Orion v Modřanech po 50 letech končí

  • 32
Modřanský závod Orion, kde se přes padesát let vyráběly cukrovinky proslavené modrou hvězdou, končí. Společnost Nestlé oznámila, že v Modřanech přestane do konce října vyrábět. Více než sedmdesáti zaměstnancům, kteří tu pracují, nabídne rekvalifikace.

Společnost Nestlé chce pracovníkům, kteří přijdou o práci, pomoci i tím, že jejich budoucím zaměstnavatelům vyplatí dotace. Část zaměstnanců může najít práci s podobným zaměřením v dalších závodech firmy.

Značka  Orion ale v žádném případě nezaniká. Tyto cukrovinky se totiž už delší dobu vyrábějí v jiném závodě společnosti - olomoucké Zoře.

Kakao přenechá Nestlé firmě Cargill
Modřanský závod podle generálního ředitele Nestlé Česko Bruna Le Ciclé nevyhovuje změnám, na které se společnost chystá. Firma se totiž v budoucnu zaměří na náročnější produkci. Chystá se vyrábět značkové potraviny s vyšší přidanou hodnotou a jednoduché zpracování zemědělských surovin opouští.

Modřanský závod se specializoval na zpracování kakaa. Dva podobné závody prodává Nestlé společnosti Cargill Incoroporated. Ta je jedním z nejvýznamnějších dodavatelů kakaa v Evropě. Závody má v Nizozemsku, Francii a Pobřeží Slonoviny.

Dohody o prodeji závodu v britském Yorku a Hamburku mají obě společnosti podepsat počátkem července. Pro modřanský závod ale ani jedna z firem využití nenašla.  

"V celoevropském měřítku se připravuje prodej aktivit Nestlé na zpracování kakaa společnosti Cargill. Vzhledem ke své velikosti nebude náš modřanský závod pro tento celoevropský projekt využitelný," sdělil Le Ciclé.

V Modřanech Nestlé zůstane
Nestlé ale v Modřanech zůstane. Společnost tu chce do roku 2006 umístit své sídlo v nových kancelářských prostorách, které tu má v nejbližší době vybudovat firma Sekyra. Ta od Nestlé modřanský areál koupila letos v únoru.

Orion začal s tureckým medem
Do pražských Modřan se výroba čokolády přesunula z pražských Vinohrad v roce 1952. Protože Orion byla v té době už zavedená značka, nebylo těžké rozhodnout, jak se bude nová továrna jmenovat.

Orion založil František Maršner společně se svou ženou Albínou v roce 1889. Prvním produktem, který oba manželé údajně vařili na primitivním ohništi ve sklepní dílně, byl turecký med.

Právě tato orientální pochoutka dala firmě jméno. V roce 1896 Maršner zaregistroval svou továrnu pod názvem "První česká továrna na orientálské cukrovinky na Královských Vinohradech." Samotnou značku Orion firma ale zaregistrovala až v roce 1914.

Společnost rychle rostla a po první světové válce už vyráběla celou řadu pochoutek, které Češi znají do dneška. Průměrně patnáct set zaměstnanců tu vařilo čokoládu, vyrábělo šuměnky, kakao, Rumové pralinky, Banány v čokoládě, Kočičí jazýčky nebo Kaštany.

Modřanský závod vyráběl cukrovinky přes 50 let
V padesátých letech, kdy se výroba přesunula z Vinohrad do Modřan, zásoboval Orion čokoládou a dalšími výrobky téměř polovinu českého trhu. Tehdy už byl Orion součástí národního podniku Pražské čokoládovny.

K výrazné změně došlo po vstupu Nestlé do Čokoládoven. Výrobu většiny cukrovinek Orion přesunul do olomoucké Zory a modřanský závod se zaměřil na zpracování kakaových bobů. Mezi nejznámější produkty z pražských Modřan patří instantní kakao Granko.

,