Evropská banka otevřela nové sídlo. Při nepokojích se zranilo 230 lidí

  • 765
Policie v německém Frankfurtu nad Mohanem musela od noci krotit rozvášněné davy výtržníků, kteří protestovali proti otevření nového sídla Evropské centrální banky. Tisíce lidí odmítají nejen škrty, ale „kapitalismus“ jako celek. Ve městě hořely popelnice i auta. Po střetech s policisty vyvázlo se zraněními nejméně 230 lidí.

Nové sídlo ECB se slavnostně otevřelo v 11 hodin, měl projev prezident banky Mario Draghi. V souvislosti s oslavou demonstrovaly tisíce lidí proti úsporným opatřením. Demonstraci do Frankfurtu svolalo hnutí Blockupy, které se zaměřuje na kritiku kapitalismu. Po tříhodinovém hlavním odpoledním protestu hnutí Blockupy v historické části města se k protestnímu pochodu sešlo podle odhadů policie kolem 17 tisíc lidí. Večerní manifestace byla na rozdíl od dopoledních protestů poklidná.

Ve městě v noci na středu hořely popelnice a několik vozů. Demonstranti před budovou staré opery házeli kameny na policisty. Agentura DPA s odvoláním na policii informovala o 230 zraněných, z toho je téměř stovka policistů. Zhruba 350 lidí policisté zadrželi.

Lidé házeli dlažební kostky na frankfurtskou radnici. Rozbili několik oken v přízemí. Nedaleko radnice požárníci hasili hořící pneumatiku, zatímco v okolí se začaly rozléhat sirény policejních vozů, uvedl reportér agentury AFP. Policie podle agentury AP sdělila, že byly zapáleny nejméně dva policejní vozy.

„Protest je namířen proti ECB, která kromě toho, že není demokraticky volena, maří práci řecké vlády. Chceme, aby úsporná opatření skončila,“ řekl jeden z organizátorů Ulrich Wilken agentuře Reuters. Dodal, že chce, aby byl protest hlasitý, ale mírumilovný. Řecký ministr financí Yanis Varoufakis minulý týden kritizoval kroky ECB vůči Aténám jako dusivé.

Mluvčí frankfurtské policie Claudia Rogalski však náladu demonstrantů popsala jako agresivní. „Létalo kamení, hořely pneumatiky a sedm policejních aut bylo zničeno,“ uvedla.

Ráno k ECB zamířila nejméně stovka demonstrantů, které svolalo hnutí Blockupy, jež se zaměřuje na kritiku kapitalismu. Policie proti nim použila vodní děla, aby uvolnila přístup do budovy. Z Berlína byl také do města vypraven mimořádný vlak, který přivezl 800 radikálů. Kromě něj do Frankfurtu zamířilo i 60 autobusů z takřka čtyř desítek evropských měst, napsala AFP.

V Česku k účasti na protestech vyzývala například Iniciativa Ne rasismu www.nerasismu.cz. Podle informací ČTK se Češi do Frankfurtu také vypravili, není ale jasné, v jakém počtu.

Frankfurtská policie povolala tisíce policistů. V pohotovosti byly desítky vodních děl a vrtulníky, které měly pomoci se zajišťováním bezpečného průběhu událostí. Kolem sídla ECB policie postavila zátarasy a umístila ostnatý drát.

Jsme středobodem pro frustrované, prohlásil Draghi

ECB tvrdí, že má v plánu fungovat v plném rozsahu. Někteří zaměstnanci ale mohou pracovat z domova. „Jako instituce Evropské unie, která hrála ústřední roli během krize, se ECB stala ústředním bodem pro ty, kteří byli touto situací frustrováni“ prohlásil během středeční slavnostní inaugurace prezident ECB Mario Draghi. „Tato výčitka možná není fér - naše kroky byly zaměřeny právě na utlumení šoků, které utrpěla ekonomika,“ řekl mimo jiné.

Evropská centrální banka řídí měnovou politiku v zemích eurozóny. Je také součástí takzvané trojky věřitelů (ECB, Mezinárodní měnový fond, Evropská komise), kteří v uplynulých letech krize zajišťovali a dohlíželi na finanční pomoc a reformy v zemích EU, zejména v Řecku, v Irsku či ve Španělsku.

Dosud sídlila ECB ve frankfurtském mrakodrapu Eurotower, který nabízel téměř 80 tisíc metrů čtverečních kanceláří a sálů. S nabývající agendou ale zaměstnanci banky využívali ještě další dvě budovy ve městě. V novém sídle za 1,3 miliardy eur (přes 35 miliard Kč) by měli být pod jednou střechou. Budova se stavěla od roku 2008 do loňského října.

,