Okruh uchazečů o licence na bezdrátové pevné připojení se zúžil

Podle neoficiálních informací vybral řídící výbor 3 nejžhavější kandidáty na licence pro bezdrátové pevné připojení v síti FWA 26 GHz. Jsou to konsorcia BroadNet, StarOne/GiTy a Nextra Wireless. Úplně bez šance nejsou ani Winstar, PartnerCom a Český Broadband. Síť umožní nahrazení pevných telefonních a datových linek radiovými vlnami. Někteří z kandidátů slibovali přenos dat (intenetu) a od 1. ledna 2001 i přenos hlasu za paušální poplatek méně než tisíc korun.

Český telekomunikační úřad by měl v pátek, popř. v pondělí z této šestice kandidátů vybrat a zveřejnit jména tří, kterým bude licence udělena.

Vítězové, kteří za licenci zaplatí 150 milionů korun, by mohli zahájit první provoz už za 2 až 3 měsíce po získání licence. Zatím však budou moci nabízet jen datové přenosy, přenos hlasu bude možný až od 1. ledna 2001, kdy padne monopol Českého Telecomu na hlasové služby.

Celý tendr může ještě zkomplikovat a protáhnout ztížnost Českého Telecomu k Ústavnímu soudu.

Český Telecom byl ze soutěže vyzařazen, protože pravidla výběrového řízení obsahovala podmínku, že se jí nesmí účastnit majitel celoplošné licence na poskytování halsových a datových služeb prostřednictvím pevných linek, stejnějako např. operátoři mobilních telefonů.

Podle mluvčího Českého Telecomu Vladana Crhy, se firma z právního hlediska tendru účastnit může.

Technologie FWA je založena na existenci základnových stanic, uživatel musí mít na své straně malou anténu. Ta bude připevněna tak, aby mezi ní a základnovou stanicí byl přímý dohled. Jejich vzájemná vzdálenost by pro udržení požadované kvality spojení neměla přesáhnout 4 až 5 kilometrů.

Síť bude určena spíše pro menší a střední firmy a nahradí trasu mezi firemní ústřednou a ústřednou telekomunikační firmy.