Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opel začínal šicími stroji, sto padesát let poté čelí krachu

  14:29aktualizováno  14:29
Když v roce 1862 Adam Opel zakládal v německém městečku Rüsselsheim firmu na výrobu šicích strojů, netušil, že se jednou stane největší automobilkou v Evropě. Stejně tak ještě před půl rokem současný majitel Opelu nepředpokládal, že by značku mohla z trhu smést finanční krize. Nyní ale automobilka prosí stát o pomoc.

Opel Manta A Luxus (1970-1975). - Opel. | foto: OpeliDNES.cz

Může se hodit

Nové i ojeté automobily Opel můžete koupit na www.automodul.cz

Všechno začalo před téměř sto padesáti lety výrobou šicích strojů. Adam Opel byl původně nenápadný kovodělník, obchodního ducha ale prokázal velmi rychle. Po šicích strojích v roce 1862 se o čtyři roky později začal orientoval na bicykly.

Tato sázka se mu vyplatila. V té době jízdní kola zažívala velký boom, na svět se totiž dostala jejich bezpečnější nízká verze, která vytlačila původní vysoká a nebezpečná kola. Popularita nízkých bicyklů stoupala a firma Adam Opel rostla. K urychlení výroby přispěla také malá inovace - stroje v továrně začala pohánět pára.

Auto se vyrábělo několik dní

V dalších desetiletích Opel vyrostl do největšího výrobce bicyklů na světě.

Z továrny vyjel první automobil v roce 1899. Nesl název Opel Patent Motor Car. Za dva roky zúročil Opel své zkušenosti s bicykly při výrobě motorek.

Opel z roku 1904.

V první polovině dvacátého století s výjimkou druhé světové války se Opelu nebývale daří. V roce 1906 z firmy vyjíždí tisící automobil. Firma do té doby jedno auto vyráběla dva a půl dne. Jen pro srovnání - kolínská TPCA je dnes schopna každou minutu vyrobit jedno auto.

Už v roce 1912 ale Opel vyráběl čtyři auta denně. Branami závodu vyjelo do ulic auto s pořadovým číslem deset tisíc. Další urychlení výroby přineslo zavedení pásové výroby v roce 1924. V tomto směru se firma stala v Německu průkopníkem.

Automobily Opel se v té době stávají díky razantnímu snížení jejich ceny široce dostupné pro veřejnost. Model Three Forg slevil z původních 4 500 marek na 2 980 marek, ale Němci jej mohli sehnat i pod dva tisíce.

V roce 1929 vstupuje do Opelu americký mamutí koncern General Motors. Získává v něm osmdesát procent akcií a prakticky jej ovládne. O dva roky později ho "spolkne" úplně. Dnes se zdá, že symbióza General Motors s Opelem spíše táhne tradiční evropskou automobilku ke dnu.

Plány automobilky narušili nacisté

V roce 1936 se Opel stává největším výrobcem a exportérem automobilů v Evropě. Jeho roční produkce stoupla na 120 293 vozů. Opouští výrobu kol a začíná se specializovat jen na auta pro obyčejné lidi.

Do toho ale vstupuje válka a nacisté. Jejich direktivy zní jasně. Auta pro veřejnost se vyrábět nebudou, potřebujeme letadla. A tak Opel vyrábí součástky do letadel nebo kokpity. Spojenecká letadla ho za to odměnila tím, že jednu továrnu Opelu srovnala se zemí úplně a druhou rozbombardovala jen z půlky.

Opel veterán.

Po válce opět Opel rozbíhá výrobu, expanduje a v podstatě roste až dodnes. Opel vyrobil mnoho modelových řad, úspěšnými se staly například variace modelu Kadett.

Opel v současnosti jedná s německou vládou o poskytnutí státní pomoci kvůli špatným hospodářským výsledkům mateřské společnosti General Motors a kvůli poklesu prodejů automobilů v důsledku hospodářské recese. Od státu chce získat asi 3,3 miliardy eur, tedy 94 miliard korun.

Německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble nedávno řekl, že by měl Opel uvažovat o konkurzu. - více čtěte zdeNejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Prodejce mexického piva investuje čtyři miliardy dolarů do produkce konopí

LETNÍ JÍZDA: Konopné pole ve Vrači

Prodejce mexického piva Corona, Constellation Brands, oznámil investici čtyř miliard dolarů do největšího kanadského...

Přívěsky už netáhnou, Pandora chce krizi řešit větším počtem prodejen

Náramek z limitované valentýnské edice, Pandora

Nepříznivý vývoj během posledních měsíců chce dánská šperkařská společnost Pandora zvrátit rychlejší expanzí. Ještě...

Státní lesy mají přebytek dřeva, chtějí víc vyvážet do Číny

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Státní podnik Lesy České republiky by chtěl do Číny vyvážet dřevo, kterého je nyní kvůli kůrovcové kalamitě v Česku a...

Najdete na iDNES.cz