Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc zasáhla punčová horečka

  9:55aktualizováno  9:55
Kdo chtěl ochutnat vánoční punč u každého ze stánků jarmarku v centru Olomouce, zvládl kdysi i dvě kola. Kdyby chtěl takovou procházku absolvovat dnes, koleduje si o otravu alkoholem. Nabídka je tady opravdu pestrá. Návštěvník může okusit například irský, francouzský nebo galský.

Student Tomáš Vyšínský prodává na olomouckém námestí vídeňský punč. | foto: Luděk PeřinaMF DNES

Nabídka svařeného vína s kořením a ovocem v dvoudecovém kelímku se rozšířila natolik, že by tohoto oblíbeného nápoje musel vypít bezmála pět litrů.

V roce 1998, kdy se na vánočním jarmarku začal prodávat francouzský punč, stál na náměstí jediný stánek. Nápoj si však získal takovou popularitu, že ho dnes prodává čtyřiadvacet stánků. K dostání už není jen punč z Francie, ale také vídeňský, irský, galský, rumový či pomerančový...

"Pořadatel jarmarku by měl začít s nějakou regulací," míní zakladatel punčové tradice v Olomouci Radomír Skovránek, když se rozhlíží, jakou měrou mu na trzích roste konkurence.

Zatímco jiní rozjíždí punčové podnikání ve velkém a prodávají nápoj i v sedmi stáncích, on zůstal při zemi a otevřel „jen“ tři. "To jen proto, že se nechci nechat pohřbít. Zároveň z toho ale nechci dělat takovou mánii," vysvětluje.

Například majitel stánku s irským punčem letos neponechal nic náhodě a svůj stánek otevřel u obchodního domu Prior v předstihu už na začátku listopadu. "Z burčáku jsme přešli rovnou na punč," tvrdí prodavačka Anna Kvasničáková a nápad majitele považuje za dobrý obchodní tah. "Lidi chodili celý měsíc, od čtyř do osmi večer tady bylo vždycky plno. Teď už je jich o poznání míň," počítá starší žena.

Letos poprvé otevřel stánek s punčem také Roman Pavelka a jeho dva kamarádi z Olomouce. Nazvali ho galským. "Na internetu jsme našli originální recepty, které jsme však částečně přizpůsobili tak, aby punč chutnal i lidem u nás. Kdybychom použili všechny předepsané byliny, byl by to hodně silný lektvar," vysvětluje mladý muž. Na rozdíl od konkurence nemá problém prozradit, z čeho punč vaří. "Základ je čaj, červené víno, rum, koření a ovocné šťávy," popisuje Pavelka.

Ačkoli to vypadá, že punč začala prodávat nejméně desítka dalších podnikatelů, podle Milana Štěpánka z firmy RK Invest, která trhy organizuje, dostali šanci jen dva noví.

"Dalších osm jsme museli odmítnout. Letošní příkon elektřiny na náměstí je už na maximu, ani kdybychom chtěli vyhovět dalším, tak nemůžeme," tvrdí Štěpánek.

Prodejci, kteří se na jarmark dostali, se předhánějí v tom, kdo zákazníka uloví na originálnější nápad. Roman Pavelka hlavně mužům prodává například Panoramixův nápoj síly. Tajemství drinku, jehož název je inspirací z Asterixe a Obelixe, spočívá v jednom panáku rumu navíc.

O kousek dál zase prodávají pomerančový punč s rozinkami v griotce, bílý punč s ananasem, turbopunč a sehnat se dá i nápoj s názvem Šedý vlk.

"To vám moc nedoporučuji. Je to slivovice s horkou vodou a citronem, což se pije, když už je fakt velká zima," varuje student Tomáš Vyšínský, který brigádničí ve stánku s vídeňským punčem. Tomu, co prodává, naprosto věří a na kvalitu nedá dopustit.

"Používáme stejné koření, jaké se přidává do punče ve Vídni. Samozřejmostí je kvalitní červené víno a navrch jahoda, kousek jablka a mandle. A hlavně, všechno vaříme až na místě," popisuje a vysvětluje rozdíl: "Ti, kdo sem vozí punč už hotový, prý používají instantní koření. To mně osobně nechutná." Ale lidé se nedají ošidit.

Zakladatel punčové tradice v Olomouci Radomír Skovránek vypozoroval, že zákazníci minimálně týden stánky obcházejí, ale pak už chodí jenom tam, kde jim chutná. A Marie Kolářová to potvrzuje: "Loni jsem zkoušela původní francouzský punč a byl výborný. Dnes jsem zkusila jiný, ale byl hrozný," popisuje Olomoučanka, která si přišla spravit chuť k vídeňskému punči. "Vždycky jdu nejdřív sama testovat a večer sem vezmu celou rodinu," těší se.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Najdete na iDNES.cz