OSMA: Likvidaci Harvardu brání Vostrý

Nikoli drobní akcionáři, ale bývalý likvidátor a současný předseda představenstva Harvardského průmyslového holdingu Boris Vostrý brání podle Ochranného sdružení malých akcionářů jeho likvidaci. OSMA nevěří tvrzením Vostrého a zatím nezapsaného likvidátora holdingu Michala Pacovského o brzkém vyplacení akcionářů. Vostrý, který zastupuje zájmy Viktora Koženého tvrdí, že akcionáři dostanou své peníze zpět. Dosud ale není jasné, kdy a kolik peněz to bude. Do portfolia fondu se totiž nevracejí peníze, ale majetek, jehož cena nedosahuje valné hodnoty.

Tvoří ho totiž mimo jiné čtvrtina prakticky bezcenných kuponových knížek z privatizace v Ázerbajdžánu, která byla pozastavena. "Informace o vyplacení akcionářů jsou velkou bublinou," říká předseda OSMA Karel Staněk.

Poslanec Unie svobody Ivan Pilip odeslal interpelace na ministry spravedlnosti, financí a vnitra, ve kterých se dotazuje na postup státního zastupitelství ve věci Harvardského průmyslového holdingu.

OSMA se ohradila proti informacím o tom, že Pacovský je likvidátorem holdingu. "Pacovský nebyl a není likvidátorem HPH. Nemůže jím být ani po 1. lednu 2001, kdy vstoupí v platnost novela Obchodního zákoníku," prohlásil Staněk.

Poukázal přitom na usnesení Nejvyššího soudu z května 2000, podle kterého jestliže soud odvolá likvidátora, nemůže již valná hromada společnosti až do pravomocného rozhodnutí sporu soudem rozhodovat o volbě nového likvidátora.

Podle Pacovského zůstává problémem to, že není osoba, která by měla právo podepsat se jménem HPH. Pacovský není rok po zvolení do funkce zapsán jako likvidátor HPH v obchodním rejstříku.

Pacovský tvrdí, že se podařilo vyvinout tlak na zakladatele Harvardských fondů Viktora Koženého, který je největším dlužníkem HPH. Likvidaci ale blokuje "skupina spekulantů", kteří dosáhli toho, že v rejsříku nejsou zapsány nové údaje.

Podle amerických investorů měl Kožený vylákat na nákup akcií ázerbajdžánské ropné společnosti SOCAR okolo 450 milionů dolarů. Spor mezi podvedenými firmami a Koženým má řešit soud v Londýně.

Koženého Harvard Capital Management získal v roce 1998 ve veřejné soutěži právo na prodej majetku Harvardského průmyslového holdingu. Jeho účetní hodnota byla skoro 20 miliard, Kožený zaplatil 10,559 miliardy korun.

Do konce loňského roku pak měl Kožený do holdingu zaplatit tolik peněz, aby akcionářům mohl být vyplacen likvidační zůstatek 600 korun za akcii. Místo toho oznámil, že nemá peníze na proplacení dvou směnek v hodnotě bezmála deseti miliard korun, jediného majetku likvidovaného holdingu. Na necelé dvě a půl miliardy z nich dodnes čekají tuzemští akcionáři.