Opozice neuspěla s vrácením protikrizového plánu vládě

  • 3
Zástupci vlády a opoziční ČSSD se v pátek znovu střetli v hodnocení národního protikrizového plánu vlády, v jehož projednávání dnes pokračuje Sněmovna. Opozičním stranám se přes výhrady k obsahu nepodařilo vrátit plán vládě zpět k dopracování.

Plán tak zůstává ve Sněmovně, která se znovu sejde zřejmě 3. března na mimořádné schůzi. Na té by se mimo jiné mohlo rozhodnout o podobě novely zákona o DPH, který dnes poslanci odeslali do závěrečného čtení. - více zde

Poslanec KSČM Jiří Dolejš chtěl například vyzvat vládu, aby až do konce volebního období zastavila všechny privatizace. Dolejš také navrhl, aby vláda do materiálu dodatečně zapracovala dopady krize na rozpočty krajů a obcí. Těm hrozí, že kvůli nižšímu výběru daní přijdou o část svých příjmů.

Poslanci neschválili ani návrhy vznesené sociální demokracií. Její stínový ministr financí Bohuslav Sobotka chtěl, aby vláda stanovila do konce listopadu realistický termín přijetí eura.

Sněmovna naopak přijala návrh poslankyně zelených Věry Jakubkové. V něm žádá vládu, aby do 30. dubna letošního roku připravila návrh legislativních změn, které zajistí stabilní systémové financování veřejné dopravy. Toto financování by mělo vedle provozních nákladů pokrýt i investice do vozového parku.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil poslancům přestavil novelu insolvenčního zákona. Změnami chce vláda předejít tomu, aby firmy kvůli momentálním finančním problémům krachovaly a propouštěly zaměstnance. "Jde nám o to, aby dopad na firmy byl co nejmenší," řekl ministr.

Zákon doznal čtrnácti změn. Vláda chce například zrušit jeden z důvodů vyhlášení insolvenčního řízení, kterým je předlužení dlužníka.  "Může se stát, že se podnik dostane do ekonomických problémů, a není v těchto dnech důvod dávat podnět insolvenčního řízení," řekl Pospíšil.

Opozice vládní plán vytrvale kritizuje, jinak tomu není ani na páteční sněmovní schůzi. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka plán napadl s tím, že přichází pozdě a ekonomice nepomůže. "ČSSD je zklamána z obsahu národního protikrizového plánu," prohlásil.

Premiér Mirek Topolánek to odmítá. Opatření jsou podle něj dostatečná a přišla včas. Vláda podle něj navrhuje kroky exekutivní i legislativní, aby okamžitě a rychle zafungovaly. "A ony fungovat budou," zdůraznil premiér. Odmítl s odkazem na první patnáctku už přijatých opatření, že vláda na krizi zareagovala pozdě.

Argumenty vlády ale opozici nestačí, ČSSD proto vypracovala vlastní protikrizový plán. V patnáctibodovém seznamu jsou opatření jako zvýšení daní pro podnikatele, šrotovací prémie nebo zrychlení odpisů.

S některými body vládního plánu opozice nicméně souhlasí (například s odpočtem DPH u osobních aut), v některých bodech se plány dokonce shodují - například ve zrychlení odpisů. Socialistům ale vadí především záměr snížit sociální pojištění, které patří k hlavním bodům vládního balíčku.

Návrh ČSSD je dvakrát dražší 

"Český sociální systém je jeden z nejtvrdších v Evropě," prohlásil poslanec Zdeněk Škromach.

Opatření socialistů jsou prý postavena tak, aby se krize co nejméně dotkla obyčejných lidí. Nevadí jim ani to, když se stát víc zadluží. ČSSD přiznala, že její návrhy by v tomto roce a v příštích dvou letech stály téměř 140 miliard korun.

Vládní plán je zhruba o polovinu levnější. Premiér Mirek Topolánek před časem uvedl, že veškerá protikrizová opatření připraví státní rozpočet o přibližně 74 miliard korun. Výdaje by měly vytvořit ekonomický stimul za téměř 180 miliard korun.

Vládní návrh počítá vedle nižšího sociálního pojištění také se státní garancí za úvěry podnikatelů či rychlejším vracením DPH. Toto opatření začne platit už příští týden.

Sněmovna dnes poslala do závěrečného čtení novelu o dani z přidané hodnoty. Pokud projde, podnikatelé si budou moci tuto sazbu odečíst při nákupu nového auta.

Až dosud je možné daň odečíst pouze při nákupu vozů kategorie N1. Ty se na první pohled od osobních liší například mřížkou za zadními sedadly.

Z hodnocení poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers vyplývá, že vládní návrhy daňových změn jsou pro ekonomiku přínosné a mohou jí pomoci. Naopak návrhy sociálních demokratů na daňové změny jsou podle PwC v tomto ohledu sporné.