Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ohňostroj: Vystřelte si vlastní hvězdu

  11:00aktualizováno  11:00
K silvestrovskému veselí patří jídlo, pití a také petardy. Kombinace alkoholu a odpalování rachejtlí či bouchacích kuliček každoročně způsobí řadu úrazů. Poradíme vám, jak pyrotechniku vybrat a jak s ní zacházet, aby se vám nic nestalo.
Ohňostroj

Ohňostroj | foto: Profimedia.cz

Plánujete velkolepou silvestrovskou oslavu s pořádným půlnočním ohňostrojem? A dovolíte dětem, aby se na světelném veselí podílely také? Pak je velmi důležité vybírat zábavní pyrotechniku uvážlivě.

Dětem jen jedničku
Všechny pyrotechnické výrobky jsou rozděleny do čtyř tříd označených římskými čísly I až IV podle stupně nebezpečnosti. Na tržištích se smí prodávat pouze dětská pyrotechnika označená jedničkou.

"Věk dětí, které ji mohou nakupovat, není omezen. Přesto by se neměla prodávat dětem mladším deseti let, protože dítě si musí umět přečíst návod, a zejména mu musí porozumět," upozorňuje profesionální odpalovač ohňostrojů Milan Pavlíček.

Většina zábavní pyrotechniky je však zařazena do druhého a vyššího stupně a dá se koupit jen v kamenných obchodech. Prodavač je nesmí prodat dětem mladším 18 let, a ani vy byste mladším potomkům takové výrobky neměli kupovat.

Často nedokážou s pyrotechnikou vhodně manipulovat a baví se nebezpečnými hloupostmi: házením petard pod nohy chodcům, svým kamarádům, pod kola aut, ale i do dětských kočárků. Mohou způsobit zranění a škodu.

Na pyrotechniku třetího a čtvrtého stupně zapomeňte, patří do rukou profesionálům.

Nakupujte v kamenných obchodech
Zraněním můžete předejít nejen správným zacházením s pyrotechnikou, ale už při nákupu. "Největším problémem jsou prodejci, kterým jde pouze o výdělek, ale o bezpečnost se nestarají. Ti pak prodávají i zboží nevhodné pro věk uživatele nebo velmi nebezpečné výrobky, které nepatří do rukou ani dospělým," řekl nedávno pro ČTK Rudolf Piršel, odborník na pyrotechniku a člen městské policie.

Nakupovat zamiřte raději k odborníkům do kamenných obchodů. Mají vhodné podmínky pro skladování, takže se nemusíte bát, že výrobek zvlhne a bude nebezpečný. Vyškolený prodavač vám navíc poradí s výběrem a správným zacházením. Na každém schváleném výrobku musí být znak lva v oválu a pod ním zkratka Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva (ČÚZZS).

Nezbytnou součástí je i český návod k použití a doporučený způsob likvidace nevybuchlé pyrotechniky. Po přečtení byste měli vědět, jak výrobek používat, zda se odhazuje nebo odpaluje z lahve, z jaké minimální vzdálenosti efekty sledovat a jak pyrotechniku bezpečně skladovat.

Zásadně nekupujte výrobky s jakkoliv poničeným obalem, nesrozumitelnými a nedostatečnými informacemi nebo neznámým původem.

Při nákupu si všímejte i dat použitelnosti výrobku. Manipulovat s prošlou pyrotechnikou může být nebezpečné. Samozřejmě pokud bude jeden den po datu použitelnosti, nemělo by se nic stát. Ale výrobky prošlé delší dobu se v žádném případě nepokoušejte odpalovat.

Odpalujte rachejtle z bezpečného místa
Místo, z kterého budete odpalovat, si vyberte s rozmyslem. Čím větší efekt, tím více prostoru budete potřebovat, protože na zem budou dopadat zbytky pyrotechniky.

"Rakety musí stoupat do volného prostoru, aby nenarazily do překážky, která by mohla způsobit, že na zem budou dopadat hořící částí," říká vedoucí oddělení pyrotechniky, výbušnin a balisticky odolných materiálů Petr Deingruber z Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva.

Při odpalování byste se neměli nad výrobky naklánět. Dostatek prostoru je nutný i pro bezpečný odstup přihlížejících osob.

Nezapomeňte být ohleduplní i vůči ostatním lidem, ne každý musí být z vašich radovánek nadšený. Používání zábavné pyrotechniky mohou totiž policisté klasifikovat jako přestupek z důvodu znečišťování veřejného prostranství, narušování občanského soužití nebo například jako neoprávněné užití pyrotechniky druhé a vyšší třídy dětmi.

Nevybouchla, co s ní?
Když pyrotechnika nevybouchne, nepokoušejte se jí znovu zapálit nebo rozebrat. Naopak chvíli vyčkejte. Špatné skladování, kdy výrobek zvlhl a pak znovu vyschnul, může způsobit zpoždění výbuchu. Po třiceti minutách by se měl nevybuchlý výrobek na čtyřiadvacet hodin namočit do vody a pak zlikvidovat zakopáním do země.

***

Zábavní pyrotechnice prodávané na tržištích se raději vyhněte, může být nebezpečná

Autoři:


Nejčtenější

Zoot řeší množství vráceného zboží, čeká ho boj se Zalandem

Prodejna e-shoopu Zoot v Praze.

Nakupovat oblečení a boty po internetu není zatím pro většinu Čechů obvyklé. Na tomto poli se přitom právě rozhořel boj...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

TEST DNES: „Jako olizovat buvola.“ Hodnotili jsme dvanáct sýrů mozzarella

Ilustrační snímek

Mozzarella, přírodní pařený nezrající sýr naložený ve slaném nálevu, je jedním z nejznámějších, a hlavně nejchutnějších...

Stát chce napadnout slevovou akci Kauflandu, vadí mu mléko za korunu

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství chce poprvé podat podnět antimonopolnímu úřadu kvůli slevovým akcím v obchodních řetězcích....

TEST DNES: Úplné výsledky testu plechovkových ležáků

Test plechovkových ležáků

MF DNES testovala piva v plechovkách. Nakoupili jsme čtrnáct vzorků ležáků různých značek a pozvali čtrnáct odborníků,...

Najdete na iDNES.cz