Oslnivé zuby pasty nevykouzlí

  • 16
Marketingový trik, itak by se dal do určité míry nazvat obchod s bělicími zubními pastami. Ti, kdož nemají na drahé zubní implantáty a finančně náročné bělicí techniky v zubní ordinaci, jimi berou zavděk. Doufají, že jejich chrup bude zářit stejně jako na obalech výrobků. Bohužel je to jen umně provedený klam.

Přesto však nelze bělicí pasty jednoduše odsoudit a říct, že jsou k ničemu. Celá věc je trochu složitější. Stejně jako ostatní zubní krémy jsou kosmetickými přípravky a jako takové musí splňovat určité, zákonem dané, limity. Jedním z nich je i to, že nemohou obsahovat více peroxidu vodíku, než je povolená norma. A v tom je zakopaný pes. Jak se ukázalo při testu MF DNES, všech sedmnáct zubních past, na jejichž obalech výrobci deklarují bělicí účinky, zákon splňuje. Skutečně bylo peroxidu vodíku naměřeno ve Státním zdravotním ústavu v Praze u všech produktů méně, než je stanovená maximální hranice 0,1 procenta.

Jak pasty fungují

I když je to chvályhodné dodržení norem, pro zákazníky znamená jediné. "V žádném případě není možné hovořit o bělicím účinku past, pokud nemají dostatečné množství bělicího činidla, tedy peroxidu, který jediný dokáže chrup opravdu vybělit," vysvětluje zubní lékařka Děvana Houšová, vedoucí klinické základny Výzkumného

Jak vybírat zubní pastu

* Zdravé zuby snesou jakoukoli pastu.
* Pro prevenci zubního kazu je však vhodné používat pastu s fluorem.
* Pokud má chrup problémy, je nutné vyhledat zubního lékaře. Ten může doporučit určitý zubní krém se specifickými účinky, například pastu, která omezuje tvorbu zubního povlaku a zubního kamene či snižuje citlivost zubů.
* Dítě by nemělo používat pastu pro dospělé, nýbrž produkt s nižším obsahem fluoru. Obsah fluoru se však v dětských pastách různí. Pokud nemáte jistotu, který výrobek je nejvhodnější, poraďte se se zubním lékařem.
* Pozor na kontaktní alergie! Při citlivosti na některé chemické látky si raději pozorně přečtěte složení pasty.
* Myslete na to, že zubní pasty nejsou při čištění chrupu nejdůležitější. Jsou pomocným prostředkem, který čištění zpříjemňuje. Mnohem podstatnější je správná technika čištění, pravidelnost a měkký zubní kartáček, jehož délka by měla v ideálním případě odpovídat délce dvou předních zubů vedle sebe.

ústavu stomatologického v Praze. Problém je v tom, že bělicí pasty nebělí, ale "jen" navracejí zubům jejich přirozenou barvu. Jsou přípravkem, který si poradí se skvrnami od kávy, čaje, nikotinu. Odstín zubů však nezmění. "Seriózní výrobci uvádějí na obalu v návodu k použití či v legendě, že bělicí pasta vrací zubům přírodní bělost. A to je skutečně pravda. Bude-li je člověk pravidelně používat, jeho chrup získá či si udrží svoji přirozenou barvu," doplňuje Děvana Houšová. Pouze výjimečně však tento fakt výrobci jasně vyznačují.

Není bílé jako bílé

Právě přirozená "bělost" zubů je u každého člověka jiná. Někdo může mít od přírody nažloutlé zuby, a v tom případě mu pasty dvě řady bílých perliček nevykouzlí. Na vině jsou tedy právě výrobci, kteří zákazníky matou informacemi na obalech. Nabízejí "bělení, bělicí účinky". Pod pojmem bělost si však každý představí bílou barvu. "Název whitening je skutečně pro spotřebitele velmi matoucí, když nechci použít silné slovo, že jde o klamání zákazníka," potvrzuje Děvana Houšová. Na tom se shodují i další zubní lékaři. "Pastami se nedá nic zkazit, ale také od nich nelze čekat žádný zázrak. Je to nadstavba, pomůcka," říká zubařka Hana Tomková.

Zuby barví potraviny

Nejdůležitější roli hraje vždy výchozí barva chrupu. Pokud má člověk od přírody zářivě bílé zuby, může je mít takové i s bělicí pastou. Ten, kdo je nemá, si nemůže myslet, že to pasta zajistí. Odstín zubů je však možné dost výrazně ovlivnit skladbou stravy. Především pigmenty z potravin či nápojů se podílejí na nežádoucím zabarvení. Káva, čaj, nikotin či červené víno zanechávají na chrupu barevné stopy. Přitom ne každý kuřák má automaticky zuby od nikotinu a ne každému, kdo pije čaj, je vidět nápoj na zubech. Do hry vstupuje řada individuálních faktorů, například ústní hygiena. "Bělení zubů je opravdu obrovská móda. Ale mnohem podstatnější než zářivě bílé zuby je zdravý chrup a pravidelná péče," uzavírá prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek.

Složení zubní pasty hodně napoví

Ne každý čte při nákupu poctivě složení zubní pasty, které je většinou uvedeno těmi nejmenšími písmeny. Ingredience však dokážou napovědět, k čemu je pasta určena. Jsou vždy uváděny v sestupném pořadí podle hmotnosti. Co je na prvním místě, toho je zastoupeno nejvíce.

Nejdůležitější složky:

Abraziva -­ brusné částice, které zajišťují hlavní funkci pasty, čištění. Mechanicky působí na zubní sklovinu a odstraňují z ní zubní povlak (plak) a skvrny. Nejčastěji jde o uhličitan vápenatý, hydrogenfosforečnan vápenatý, oxid křemičitý, hydratovaná silika, hydrogenuhličitan sodný (soda bicarbona) a jiné.

Aktivní látky -­ mají specifické účinky.

  • Odolnost zubní skloviny vůči vlivu kyselin zvyšují sloučeniny fluoru, například fluorid sodný, monofluorfosforečnan, aminfluoridy.
  • Tvorbu mikrobiálního povlaku omezují chlorhexidin, triclosan, sanguinarin, esenciální oleje, enzymy a jiné.
  • Vytváření zubního kamene redukují pyrofosfát sodný a draselný, chlorid a citrát zinečnatý.
  • Protizánětlivou přísadou jsou například rostlinné extrakty z heřmánku pravého, řepíku lékařského, šalvěje lékařské a jiné.
  • Citlivost zubu snižují fluoridy, dusičnan draselný, chlorid strontnatý, hydroxyapatit, citronan sodný.
  • Adstringentní (stahující) účinky mají aluminium aceticotartarát (AAT), aluminium chlorhydroxyallantoinát, aluminium dihydroxyallantoinát, mléčnan hlinitý, vřídelní sůl.

Pěnidla -­ nebo také tenzidy či detergenty vytvářejí charakteristickou pěnu a mají čisticí účinek.

Další přísady:

Pojidla a zvlhčující složky -­ udržují pastovitou konzistenci (glycerin, Cellulose Gum).

Chuťové přísady -­ těmi jsou umělá sladidla (sacharin, sorbitol) a různé příchutě (máta peprná, eukalyptus, anýz).

Konzervační látky -­ zajišťují stálé vlastnosti pasty.

Barviva, rozpouštědla (voda).