OECD volá po škrtech v rozpočtu

  17:31aktualizováno  17:31
Pumpovat do ekonomiky nové peníze a věřit, že se tím zrychlí hospodářský růst, je patrně omyl. Podle včera zveřejněné obsáhlé studie, zpracované Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, by české ekonomice prospěly spíše rozpočtové úspory, snížení vládních výdajů a s tím spojené uvolnění prostoru pro soukromý sektor.

Úsporný scénář, spočívající mimo jiné v propouštění státních zaměstnanců, ve zpřísnění předčasných důchodů či v seškrtání dotací podnikům, by podle OECD brzy pomohl ekonomice až k pětiprocentnímu hospodářskému růstu. Naopak při zachování současné politiky, či dokonce při zvýšení vládních výdajů skrze program Velký třesk, Česká republika takového tempa podle OECD v dohledné době nedosáhne.

Obdobná doporučení letos vydal i Mezinárodní měnový fond a Světová banka. Nadměrné zadlužování státu a problémy s rozpočtem kriticky hodnotila i loňská zpráva Evropské komise.

"Obáváme se, že pokračování v dosavadní politice povede k vysokým schodkům rozpočtu i vnější bilance a k nárůstu inflace. Za takové situace ekonomika nebude schopna výrazně zrychlit svůj růst," uvedl včera hlavní autor studie, ekonom OECD Andrew Burns.

Blahodárný efekt vládních úspor spočívá podle zprávy v tom, že v ekonomice by se uvolnil prostor pro soukromé investice, lidé by byli více motivováni k zaměstnanosti a díky nižší inflaci by hospodářství fungovalo ve zdravějším a stabilnějším prostředí. To jsou podle OECD větší přínosy než dočasné zrychlení ekonomiky, které přinesou větší vládní výdaje.

"Pokud rozpočtové deficity, veřejný dluh a vnější bilance vykáží podstatné zlepšení, vytvoří se podmínky pro příznivý a trvalejší pokrok v delším období a výrazně se tím sníží rizika ekonomického otřesu pramenícího z narůstající vnitřní i vnější nerovnováhy," uvádí samotná studie.

Ministr financí Jiří Rusnok zprávu přijal pozitivně a označil ji za "kvalifikovaný audit stavu české ekonomiky", i když od některých kritických pasáží se distancoval. "Ne se všemi závěry se plně ztotožňujeme a vidění některých věcí je pro nás odlišné," uvedl Rusnok. Tlumočil tak názor Zemanova kabinetu, který minulý týden program Velký třesk ministra Miroslava Grégra schválil.

Tento plán shrnuje plánované státní výdaje na podporu hospodářského růstu do balíku v objemu 166 miliard korun a klade si za cíl zrychlení ekonomického růstu na pět procent v příštím roce. Grégrův tým kritiku OECD odmítá. "Programu Velký třesk se věnuje zbytečně velká pozornost," uvedl analytik ministerstva průmyslu Vlastimil Gejdoš.

Oživování ekonomiky se podle OECD už nyní děje částečně za cenu většího státního dluhu. Mezi lety 1998 až 2000 stouply vládní výdaje podle OECD o pět procent a nyní jsou na nejvyšší úrovni od rozpadu federace.

Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

Nigérie zavedla linku na ohlašování zmetků, vyvolalo to posměch

Ilustrační snímek

Nigerijci mohou nově telefonicky nahlásit kontrolnímu úřadu SON produkty nevalné kvality. Jenomže propagační materiály...

Najdete na iDNES.cz