Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ott: Orco beru jako válku, je potřeba bojovat každý den

  9:34aktualizováno  9:34
Čtyřiačtyřicetiletý Jean-Francois Ott si před 18 lety začal v Praze plnit svůj "americký sen". Po úspěšném prodeji první budovy, kterou koupil jen na zkoušku, založil stavební firmu Orco.

Jean-François Ott | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Ta se úspěšně rozpínala do řady zemí ve střední Evropě a Ottovo sebevědomí rostlo. "Cítil jsem se jako Superman," říká. Dnes, když ztratil kontrolu nad svou firmou a hodnota akcií se meziročně propadla o více než 90 procent, se už tak necítí.

"Všechno v životě je křehké - zdraví, láska, přátelství i budoucnost firmy - ale já věřím tomu, že současnou bouři přežiji a budu dál budovat své stavební vize, které přetrvají alespoň sto let," věří duchovní otec Orka.

V mládí jste pracoval jako broker. Co je horší - ztrácet peníze jako makléř, nebo jako jejich vlastník?
Jako broker jste hráč - ztrácíte, vyhráváte. Je to jen věc čísel. Nyní je v tom mnohem více. Když ubývají peníze, ztrácíte jako podnikatel a vlastník celý dlouholetý příběh. Peníze jsou jen částí celého utrpení. Když se podívám zpátky, promítá se mi před očima celé osmnáctileté úsilí. Teď se ten příběh otřásá a vy vnímáte minulost, přítomnost, budoucnost, sny, klienty a vaše vize... Má to pro mne obrovskou hodnotu a cítím to obzvlášť silně, když přijedu do Prahy, kde to vše začínalo...

Dovedete si představit, že skončíte a budete dělat něco jiného?
Nepředstavuji si to, plně se soustředím na Orco, na 200 procent. Beru to jako válku, ve které je potřeba bojovat každý den. A já věřím ve vítězství, i když nevím, kdy přijde.

Někteří analytici odhadují, že pokud krize potrvá více než tři roky, nepřežijete.
Nemám žádný takový scénář. Dávám si tři otázky. Máme klienty? Jsou spokojeni? Vrací se k nám? Už 18 let jsou ty odpovědi: Ano, ano, ano. A dokud to tak bude, tak to vše má smysl.

Kdy odhadujete, že krize skončí?
Burzy by se mohly odrazit ode dna už v polovině letošního roku. Celý realitní byznys ale potřebuje na svůj rozjezd více času. Je těžké to odhadovat, ale já věřím tomu, že do dvou let by se to mohlo zlepšit.

Máte strach o budoucnost podniku?
Ano, mám. Nechci přirovnávat podnik k dítěti, ale trochu podobné to je. Vyrůstá vám před očima a po 18 letech vidíte, že přijde jedna velká krize, která tím otřásá. Ale já nepočítám, že vše skončí a já půjdu chytat ryby. Ne!

Několik minoritních akcionářů založilo sdružení SOS Orco, chtějí vaši rezignaci, bojíte se jich?
Ne, vážím si jich, protože otevřeně říkají, co si myslí. Anonymní diskusi nenávidím, ale takovouto vítám a těším se na ni. Rezignovat se nechystám, ale doufám, že společně dokážeme najít cestu, jak Orku co nejvíce pomoci.

Jean-Francois Ott

Šéf Orco Property Group. Stavební firmu Orco založil v roce 1991. V únoru 2007 byla na vrcholu, akcie se prodávaly za 3 706 korun. Pak ale nastal strmý pád. Ott přišel o většinu podílu kvůli nucenému výprodeji akcií, které sloužily jako zástava obchodů rodinné firmy Ott & Co. Jeho podíl se smrskl z více než 12 procent na 1,6 procenta. Aktuálně firma dostavěla sídlo rádia Svobodná Evropa.

Narážíte zřejmě na spekulace o tom, že vedení Orka opustilo osm lidí a další čtyři byli propuštěni?

Ano, je to absolutní nesmysl. Představenstvo mělo 11 lidí a nyní jich má devět. Stejně jako jiné firmy, i my jsme k tomu v rámci úspor a pružnějšího řízení museli sáhnout.

Podle týdeníku Czech Business Weekly museli viceprezidenti opustit vedení proto, že jednali o převzetí firmy švýcarským fondem Cogef, který jste odmítl. Je to pravda?
Ne, žádná jednání o převzetí nikdy nebyla.

PPF a ECM Group vytvoří společný realitní holding. Uvažujete i vy o podobném spojení s jiným investorem?
My jsme o vstupu investora do celé společnosti nikdy neuvažovali. Nepočítám s tím ani do budoucnosti, i když to nevylučuji. Vždy jsme jednali o vstupu jen do určitých projektů a tak je tomu i nyní.

Krize vás nutí šetřit. Jaké projekty dokončíte a které odložíte?
Soustředíme se na Prahu, Berlín, Bratislavu, Varšavu, Budapešť a síť hotelů v Chorvatsku. Aktivity v Rusku, kde máme hotel a logistickou firmu a pracuje tam pro nás zhruba 1 100 lidí, omezíme. A v Česku omezíme projekty mimo Prahu, tedy v Brně, Ostravě, Hradci Králové a Vrchlabí.

V roce 2007 jste řekl, že do čtyř let postavíte 11 000 bytů, převážně v Česku. Kolik jich tedy do roku 2011 postavíte?
Tento plán se samozřejmě zpomalí. Ale pokud započítám pražské projekty jako Bubny, Benice, Tyršův vrch, palác Archa, Citadelu, Vysočanskou bránu či objekty Mostecká u Karlova mostu, tak se na šest až sedm tisíc bytových jednotek můžeme dostat, ale v delším horizontu.

Zmínil jste obří projekt Bubny za tři miliardy eur, kdy začnete stavět?
Nejdříve musí město schválit změnu územního plánu. Doufáme, že k tomu dojde do konce tohoto roku. Pak budeme žádat o stavební povolení, a až ho získáme, můžeme začít stavět první část kancelářských komplexů na severozápadní straně.

Máte už nějaké zájemce?
Sháněním jsme pověřili britskou společnost DTZ. Má tak na to nyní téměř rok. Platí pravidlo, že nejdříve musíme sehnat 50 procent předprodejů, pak se teprve pustíme do stavby.

Developeři, kteří soutěžili o pozemky Bubny, říkají, že vaše nabídka 1,1 miliardy korun byla přemrštěná a že aby se vyplatila, musí být celý projekt "prošpikován" budovami a nebude v něm místo na zeleň.
Chápu, že ostatní soutěžící mohou cítit hořkost, protože Bubny jsou velmi atraktivní, ale v našich investicích patří k jedněm z nejlevnějších, pokud uvažuji cenu na metr čtvereční. Že by projektu chyběly zelené plochy, je nesmysl. Bez nich to nejde.

Změnila krize nějak vaše plány ohledně toho, jak by měly Bubny vypadat?
Ano. Před dvěma lety byl palivem pro podnikání jen soukromý sektor, ale já věřím tomu, že letos a v dalších letech tím palivem bude stále častěji veřejný sektor. Hodně úřadů se chce stěhovat, své místo chtějí měnit i ministerstva. Také univerzity, koleje a nemocnice si tam dokážu představit více než dříve. Máme už připraveny nové vizualizace a budeme o nich diskutovat s jednotlivými úřady.

Kdo bude tyto projekty platit?
Stát, Evropská unie či soukromí investoři. Ve světě mají soukromí investoři například daňové úlevy tehdy, když se zavážou ubytovávat například studenty na 10-15 let. Platí to ve Francii, Německu, Anglii, Itálii, tak proč ne v Česku.

Ceny nemovitostí a pozemků klesly. Nepřesahují už dluhy hodnotu majetku firmy?
Podle posledního ohodnocení z června minulého roku máme v nemovitostech 2,4 miliardy eur, více než 100 milionů máme v akciích, dluhopisech, dalších podílech a podobných instrumentech. Dluh byl tehdy asi 1,4 miliardy eur. Je pravda, že ceny nemovitostí od té doby klesly, někdo odhaduje pět procent, jiný dvacet, ale i po této změně je stále hodnota majetku připadající na akcii kladná. Přesné číslo mohu dát až 17. března, kdy zveřejníme všechny výsledky.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

České lékárny Dr.Max míří do Číny. Penta chystá nákupy řetězců

(Ilustrační snímek)

Investiční skupina Penta míří s lékárenskou sítí Dr.Max na čínský trh. Jedná s některými společnostmi o jejich koupi....

Miliardář Křetínský nakupuje rádia. Získává i dvojku trhu Evropu 2

Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty

Podnikatel v energetice, miliardář Daniel Křetínský posiluje v médiích. Nynější majitel deníku Blesk a týdeníku Reflex...

Vydělává, ovšem málo. České poště loni klesl zisk o polovinu

Policisté zasahovali v budově České pošty v ulici Politických vězňů v centru...

České poště loni klesl konsolidovaný zisk o 48 procent na 110 milionů korun. Dostala o 100 milionů korun nižší...

Najdete na iDNES.cz