Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek

Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek | foto: NWR

Vznikne státní OKD Nástupnická, schválili věřitelé. Čeká se na soud

  • 20
Po několika hodinách jednání a sporů odsouhlasili věřitelé černouhelné OKD reorganizační plán. Předlužená firma by se tak mohla stát majetkem státu. Nejdříve ale musí záměr potvrdit insolvenční soud.

Většinu několikahodinové schůze zabral spor mezi zástupci OKD na jedné straně, a londýnskou Citibank a americkou Alcentra na straně druhé, hlásí reportér MF DNES z Ostravy. Právě tam se u krajského soudu řešila budoucnost předlužených černouhelných dolů, které jsou v úpadku.

Nakonec se věřitelé shodli, že doly a provozní majetek budou vloženy do nově založené společnosti OKD Nástupnická, v níž by 100 procent akcií měl získat za 80 milionů korun státní podnik Prisko, spadající pod ministerstvo financí. S postupným uzavíráním dolů bude klesat i počet zaměstnanců. Zatím jich je deset tisíc.

Reorganizační plán však ještě musí schválit insolvenční soud, který kromě stanoviska věřitelů přihlíží i k dalším skutečnostem. „Věříme, že soud rozhodnutí věřitelů potvrdí. Toto rozhodnutí se dalo čekat,“ uvedl insolvenční správce OKD Lee Louda. Rozhodnutí by mělo padnout nejdříve v září, uvedl soudce, který byl přítomen jednání.

„Jsme rádi, že to tak dopadlo. Potřebujeme klid na práci,“ komentoval situaci předseda hornických odborů Jaromír Pytlík.

Plán mimo jiné musí být v souladu s insolvenčním zákonem a dalšími právními předpisy a schválen může být v případě, že jím není sledován nepoctivý záměr. Soud pro schválení plánu nemá stanovenou lhůtu. Poté navíc běží patnáctidenní lhůta pro nabytí právní moci a až po ní je reorganizační plán účinný. Proti rozhodnutí soudu je tak možné se odvolat. Mohou tak učinit například věřitelé, kteří hlasovali proti schválení reorganizačního plánu.

Souboj o uhlí

Schválení reorganizačního plánu dlouhodobě podporují odbory, které si nepřejí žádného dalšího zahraničního vlastníka. O koupi akcií měla zájem americká firma Alcentra ze skupiny BNY Mellon, která si u Evropské komise stěžuje na prodej OKD Prisku. Společnost Alcentra byla z nabídky na koupi společnosti vyloučena. Podle dostupných informací nabízela za OKD 540 milionů korun. Zástupci OKD ale dříve uvedli, že nabídka byla nevýhodná, firma podle dřívějších informací proti Česku zvažuje arbitráž. Její stížností už se zabývá Evropská komise.

Právní zástupce těžební firmy Petr Kuhn na věřitelské schůzi mimo jiné uvedl, že si Alcentra nemůže stěžovat na nedovolenou veřejnou podporu ze strany společnosti Prisko a zároveň její nabídku označovat za nedostatečnou, protože tato dvě tvrzení jsou v rozporu. Podle Kuhna bylo nabídkové řízení vedeno tak, aby zajistilo co nejlepší uspokojení věřitelů a OKD nemělo důvod upřednostňovat stát před soukromým investorem.

„Je škoda, že se dlužník vyjádřil k naší rozsáhlé korespondenci teprve na schůzi věřitelů, která má schvalovat reorganizační plán, takto nám znemožňuje, abychom se v detailu vyjádřili k některým skutečnostem, které dosud nezazněly,“ řekl Václav Žalud zastupující společnost Alcentra.

Utopených deset miliard

Podle insolvenčního správce Lee Loudy je reorganizace firmy pro řešení úpadku zjevně výhodnější než konkurz. Reorganizační plán naopak zpochybňuje Citibank, jejíž pohledávky za více než deset miliard korun přihlášené do insolvenční řízení Louda popřel a vede se o ně incidenční spor. Jde o dluhopisy, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR) jako majitel OKD, a společnost OKD za ně ručila. Citibank držitele dluhopisu zastupuje.

Citibank poukazuje na to, že OKD reorganizačním plánem sleduje nepoctivý záměr. S tvrzením o nepoctivém záměru se ale neztotožňuje insolvenční správce ani OKD. Citibank v dokumentu zveřejněném před schůzí věřitelů na insolvenčním rejstříku mimo jiné uvedla, že reorganizační plán je nesrozumitelný a neobsahuje právně vymahatelné závazky, reorganizace tak, jak je navržena v plánu, postrádá ekonomické opodstatnění a OKD upřednostňuje zájmy státu před zájmy svých věřitelů.

Citibank tvrdí, že prodej akcií společnosti Prisko s ohledem na dosavadní průběh insolvenčního řízení vyvolává podezření, že se jedná o koordinovaný proces směřující k tomu, aby Česká republika získala závod dlužníka za zlomek reálné tržní hodnoty. Rovněž poukazovala na to, že dlužník obchází věřitelský výbor a reorganizační plán je pouze nevýhodnou verzí konkursu. Jednotlivé připomínky se dnes snažil Kuhn vyvrátit.

Prostřednictvím Priska půjčil stát loni firmě 700 milionů korun, z této půjčky zatím firma podle insolvenčního správce vyčerpala 150 milionů korun. V OKD nyní i s dodavatelskými firmami pracuje necelých 10 000 lidí. Reorganizační plán předpokládá, že jejich počet bude postupně klesat tak, jak se budou zavírat jednotlivé doly. V dolech Darkov a Lazy by měla těžba uhlí skončit v roce 2018, v Dole ČSA v roce 2021 a v Dole ČSM v roce 2023.

,