Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osička: Trénoval jsem dělníky, teď učím za peníze boxovat manažery

  10:56aktualizováno  10:56
Legendární boxer Rostislav Osička, který patřil v 70. letech k boxerské špičce, se tímto sportem živí celý život. Nejdřív jako aktivní šampion, dnes jako trenér, který dává lekce každému, kdo zaplatí. Vedle toho mu k živobytí pomáhá i malování.

Vladimír Finsterle, majitel serveru www.lekarna.cz (vpravo); trenér boxu Rostislav Osička (vlevo) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Lidí ochotných vydat peníze za hodinu tréninku s boxerem, který dokázal vyprodat Lucernu, je dost. "Za měsíc mi projde rukama zhruba pět stovek lidí. Většina z nich v rámci tréninků vypsaných ve fitcentru pro veřejnost, menší část na soukromých hodinách, které jdou pořídit do pěti set korun," říká třiapadesátiletý boxer.

Jeho klientela se od počátku jeho trénování radikálně proměnila. "Až do revoluce se učili boxovat převážně dělníci, mladí kluci z učňáků. V devadesátých letech ke mně začali chodit první právníci, farmaceuti, restauratéři, herci či manažeři, a dnes je těchto lidí většina," bilancuje Osička. Za touto přeměnou mohou být podle něj peníze.

Mladí nemají peníze

"Každý se dnes snaží nejdřív zajistit sám sebe a svou rodinu, a protože lekce boxu nejsou ani v rámci permanentek nejlevnější záležitostí, tak si kluk z učňáku dvakrát rozmyslí, zda má utrácet za box, a většinou se rozhodne, že ne," vysvětluje si Osička důvod, proč k němu chodí nejčastěji lidé kolem třiceti až čtyřiceti let a nejmladší generace nadějných boxerů se vytrácí.

A co u něj lidé, které už žádná boxerská kariéra nečeká, hledají? "Většinou chtějí nabrat fyzičku, shodit panděra a upevnit si chlapské sebevědomí. Ženy pak chtějí mít hezčí postavu."

Mário Drosc, člen představenstva Raiffeisenbank.

Mário Drosc, člen představenstva Raiffeisenbank.

Manažeři se podle něj dávají na box také proto, že zjistili, že golf jim zabírá hodně času a na zvyšování výkonnosti a odolnosti proti stresu, kterou ve své práci potřebují, není. Té je podle něj intenzivně učí právě box.

Kolik stojí vybavení na box

Přilba 1 000 až 2 000 Kč
Chránič zubů 100 Kč
Bandáž na zápěstí 100 Kč
Boxerské rukavice 200 až 1 000 Kč
Trenýrky 700 Kč
Podkolenky 100 Kč
Boxerský ring 7,5 m x 7,5 m 240 000 Kč
Soukromá hodina tréninku do 1 000 Kč
Boxovací pytel 2 000 až 4 000 Kč
Činky 200 Kč
Švihadlo 30 Kč

S agresivními typy lidí, kteří by se chtěli porvat s ostatními, se prý nesetkává. "V boxu o mlácení nejde, je to technický sport, který rozvíjí výkonnost, sebeovládání, cílevědomost, postřeh a učí respektu k pravidlům a k soupeři, který ti může dát ránu, pokud se nebudeš dobře krýt. Kdo nepochopí, že box je o zvyšování vlastní odolnosti a pokoře k ranám, tak brzy mezi ostatními skončí," říká Osička. "Nestrpím ani, aby mi na trénincích někdo mluvil hrubě či sprostě."

Jako příklad toho, že box agresivní lidi nepřitahuje, uvádí tři studenty teologie, kteří u něj také trénovali.

Boxer malířem

Ačkoli má třiapadesátiletý trenér, který ještě před třinácti lety v rámci tréninku běhal se svou ženou na ramenou po schodech z Karlína na Žižkov, zákazníků dostatek a o své živobytí se bát nemusí, jeho hlavním koníčkem se stále víc stává malování.

Začal s ním už jako dítě v lidové škole umění, v posledních sedmi letech mu však věnuje denně i víc hodin než boxu.

Japonci velrybáři.

Japonci velrybáři.

Klánovice golf.

Klánovice golf.

"Někdy se probudím ve tři v noci a maluji až do rána. Přináší mi to harmonii a klid,“ popisuje Osička, který měl ve čtvrtek v Praze už svou šestou výstavu, na které představil obrazy věnované boxu, přírodě a sociálním a politickým tématům. Malby doplňuje vlastními básněmi, jako například v obraze Naše vláda, na kterém je vůz tažený úředníky po silnici vedoucí pod Pražský hrad, která končí v tunelu s nápisem VIP.

Jede vůz plný žrádla.

K Obrazu Naše vláda Osička připsal. "Jede vůz plný žrádla. Kdo to tak mlaská, ale to je přece naše vláda. V popředí čípak je to busta? Našeho prezidenta, který utažení opasků opět chystá. Dělný lid smutně ku hradu zírá, s kručícím žaludkem marně pěsti svírá.

"To, že si někdo žije dobře na úkor ostatních, trápí všechny lidi i mě, proto o tom kreslím," říká Osička. Malování a box se podle něj ideálně doplňují.

Lucerna 1930

"Rozvíjejí ducha i tělo podle řecké kalokagathie," dodává. Navíc mu přinášejí i dodatečný příjem, protože kupci neváhají za jeho obrazy vydat i padesát tisíc korun.

Většinu peněz z malování dává Osička na přírodu, například na ochranu orlů či na nákup lesa, který bude patřit jen zvířatům.

Rostislav Osička (53)

V 70. letech minulého století patřil k boxerské špičce. S boxem začal ve svých třinácti letech. Získal titul mistra ČSSR a ČSR a na evropských či světových šampionátech vybojoval čtyři bronzy. Teď box trénuje. Osička také maluje a píše básně. Má přítelkyni a patnáctiletou dceru Klaudii.

Kdo si box vyzkoušel

Mezi Osičkovy klienty patří řada manažerů a politiků, například šéf Raiffeisenbank Lubor Žalman, majitel on-line prodejny léků Lékarna.cz Vladimír Finsterle nebo současný ministr obrany Martin Barták. Kromě lidí z byznysu a politiky si u Osičky box vyzkoušeli i někteří známí herci a zpěváci. Například Petr Čtvrtníček, Ondřej Vetchý či Daniel Landa.
Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Tvrdík lže, místo peněz dává předběžná opatření, vzkázal Tkáč z J&T

Generální ředitel finanční skupiny J&T Patrik Tkáč

Spolumajitel J&T banky Patrik Tkáč veřejně uvedl, že někdejší člen představenstva CEFC Europe Jaroslav Tvrdík „klame.“...

Místo peněz rum? Američané si utahují z Česka kvůli splátce komunistického dluhu

Kubánský rum Ron.

Američtí filmaři si vystřelili z České republiky ohledně vyjednávání ministerstva financí o možném splácení kubánského...

Další z rubriky

Bezpečnost především. Lodě v Česku si musí pořídit radary za desítky tisíc

Obří loď převáželi ve středu po silnici z přístaviště v Týně nad Vltavou do

Lodě plující po Labi od Pardubic do Děčína a po Vltavě od hráze Slapské přehrady k soutoku s Labem budou nejspíš muset...

Rekordní česká akvizice v USA: gumárník Šlemr kupuje firmu za 11 miliard

Oldřich Šlemr

Investiční společnost R2G miliardáře Oldřicha Šlemra se dohodla na převzetí firmy z oboru netkaných textilií First...

Alza má stále výpadek systému, zákazníci nemohou vyzvedávat objednávky

Výdejna českého e-shopu Alza.cz

Služby českého e-shopu Alza.cz fungují i v úterý v omezeném režimu, stále není možné vyzvedávat už zadané objednávky....

Najdete na iDNES.cz