Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OECD: Volání přes internet ohrožuje pevné linky

  12:18aktualizováno  12:18
Telekomunikační společnosti nemají lehký život. V minulých letech jim zákazníky ubírali mobilní operátoři, v současné době je ohrožuje IP telefonie, která umožňuje volání přes internet za několikanásobně nižší ceny.
Fayn NetPhone - telefonujte levněji přes internet (videorecenze)

Fayn NetPhone - telefonujte levněji přes internet (videorecenze)

Služba Voice over Internet Protocol (VoIP) vyjde levněji než klasický telefon zejména v případě volání do zahraničí. VoIP totiž nerozlišuje, kam hovor směřuje. Uživatel platí pouze za připojení k internetu.

Zpráva Organizace pro hospodářský rozvoj a spolupráci (OECD) zabývající se výhledem na rok 2005 proto upozorňuje, že VoIP bude pro klasické telefonní hovory velkým konkurentem. Kdo nahradí pevnou linku voláním přes internet, ušetří až osmdesát procent nákladů na telefonování, tvrdí zpráva.

Poprvé se podle OECD pozice pevných linek otřásla už v roce 2003 - tehdy jim začali prokazatelně ujídat z koláče mobilní operátoři. IP telefonie však může podle zprávy OECD do budoucna představovat konkurenci i pro ně.

Nebezpečí ze strany VoIP si uvědomuje i Český Telecom, který snížení poptávky po pevných linkách vyrovnává rozšířením sortimentu internetových služeb. Nabízí proto nejen připojení, ale i obsah internetu - spustil portály, kde si zákazníci můžou legálně stahovat hry nebo filmy.

"Datové a internetové služby by se měly v budoucích letech stát jedním z hlavních příjmových pilířů společnosti a postupně tak vyrovnat pokles tržeb z tradičních fixních hlasových služeb. Předpokládáme, že k tomuto vyrovnání dojde přibližně do dvou let. Vývoj v západoevropských zemích nasvědčuje, že tento plán je realistický," říká člen představenstva Telecomu Juraj Šedivý.

Průkopníkem v telefonování přes internet je společnost Skype, přidávají se postupně také Teleo, Yahoo, VoIPBuster, Google a v příštím roce i Microsoft.

Nejrozšířenější je volání přes Internet v Dánsku, Polsku a Nizozemsku, své příznivce má ale i v Česku. "Skype je skvělý, používám ho hlavně na telefonování s kamarády ze zahraničí," říká například studentka Hana Biriczová.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Najdete na iDNES.cz