OECD: Česká republika potřebuje reformy

- Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje nejvyspělejší státy světa zveřejnila Ekonomickou zprávu OECD o České republice - 2000. "Zpráva při hodnocení stavu české ekonomiky a zejména při formulaci hospodářské politiky čerpá ze zkušeností všech členských zemí OECD a zároveň jim umožňuje lepší pochopení problémů a perspektiv ekonomiky České republiky," řekl při prezentaci hlavní analytik pro Českou republiku a Maďarsko Andrew Burns.

Zpráva se stručně vrací k ekonomické recesi, která se začala projevovat v roce 1997. Kořeny krize spočívaly podle OECD ve státem vlastněných bankách, které bezstarostně poskytovaly úvěry špatně řízeným podnikům. Spolu s asijskou a ruskou krizí v následujícím roce to vedlo k hospodářskému poklesu.

K tomu, aby mohl být v Česku nastartován dlouhodobý růst, je potřeba podle zprávy odstranit strukturální a institucionální překážky. "Je nezbytné zvrátit rostoucí trend strukturálního rozpočtového deficitu. To bude vyžadovat přehodnocení poměrně velkorysého systému transferů a další kroky ke zvýšení transparentnosti vládních financí," uvádí se ve zprávě.

Průhlednosti veřejných financí neprospívá množství mimorozpočtových institucí jako jsou Konsolidační banka, Česká inkasní, Česká finanční a další, přes které rovněž prochází nemalé státní výdaje a jejichž ztráty jsou financovány zvyšováním státního dluhu. Letos k těmto institucím navíc přibudou ještě Fond bydlení a Fond dopravy.

Ministr financí Pavel Mertlík nevidí mnoho prostoru pro snižování daní, naopak by přivítal jejich mírné zvýšení. Rovněž důchodový systém se už několik let pravidelně nachází v hlubokém schodku.

Toho si všímá i zpráva OECD: "V souvislosti s trhem práce bude třeba omezit negativní stimuly vyvolávané vysokým sociálním a zdravotním pojistným placeným zaměstnavateli a - ve srovnání s průměrnou mzdou - vysokými sociálními dávkami; to obé přispívá k růstu nezaměstnanosti."

Stanovisko ministerstva financí však k této zprávě uvádí, že je pro vládu významným impulsem a podporou pro formulaci její hospodářské politiky. "Naproti tomu nemusíme se všemi aspekty souhlasit," komentoval zprávu náměstek ministra práce a sociálních věcí Luděk Rychlý.