Mraky nad Panama City.

Mraky nad Panama City. | foto: AP

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Co jsou a jak přesně fungují daňové ráje

  • 56
Podstatou celé zveřejňované kauzy, pro kterou se vžil název Panama Papers, jsou takzvané daňové ráje. Jak si přesunutím do těchto lokalit mohou firmy pomoci? iDNES.cz připravil odpovědi na nejčastější dotazy.

1 Jak fungují daňové ráje?

Většinou jsou firmy a nadace založené v daňových rájích osvobozené od daně z příjmů, případně se odvádí jen paušální poplatek řádově ve stovkách amerických dolarů. Zjistit vlastníky takové firmy jde jen s obtížemi nebo vůbec – v čele stojí nastrčení bílí koně nebo místní právníci, které váže mlčenlivost.

2 Jak se dá daňový ráj zneužít?

K daňovým únikům. Do účelově založených firem se vyvádějí zisky z českých firem, které by se jinak musely v Česku zdanit. Vymyslí se například platba za fiktivní nebo předražené služby či přemrštěná pokuta za porušení smlouvy. Daňová správa a Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí se na podezřelé převody peněz do zahraničí soustřeďují, transakci prošetřují a daně doměřují.

Daňové ráje

K praní špinavých peněz. Peníze se protáhnou několika společnostmi v několika rájích, až se dostanou oklikou k pachateli například jako odměna za smyšlenou dodávku služeb. Cílem je zamaskovat jejich původ před orgány činnými v trestním řízení.

Neprůhlednost vlastnictví obecně vadí. „Rizikové jsou vazby mezi politiky a firmami, které získávají veřejné zakázky a zároveň je za nimi nejasná vlastnická struktura,“ říká Michal Řičař z Bisnodu. Ne všichni, kdo mají firmu v daňovém ráji, mají ilegální úmysly. Chtějí například jen skrýt svůj majetek před rodinou, konkurenty anebo využívají jednodušší administrativu pro správu firmy či lepší právní ochranu investic.

3 Kolik českých společností využívá panamské firmy?

Podle statistik poradenské společnosti Bisnode počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, ke konci roku 2015 dosáhl 13 419 a meziročně vzrostl o 172 firem. Celkem 3,1 procenta českých firem kontrolují daňové ráje – z Panamy je to aktuálně 243 českých firem, z Britských Panenských ostrovů 433 (konec roku 2015).

4 Kolik podobných daňových rájů na světě funguje?

Čeští podnikatelé využívají podle Bisnodu více než dvě desítky daňových rájů. „Přes naši značku Smart Companies nejvíc kupují klienti předzaložené firmy ve státě New York, na Kypru a na Maltě. Z offshore daňových rájů jsou to nejvíc Belize, Marshallovy ostrovy a Britské Panenské ostrovy,“ říká Vítězslav Hruška, partner poradenského Apogea.

5 Jak se mění přístup k daňovým rájům?

Po prvním velkém úniku dat v roce 2008 z banky LGT v Lichtenštejnsku (šlo o seznam převážně německých občanů, kteří tam ulévali své nezdaněné příjmy) začala OECD tažení proti daňovým rájům – pohrozila jim ekonomickými sankcemi, pokud si nezačnou vyměňovat daňové informace s ostatními zeměmi.

Následovaly další úniky dat – o majitelích účtů na Britských Panenských ostrovech (duben 2013), o firmách, které měly speciální daňové podmínky v Lucembursku (listopad 2014), o klientech banky HSBC ve Švýcarsku (únor 2015) a nyní o klientech právní firmy Mossack Fonseca z Panamy. Na rozdíl od předchozích úniků jsou panamská data aktuální – i z loňska.

Bohužel chybí informace o tom, zda se daří prokazovat a potrestat zneužití offshorové firmy. Zřejmě nejznámější kauzou je Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů, kde figuruje lobbista Ivo Rittig. „Chceme analyzovat, jak se s případy trestních oznámení naložilo dál v trestním řízení a případně u soudu,“ říká Libor Kazda, ředitel FAÚ. Podle něj by mohlo například dojít ke zpřísnění trestů za legalizaci výnosů z trestné činnosti.

6 Jak česká daňová správa bojuje proti daňovým rájům?

Finanční správa dosud uzavřela zhruba desítku smluv o výměně informací. V minulých dvou letech zaslala nejvíce žádostí o informace na Britské Panenské ostrovy – řádově desítky. Loni finanční úřady vyšetřovaly 90 českých firem s vazbami a transakcemi se subjekty v daňových rájích a doměřily jim 50 milionů korun na dani z příjmů.