Olympijský stadion v brazilském Riu de Janeiru se sochou Krista Spasitele.

Olympijský stadion v brazilském Riu de Janeiru se sochou Krista Spasitele. | foto: Profimedia.cz

Kolik stojí olympiáda v Riu? Překročila rozpočet o 51 procent, tvrdí studie

  • 8
Olympiáda v Riu de Janeiru se pravděpodobně prodraží. Tvrdí to alespoň studie z Oxfordské university a upozorňuje, že žádné z hostujících měst nedokázalo dodržet plánované výdaje. Brazilští organizátoři obvinili její autory, že chtějí pouze vyvolat negativní publicitu. Výdaje jsou prý dokonce nižší než se plánovalo.

Náklady na olympijské hry v Riu de Janeiru už přesáhly o 51 procent plánovaný rozpočet, v přepočtu organizátoři už vydali o 39 miliard korun navíc, upozorňuje list The Financial Times na základě výsledků studie z Oxfordské university.

Organizace olympijských her byla ve většině případů v minulosti velkým finančním rizikem. Náklady na olympiádu v Riu se vyšplhaly v přepočtu už na 112 miliard dolarů. Ve srovnání s hrami v Londýně nebo Barceloně je ale rozpočet stále umírněný.

V době, kdy se Rio ucházelo o hostování her, ekonomika země rostla neuvěřitelným tempem. „Dnes, více než desetiletí po té, náklady rostou, země prochází nejhorší ekonomickou krizí od roku 1930 a má záporný ekonomický růst. A nemá zdroje, z nichž by výdaje pokryla,“ vysvětluje Bent Flyvbjerg, vedoucí studie.

Brazílie se potácí od jednoho problému ke druhému. Postihla ji finanční krize, má potíže udržet veřejné nemocnice otevřené, prezidentka Dilma Rousseffová byla odvolána. Navíc země nezvládá platit mzdy policistům, takže v Riu de Janeiru roste kriminalita.

Ve srovnání s Londýnem nebo Soči jsou hryv Riu levné

Organizační výbor výsledky studie popřel. Starosta Rio de Janeira Eduardo Paes tvrdí, že náklady na hry byly v přepočtu 100 miliard korun. To je dokonce méně než se plánovalo v úplně původním projektu, který počítal se 156 miliardami korun. Zároveň tvrdí, že více než polovina výdajů byla financována z prostředků organizačního výboru, které pocházely ze soukromých zdrojů. Druhou polovinu zafinancovalo přímo město, které na 60 procent výdajů našlo také soukromé investory.

Studie se zabývala 15 zimními a 15 letními olympijskými hrami od roku 1960 a zjistila, že pro města to byl vždy nejvíce riskantní projekt, kterého se kdy ujmuly. Každá země pak plánovaný rozpočet překročila a polovina z nich dokonce o více než sto procent. Nejnákladnější letní olympijské hry se odehrály v Londýně v roce 2012 a stály v přepočtu 366 miliard korun. Nejdražší zimní olympijské hry zorganizovali v Soči v roce 2014, tehdy se náklady vyšplhaly na v přepočtu 537 miliard korun.

„Studie má jen jeden cíl, vytvořit negativní publicitu,“ prohlašuje výbor. Studie také přiznává, že po přepáleném Londýně a Soči se Riu podařilo náklady dostat na historický průměr.

„Kvůli zkušenostem s vysokým překročením plánovaných nákladů, by měla být města opatrná, pokud zvažují organizaci olympijských her,“ varuje studie. Například Montreal splácel náklady 30 let a v případě Athén, dluhy z olympijských her přispěly k řecké finanční a dluhové krizi.

Pořadatelé představili olympijské medaile pro Rio: