Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Žádal vyšší důchody pro bohaté, pomalý růst penzí ale ombudsmanovi nevadí

  • 126
Stát kvůli úsporám zpomalil růst penzí. Ombudsmanovi Pavlu Varvařovskému, který se v minulosti zasazoval za změnu penzijního systému ve prospěch nadprůměrně vydělávajících lidí, však tato změna nevadí. Podle něj nejde proti nálezu Ústavního soudu, který nařídil změnit systém tak, aby byl více zásluhový.

Penze porostou od roku 2013 do roku 2015 pomaleji proto, aby stát dokázal v následujících třech letech ušetřit 50 miliard korun, o které chce snížit zadlužení země. V roce 2014 tyto změny způsobí, že penze porostou všem důchodcům stejně, konkrétně o 90 korun.

Kolik je průměrný důchod?

Průměrný starobní důchod byl na konci letošního března 10 740 Kč. Muži měli 11 908 Kč, ženy 9 750 Kč. Starobních důchodců je v Česku 2,34 milionu.

Ústavní soud přitom před dvěma lety požadoval, aby penzijní systém více zohledňoval to, že nadprůměrně vydělávající skupiny obyvatel odváděly do státní kasy více peněz, a měly by proto mít i vyšší důchody. Na první pohled to tedy vypadá, že schválené škrty by se nemusely Ústavnímu soudu líbit.

Soud sám však na vládní škrty reagovat nebude. Rozhodovat totiž může až na základě podnětu zvenčí. "Pro nás není směrodatné, co si přečteme v novinách, ani co schválí zákonodárná moc. Pokud to někdo nenapadne, tak se tím Ústavní soud nemůže vůbec zabývat. Podnětem je pro nás vždy jen nová ústavní stížnost," řekla iDNES.cz mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Ombudsmanovi pomalejší valorizace nevadí

Ani bývalý soudce Ústavního soudu Pavel Varvařovský (nyní ombudsman), který jako první bojoval v roce 2004 za to, aby penzijní systém více zohledňoval zásluhy jednotlivých daňových poplatníků, však proti aktuálním vládním škrtům nic nemá a podnětem k nové stížnosti by tak podle něj nebyly. Upravují totiž jen valorizaci důchodů a na tu se výrok Ústavního soudu podle něj nevztahoval.

Jak porostou penze

Jak se budou zvyšovat penze v následujících třech letech, se podívejte zde

"Zmíněný nález Ústavního soudu se nezabýval valorizací důchodů, ale vztahem mezi výdělky pojištěnce, respektive zaplaceným pojistným na důchodové pojištění, a výší důchodu z důchodového pojištění. Nedomnívám se tedy, že by úpravy ve valorizaci důchodů, tak jak jsou navrženy vládou, tedy zvyšování procentní výměry důchodu o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd, zakládaly ústavní nerovnost," řekl iDNES.cz Varvařovský.

Ombudsmanovi by tedy nevadilo ani to, kdyby se penze v roce 2014 zvýšily pouze o pevnou částku a procentní navýšení by kvůli minimálnímu růstu reálných mezd a inflace zůstalo nulové. "Zvyšování důchodů je otázkou politického rozhodnutí, které ovšem musí vycházet z reálných ekonomických možností státu," dodává Varvařovský.