Letošní model tradičního drindlu pro zářijový Oktoberfest (12. září 2014) | foto: AP

Oktoberfest už není jen o pivu, každoročně roste i prodej „dirndlů“

  • 70
Bavorská metropole Mnichov ožije už za týden tradiční pivní slavností Oktoberfestem. Kromě tekutého zlata zajímá však událost každým rokem více i módní průmysl. U západních sousedů totiž stále roste popularita tradičních německých krojů, které si návštěvníci pořizují často právě při příležitosti pivního svátku.

Hned dva modely ženské obdoby kroje zvané „dirndl“ vlastní i třicátnice Julia Davidsová, která se do Bavorska přestěhovala ze Severního Porýní-Vestfálska. Jedny šaty má pro oficiální příležitosti, druhé, volnější pro slavnosti typu Oktoberfest.

Ještě před deseti lety přitom pro ni byla myšlenka, že by někdy měla nosit oděv příznačný pro konzervativní venkovany vyššího věku, naprosto nepředstavitelná. „Bavorům a jejich dirndlům a koženým kalhotám jsem se smála, připadalo mi to velmi komické,“ říká Davidsová.

Nebyla přitom jediná a tradiční kroje z šatníku běžných Němců téměř vymizely. To se v posledních letech rychle změnilo a dnes se popularita dirndlů, jejichž cena začíná zhruba na dvou stovkách eur, rozšířila i za německé hranice.

„Byly už doby, kdy na Oktoberfest nikdo v dirndlu nechodil. Pak přišla takzvaná Landhausmode, která plynule přešla v dirndly,“ popisuje vývoj Claudia Nowkaová, provozovatelka salonu Alpenmädel z Neuburgu na Dunaji. Podle jejích slov rostou prodeje před a během konání pivních slavností zhruba o dvě třetiny a dirndly nakupují příslušníci všech národností, které na Oktoberfest zavítají.

V Česku se nový trend zatím nechytá

Poptávka se také už netýká jen starších a konzervativnějších zákazníků, ale stala se masovou záležitostí. Největší německý internetový obchod s módou Zalando lákal zákazníky na nákup dirndlu na své hlavní stránce a řetězec Tchibo nabízí kroje určené původně pro německý trh i v Česku.

Podle Nowkaové stojí za boomem krojů skutečnost, že je designeři dokázali přizpůsobit moderním trendům. „Moderní kroje jsou jiné než ty klasické, které lidem připadají trochu nudné. Jsou pestřejší a sukně jsou kratší,“ říká Nowkaová. To potvrzuje i Veronika Denggová z rakouského řetězce Trachtenwelt. „Mladé zákaznice chtějí krátké, křiklavé dirndly, muži si zase ke koženým kalhotám rádi berou žabky,“ říká Denggová.

V Česku podobný trend zatím očekávat nelze. Podle Dagmar Raušové z obecně prospěšné společnosti Lidové tradice a řemesla sice popularita krojů roste, jde však vesměs o příznivce folkloru a jako takoví lpí jednak na tradici, ale také honosném zdobení. To kroje prodražuje a nošení se stává příliš nepohodlné na to, aby se stalo masovou záležitostí. „Nažehlit naše kroje je časově náročné a ne každý to umí. Je potřeba mít také někoho, kdo vás do nich navleče,“ říká Raušová.

Oktoberfest každoročně láká davy návštěvníků. Takhle začínal před dvěma lety:

22. září 2012