Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OPEC přiškrtí ropovody, ropa zdražila na 60 dolarů

  9:51aktualizováno  12:28
Produkce ropy ze zemí kartelu OPEC klesne o jeden milion barelů denně. Zavázaly se k tomu všechny členské státy, vyjma Iráku a Indonésie. "Naším cílem je snížit nabídku o jeden milion barelů denně tak brzo, jak jen to bude možné," oznámily země, které ovládají 40 procent ropné nabídky a dvě třetiny zásob.
OPEC plánuje pustit do světa méně ropy.

OPEC plánuje pustit do světa méně ropy. | foto: Profimedia.cz

Milion barelů denně odpovídá zhruba čtyřprocentnímu poklesu dosavadní produkce.

Pro kartel zemí vyvážejících ropu (OPEC) je nepřijatelné, aby cena ropy klesla pod 55 dolarů. Proto se většina zemí OPEC dohodla, že přivře kohouty napsal list Financial Times.

Zemím vyvážejícím ropu hrozí, že při nízké ceně dosáhnou menších zisků. Ve středu spadla cena Brentu až téměř k 55 dolarům, což se ropným velmocem nelíbí. "OPEC bude bránit spodní hranici, která bude mezi 50 a 55 dolary za barel," prohlásili představitelé OPEC.

Na poklesu ceny měly zásluhu optimistické zprávy o amerických rezervách a také klid okolo íránského jaderného programu, napsal list Financial Times.

Poté, co na trh prosákly informace o redukci nabídky o milion barelů denně, vzrostla cena ropy zpět na 60 dolarů.

Nejdůležitější člen OPEC Saúdská Arábie se rozhodla snížit denní produkci o 200 tisíc barelů. Nigérie, která je osmým největším producentem ropy na světě oznámila své rozhodnutí o redukci o 170 tisíc barelů již dříve.

O snížení nabídky uvažuje i Kuvajt. "Právě jednáme s ostatními členy OPECu. Podstatné je, že tyto dobrovolné redukce OPECu pomáhají zklidnit situaci na trhu, alespoň v této situaci" naznačil šejk Ali al Jarrah al Sabah, který je kuvajtským ministrem energetiky, vůli ke snížení nabídky černého zlata.

Oficiálně Kuvajt žádný záměr snížit produkci nepotvrdil, ale podle neoficiálních informací se už dohodl s Íránem, Venezuelou, Nigérií a Libyí, že kohouty nakonec utáhnou, píše Financial Times.

Podobný scénář není pro znalce trhu s ropou nic nového. Například v únoru letošního roku spadla cena ropy až k 50 dolarům. OPEC okamžitě zareagoval a snížil nabídku. Tím dosáhl růstu ceny.

"Oni přijdou s tím, že je nutné snížit produkci, navíc čím dříve, tím lépe. Je legrační, že v posledních dvou případech, kdy se to stalo, to bylo při poklesu cen," popsal v červenci chování ropného kartelu analytik Neal Dingmann ze společnosti Pritchard Capital Partners.

Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

České dráhy v příměstském vlaku testují zavedení televizí s wi-fi

V příměstském vlaku CityElefant od Českých drah se objevily televizní obrazovky

V příměstském vlaku CityElefant Českých drah na trase z Prahy do Kolína se objevily nové televizní obrazovky. Jde o...

Pivo při degustaci musím spolknout, ochutnávám od rána, říká kontrolorka

Kontrolorka piva Dana Hriczová pracuje v pivovaru Gambrinus už třicet let. (13....

Výroba piva je tak trochu alchymie, ale výsledek by měl být vždy stejný. Proto je třeba ho neustále kontrolovat a na...

Boj o peníze pro firmy: investiční pobídky ano, ale ne pro montovny

Montážní linka Fordu v Kentucky

Chcete finančně podpořit? Už nebude stačit, abyste tu postavili jednoduchou montovnu, budete muset přinést něco navíc,...

Najdete na iDNES.cz