Zrušení daně z dividend je ohroženo. Prezident plánuje veto

  3:59aktualizováno  3:59
Miloš Zeman a Jiří Rusnok se neshodují v názoru na zdanění dividend. Prezident považuje plánované zrušení daně z dividend za tunel a chce vetovat návrh zákona, který jej má od příštího roku zavést. Premiér v demisi Jiří Rusnok nesouhlasí. Zároveň však upozorňuje na díru v zákoně, která by firmám umožnila místo devatenáctiprocentní daně odvádět jen pět procent.
Dividendy vyplácené akcionářům by měl nový zákon osvobodit od daní. Prezident Zeman jej však zřejmě vetuje.

Dividendy vyplácené akcionářům by měl nový zákon osvobodit od daní. Prezident Zeman jej však zřejmě vetuje. | foto: Reuters

Nezdaněné dividendy a podíly na zisku měl být dárek Nečasovy vlády českým investorům a majitelům firem. Návrh zákona, který schválili odcházející poslanci a který má na stole Senát, chce vetovat prezident. Premiér v demisi Jiří Rusnok je k návrhu smířlivější, o daňové zvýhodnění by však rád připravil investiční fondy.

Zisk firem se v Česku daní dvakrát, což je nespravedlivé. To byl hlavní argument pro osvobození dividend a podílů na zisku od patnáctiprocentní srážkové daně. Stát by tak počínaje rokem 2015 přišel zhruba o devět miliard korun ročně. Miloši Zemanovi se to nelíbí. "Těším se, že se podaří zabránit zrušení daně z dividend (...), protože jsem prezidentem dolních deseti milionů občanů a ti dividendy většinou nepobírají," uvedl v úterý na svém facebookovém profilu.

Rozsáhlý návrh zákona zdaleka nepřináší jen daňové osvobození dividend, ale celkově slaďuje daňové zákony s novým občanským zákoníkem účinným od roku 2014 (více o změnách v daních čtěte zde). Kdyby prezident návrh kvůli dividendám vetoval, spadne pod stůl celý. Podle Jana Čapka z poradenské společnosti Ernst&Young by jeho pohřbení jen kvůli dividendám bylo unáhlené a navíc zbytečné. "Je tam přechodné ustanovení, které říká, že se osvobození vztahuje až na zisk vytvořený po datu účinnosti zákona. Nové vládě tak nic nebrání zrušit samotné ustanovení o osvobození standardním legislativním procesem v průběhu příštího roku," vysvětluje Čapek.

Rusnok: osvobození dividend není problém

S tím souhlasí i premiér v demisi Jiří Rusnok, prodlení prý nehrozí. Podle něj panují mýty o tom, komu osvobození dividend od daně nejvíc prospěje. "Léta platí evropská směrnice, podle které mateřské společnosti se sídlem v Evropské unii při více jak desetiprocentním podílu v české firmě žádnou daň z dividend neplatí už teď. Splňuje to naprostá většina faktických případů," prohlásil po středečním jednání vlády. "Reálně v Česku daň z dividend a podílů na zisku platí malí akcionáři a podílníci firem," dodal.

Pro ilustraci: za 100 akcií energetické firmy ČEZ letos investor dostane čtyři tisíce korun na dividendě, z toho 600 korun odvede státu na dani. Podle návrhu by mu zůstala celá částka dividendy. ČEZ má podle informací z centrálního depozitáře cenných papírů 135 tisíc akcionářů, největší je se 70 procenty český stát. Osvobození má platit i pro daň z podílu na zisku u s. r. o., komanditních společností a družstev.

Mnohem větší problém v návrhu je podle Rusnoka chystaná úleva ve zdanění investičních fondů. "Fond by platil jen pět procent na dani z příjmů a podílníci ze svých podílů na zisku z fondu nic. To je daňový tunel, stali bychom se daňovým rájem uprostřed Evropy," řekl premiér v demisi. Tato úleva vznikla letos na jaře na vládě. Má podpořit projekt "Česko - finanční centrum Evropy", který podporoval expremiér Petr Nečas, a přilákat k nám investiční fondy z mimoevropských destinací.

Podle Rusnoka ale hrozí, že už v příštím roce státní rozpočet kvůli tomu přijde až o devět miliard korun. Jeho vláda by v takovém případě sáhla k zákonnému opatření, které by výhodu ještě před koncem roku rušilo. "Na fondy se mohou přeměnit klasické podnikatelské činnosti. I když to bude náročné, pochybuji, že by toho české firmy nevyužily," varuje Stanislav Špringl ředitel odboru Daně z příjmů z ministerstva financí. Místo korporátní daně 19 procent by pak platili podnikatelé jen 5 %. A formou zálohy na dividendu, nově již nezdaněnou, by už v roce 2014 mohli stát připravit o příjmy.

Autor:

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Zelení výrobci se poperou v aukcích, soláry však zůstanou mimo

Větrné elektrárny v Krušných horách.

Podíl elektrické energie vyrobené v „zelených“ elektrárnách se v Česku už téměř šest let nemění. Snaha o čistší výrobu...

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Když živý stromek, tak v květináči. Prodejci hlásí nový vánoční trend

Vánoční stromek v květináči.

Živé vánoční stromky prodávané v květináčích, které je možné po svátcích vysadit v přírodě, jsou stále populárnější....

Najdete na iDNES.cz