Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravská chemička se zařadila mezi evropskou pětku

  16:08aktualizováno  16:08
Ostravská chemička Borsodchem MCHZ se od pondělí řadí mezi pětici největších výrobců anilinu v Evropě. Ostravská chemička totiž spustila novou technologii, která jí umožní zvýšit roční produkci anilinu zhruba o třetinu na 150 tisíc tun ročně.

Většina ostravského anilinu směřuje do maďarské mateřské firmy Borsodchem, která si v Ostravě vybudovala hlavní výrobní základnu pro tuto surovinu.

Ve stejnou dobu však specialisté z Borsodchem MCHZ oživují další stopadesátitisícovou výrobní linku na anilín v Japonsku, kam ostravská chemička prodala výrobní licenci.

"Na bázi našich zkušeností se tak bude ve světě produkovat víc než jedenáct procent veškerého anilinu,“ podotýká generální ředitel Borsodchem MCHZ Alexander Pálffy.

Pálffy dodal, že mateřský maďarský koncern už rozhodl o dalším zvýšení výrobních kapacit na anilin v Ostravě: "Mělo by jít o zvýšení minimálně o dalších čtyřicet procent, ale uvažuje se i o růstu až na 300 tisíc tun ročně," řekl.

Další investici plánuje dokončit do dvou let a přijde minimálně na 80 milionů eur. Pětadvacet milionů eur už stálo pořízení technologií, které se slavnostně spouštěly v pondělí.

Anilin se používá jako výchozí surovina především pro výrobu polotovarů, z nichž se dál dělají polyuretanové materiály. Ty mají uplatnění se v automobilovém průmyslu, nábytkářství, obuvnictví, stavebnictví či strojírenství. Kromě toho je základem pro výrobu gumárenských polotovarů či potravinářských umělých sladidel.

Poptávka po této chemikálii stále roste, v Evropě se nárůst spotřeby odhaduje na tři až čtyři procenta ročně. Ještě větší možnosti však skýtá Asie, kde se rychle rozvíjí automobilový průmysl a s ním i spotřeba polyuretanů.

"V Číně či dalších asijských zemích je prostor pro vybudování další jednotky na výrobu 150 tisíc tun anilinu ročně, samozřejmě se o možnost získat takovou zakázku - podobně jako v Japonsku - snažíme," prohlásil Pálffy.

Růst výroby v ostravské chemičce by neměl mít dopad na životní prostředí ve městě. "Rozvoj chemičky je nesporně pro město přínosem," řekl Mirko Jašurek, náměstek ostravského primátora pro životní prostředí.

"Žádná chemická výroba na světě sice není k životnímu prostředí zcela neutrální, vždy ale existují technologie méně či více šetrné. Ta v Borsodchemu patří k těm lepším," dodal náměstek, podle něhož prokázaly předběžné studie, že  rozšíření výroby se v Ostravě neprojeví ani zhoršením kvality ovzduší, ani vyšším znečištěním řeky Odry, kam chemička odvádí své vyčištěné odpadní vody.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Miliardář Křetínský nakupuje rádia. Získává i dvojku trhu Evropu 2

Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty

Podnikatel v energetice, miliardář Daniel Křetínský posiluje v médiích. Nynější majitel deníku Blesk a týdeníku Reflex...

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

České lékárny Dr.Max míří do Číny. Penta chystá nákupy řetězců

(Ilustrační snímek)

Investiční skupina Penta míří s lékárenskou sítí Dr.Max na čínský trh. Jedná s některými společnostmi o jejich koupi....

Najdete na iDNES.cz