Martin Říman

Martin Říman - Martin Říman | foto: MF DNES

Omezím investiční pobídky, říká ministr Říman

  • 33
Ministerstvo průmyslu a obchodu by se mělo zrušit, protože nemá smysl. To před pár lety řekl Martin Říman - od pondělí paradoxně nový ministr průmyslu a obchodu vlády Mirka Topolánka. V úřadu plánuje omezit investiční pobídky.

"Myslím si to pořád, ministerstvo průmyslu je socialistický přežitek. Jenomže já mám ve funkci před sebou zřejmě jen pár měsíců, takže zánik úřadu řešit nebudu," řekl Říman v rozhovoru pro MF DNES.

Pětačtyřicetiletý Říman, rodák z Frýdku-Místku, teď bude mít před sebou perné dny. Propustí dva z pěti náměstků, chystá se na svolání valných hromad části státních firem a během pár týdnů chce mít na stole studii o skutečných dopadech investičních pobídek na tuzemskou ekonomiku.

Ministerstvo podle Římana opustí náměstek pro průmysl a energetiku Jiří Bis a náměstek pro rozvoj a koncepce resortu Karel Tureček. "Jména jejich nástupců oznámím v nejbližší době," řekl.

V polostátních firmách podle něho nebude "žádné zemětřesení", chce však vyměnit lidi v dozorčích radách, kteří jsou tam jen díky své vazbě na ČSSD. "Asi bude valná hromada elektrárenské firmy ČEZ," říká. Ta by měla vyměnit v dozorčí radě firmy náměstka Bise, poradce bývalého ministra Urbana Aleše Cincibuse a obsadit jedno dosud volné místo.

Změny budou i u státního distributora pohonných hmot, firmy Čepro. "Kdyby byl ředitelem Čepra pan Kadlec, tak už by byla valná hromada svolaná. V případě pana Švarce je ale třeba si to ještě rozmyslet," uvedl Říman.

Tomáš Kadlec, bývalý šéf Národního bezpečnostního úřadu, opustil Čepro na příkaz expremiéra Jiřího Paroubka loni na podzim a na jeho místo přišel s podporou ČSSD bývalý šéf Unipetrolu Pavel Švarc.

Říman se chce také zaměřit na investiční pobídky ve formě daňových prázdnin a různých dotací pro velké, většinou zahraniční firmy, které léta kritizuje a volal vždy po jejich zrušení.

"Řekli jsme, že pobídky nahradíme rovnou daní. Pokud ji nedokážeme prosadit, pobídky nezrušíme, ale bude se pečlivěji zvažovat, komu je dáme. Ale naprosto jednoznačné je, že éra státní podpory pro montovny už skončila," zdůraznil. Pobídky by podle něho mohly získat firmy přinášející vyspělou výrobu či výzkum.

Podpory v řádu miliard korun dostaly například automobilky TPCA u Kolína a Hyundai, která se má teprve stavět u Nošovic na Ostravsku. "Smlouvy o podpoře Hyundai budou dodrženy," ujistil.

Dražba proudu není poctivá
Říman nepředpokládá zásadnější změny v energetické koncepci země. Ta je postavená na výrobě elektřiny hlavně z tuzemského uhlí a jádra s tím, že se má zvyšovat podíl alternativních zdrojů spalujících biomasu či využívajících vítr.

"Možnost využití alternativních zdrojů se podle mě v energetické koncepci přeceňuje," soudí Říman. Jejich podíl by měl v příštích letech stoupnout z nynějších dvou na osm procent z výroby elektřiny.

Říman na rozdíl od Urbana neuvažuje o tom, že by navrhoval využít dividendy od ČEZ na kompenzace zvyšujících se cen elektřiny pro chudší domácnosti. Podle něho je třeba řešit hlavně důvod, proč proud v posledních letech zdražuje.

"Vůbec nepovažuji systém aukcí virtuální elektrárny ČEZ, kde se prodává jen zlomek výroby, za šťastný. Moje představa je, že pokud chce ČEZ stanovovat cenu elektřiny prostřednictvím aukcí, pak v nich musí prodávat daleko větší část své produkce, aby to bylo poctivé," řekl Říman.

ČEZ pro příští rok zdražuje velkoobchodní cenu proudu zhruba o 17 procent, což je navýšení, které nabídli obchodníci na dvou dražbách.

Ministr chce sloučit programy podpor průmyslu z fondů EU, zrychlit registraci nových podnikatelů a zbytečně nepředkládat novely zákonů. "Legislativní smršť je tragický omyl, já jsem pro legislativní střídmost," dodal Říman.