedné z aerolinek se letos o zlepšení dá hovořit jen těžko: SkyEurope své statistiky dochvilnosti zveřejňují každý týden.

Poslední čísla však nejsou povzbudivá: jen 40 % letů přiletělo načas a čtyři z deseti letů měly zpoždění přes hodinu. SkyEurope totiž bojují s nedostatkem letadel.

Řada společností se naopak svou přesností chlubí. Například České aerolinie jsou pátými nejpřesnějšími aeroliniemi v Evropě. Přes osmdesát procent všech letů proběhlo načas bez minuty zpoždění, do hodiny odlétlo 99 % všech spojů.

Výrazně svou bilanci se zpožděními vylepšil i Travel Service. Podle mluvčí Vlaďky Dufkové letělo s maximálně patnáctiminutovým zpožděním přes 88 % všech letadel.

Proč mají letadla taková zpoždění hlavně v létě? Důvodů je hodně: cestuje nejvíce lidí a letecké společnosti mají málo letadel v záloze pro případ poruchy. Navíc je evropské nebe čím dál plnější, a tak pokud posádka zmešká přidělený časový úsek pro let, musí čekat třeba další hodinu na další "místo" ve vzdušném prostoru.

Aerolinky musí lidem podle evropské směrnice zajistit po dvou hodinách zpoždění již občerstvení. Jenže při cenách z pražského letiště často cestující narazí. Směrnice totiž neříká, jak velkou částku musí dopravci zaplatit. Lidé mohou být rádi, že jim poukaz vystačí na vodu a housku. Při zpoždění, kdy je odlet až další den, musí dopravci zajistit ubytování.

"Aerolinky také musí umožnit cestujícímu dva telefonní hovory nebo poslání faxu či e-mailu," upozorňuje Okamura.

Při více než pětihodinovém zpoždění může klient odstoupit od letu a nechat si vrátit peníze. Finančně nejvýhodnější je pak pro zákazníka zrušení letu: za to musí aerolinky nejen vrátit peníze, ale ještě vyplatit odškodné. V případě dálkového letu až 600 eur.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Děravé Česko 2018: opravit tisíce úseků silnic potrvá desítky let

Hluboké výtluky ve Fučíkově ulice v Hradci Králové.

Řidiči se učí hlásit silniční výtluky na internetu. Přestože letošní zima byla většinou mírná, historický dluh v...

Leo Express vyšle autobusy z Prahy do Drážďan. Nabídne i byznys třídu

Autobus společnosti Leo Express.

Leo Express spustil prodej jízdenek na novou autobusovou linku mezi Prahou a Drážďany. Autobusy vyjedou 27. dubna 2018...

Už za sedm let mohou být elektrovozy levnější než benzinové

Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)

Elektrická auta by mohla být do roku 2025 levnější než auta s benzinovým motorem - pokud budou pokračovat v poklesu...

Najdete na iDNES.cz