Opatrnost je na místě

Takzvaná Stewartova zpráva, kterou loni vypracovala skupina odborníků pro britskou vládu na základě všech dostupných vědeckých materiálů, přiznává, že slabý vliv mobilních telefonů na biologické funkce byl prokázán.
Takzvaná Stewartova zpráva, kterou loni vypracovala skupina odborníků pro britskou vládu na základě všech dostupných vědeckých materiálů, přiznává, že slabý vliv mobilních telefonů na biologické funkce byl prokázán. Není ale možné říci, jaký má dopad na zdraví. Přesto doporučila některá omezení.

Používat mobily co nejméně

Zvláště v místech, kde je slabší signál. Telefon pracuje na nejvyšší výkon a hlava telefonujícího je v nejsilnějším elektromagnetickém poli. Děti mladší 16 let by měly telefonování výrazně omezit, jejich nervový systém se vyvíjí, a je tedy citlivější na vnější vlivy.

Vybrat si přístroj s nejmenším zářením

Výrobci zatím hodnoty záření neuvádějí, i když některé firmy to slíbily. Uvádět je povinně musí jen ve Spojených státech amerických. V brzké době by tomu tak mělo být i v EU. Obecně platí zhruba: čím novější model, tím citlivější přístroj a tím menší záření.

Co nejvíce využívat sady headset

I když nedávno proběhly tiskem zprávy, že některé sady zvyšují až trojnásobně množství záření v oblasti hlavy, pozdější testy to vyvrátily. Některé sady jen záření nezmírňují.

Netelefonovat za volantem

Telefonování při řízení automobilu je zatím jediný prokázaný škodlivý účinek mobilních telefonů. Výzkumy dokazují, že riziko nehody je až pětkrát vyšší, a to i při používání sady handsfree.


Témata: Test iDNES.cz