Opuštěné zvíře chce hlavně svého člověka,

Pětatřicet let nechybí v domácnosti zpěvačky Marty Kubišové zvířátko. V současné době s ní sdílí byt pes z rodu azavaků a tři kocouři. K ním ještě občas přibude jorkširský teriér zpěvaččiny maminky. Ráda však má všechny čtyřnožce, už desátým rokem proto podporuje zvířecí útulky.
Pořad Chcete mě?, v němž prostřednictvím televizní obrazovky nabízí opuštěné psy a kočky, je s jejím jménem spojen stejně jako kouzelný hluboký hlas. "Není rozhodující, zda žije zvíře na vesnici, nebo ve městě, nejdůležitější je pro něj vztah s člověkem, pocit vlastní smečky. Útulek je řešením pro odložená zvířátka, ovšem nikoli na dlouhou dobu," míní Marta Kubišová.

Blíží se vysvědčení a prázdniny, tedy doba, kdy do rodin přibývá mnoho pejsků a kočiček. Mnozí však se začátkem nového školního roku putují do útulků. Kolik z nich takhle končívá?

V první polovině devadesátých let vždy v září a také v lednu po Vánocích praskaly útulky ve švech. Plnily se takzvanými vánočními dárky a živými prázdninovými kamarády, kteří se počurali v bytě nebo je neměl kdo venčit, a museli proto pryč. Přitom útulek byla pro ně ještě ta lepší možnost. Častěji končila zvířata vypuštěná jen tak do města. Když jsme začali zhruba před pěti lety více vybízet, aby rodiče nedovolovali dětem vozit je "od babiček z vesnic", situace se o něco zlepšila.

Kolik stojí pobyt zvířete v útulku?

Denní náklady na jedno zvířátko se pohybují okolo 60 korun. Navíc každé projde při příchodu povinným očkováním zhruba za tři sta korun a karanténou. Pokud si zatoulané zvířátko odvede původní majitel, bude od něj útulek chtít tyto výdaje zaplatit.

A když si zvíře z útulku někdo "adoptuje"?

Obvykle platí za očkování a případně dobrovolný příspěvek útulku.

Převažují v útulcích šlechtění čistokrevní psi?

To rozhodně ne, je tu určitě více kříženců a voříšků. I když jsem nedávno narazila například na jednoho samojeda, jejichž štěňata se prodávají za dvacet tisíc korun. Ale v těchto případech jde spíš o ztracené pejsky, které si majitel vyzvedne.

Kolik zvířat najde nový domov?

To je velmi různé. Jsou chvíle, kdy se udá celá televizní nabídka, protože zrovna všichni chtějí "toho pejska nebo kočičku, co držela Kubišová nebo Srstka". Ale před dovolenými je to vždycky horší. Lidé nevědí, kam by je odložili, brát je s sebou pro ně bývá někdy obtížné. Třeba menší zvířátko lze vzít i na palubu letadla Větší musí cestovat ve speciální schránce v zavazadlovém prostoru, což je trochu dražší. S pejskem je u moře fajn, ale na každou pláž vás nepustí. Navíc zvíře, se kterým vyjíždí majitel za hranice, musí mít mimo jiné veterinární osvědčení ne starší než tři dny.

Lidé často váhají také proto, že se bojí nemoci zvířete anebo i toho, že bude například pejsek zlý nebo nezvladatelný.

Každý útulek musí prokázat, že má řádnou veterinární péči. V opačném případě s ním nespolupracujeme. Všechna nabízená zvířata by měla mít osvědčení o lékařské prohlídce. A že by se neshodli? Většina pejsků z útulku je zvladatelná, a hlavně velmi vděčná za lásku "svého" člověka. Aby zvířátko v útulku přežilo, musí být dominantní a pak se o to někdy snaží například několik týdnů i v novém domově - třeba určí na jiné psy -, ale to si jen hlídá svoji novou rodinu. Jsou ale psi, kteří si například po smrti původního majitele obtížněji zvykají. Ovšem i v takových problémových případech se stává, že po čase přijde nový majitel a konstatuje: nikdy jsem neměl lepšího parťáka.

Na co by měl být člověk, který uvažuje o domácím zvířeti, připraven?

Je to velká odpovědnost, třeba na deset i patnáct let. Nejdřív by se měla sejít celá rodina, rozdělit si povinnosti a pravomoci. I akvárium s rybičkami dá práci, i kočička, natož pejsek, kterého je třeba alespoň třikrát denně venčit.

Mnohým možná také nedochází, že zvířátko něco stojí...

Pokud si lidé například pořídí čistokrevného psa "s papíry", měli by k němu mít rovnou veterináře. Nechci samozřejmě strašit, ale je lepší počítat s tím, že zejména šlechtění a přešlechtění psi mívají často dědičné choroby. Ale i zdraví psi či kočky potřebují každoročně přeočkovat. Také se stává, že si někdo koupí pejska s původem a představuje si, že s ním bude objíždět výstavy. Když ale zjistí, že neodpovídá žádoucímu typu, odloží ho v útulku a pořídí jiného, třeba úplně odlišnou rasu.