Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ovocnáři musí rušit sady. Jablek je příliš

  11:30aktualizováno  11:30
Jablka z Pojizeří jsou v ohrožení. Kvůli levnější konkurenci z Polska nemají totiž zdejší ovocnáři dostatečný odbyt a proto někteří ruší sady a propouští zaměstnance. Ovocnářství má přitom na Turnovsku mnohaletou tradici a zaměstnává stovky lidí.

"Zmenšili jsme plochu asi o třetinu," říká Luděk Ježek, který na Turnovsku obhospodařuje desítky hektarů převážně jablečných sadů. Kvůli tomu už propustil polovinu svých zaměstnanců.

Na skladech má podobně jako jiní pěstitelé ještě stále neprodaná jablka z loňské úrody. "Polská jablka jsou levnější asi o korunu padesát haléřů," vysvětlil Ježek.
Podle něj to je proto, že polští ovocnáři nemusí platit sociální a zdravotní pojištění ani daně.

"U nás dříve něco podobného taky fungovalo. Zvýhodnění je ale už pryč a proto jsou Poláci levnější," podotkl.

Podle Josefa Zoubka ze společnosti Agro Rubín byl loňský rok pro ovocnáře v kraji nejhorší v historii. "Bylo špatné počasí, ceny klesly v průměru o dvě koruny za kilogram. Byl to pro nás ztrátový rok," řekl Zoubek.

"V této době jsme už měli sklady prázdné, teď ještě nemáme ani všechno prodáno," podotkl.

Každý rok vysazovali ovocnáři ze Svijanského Újezdu nové stromky do sadů. Letos ani loni kvůli krizi trhu s jablky žádné. "Spíše to postupně likvidujeme," připustil Zoubek.

Pěstitelé v Pojizeří a pod Troskami jsou na tom podobně, jako ostatní čeští ovocnáři. Podle předsedy ovocnářské unie Jaroslava Mušky přišli loni ovocnáři na tržbách o 180 milionů korun. "Snížení příjmů se v příštích letech odrazí v menších investicích do obnovy sadů, ve zhoršení jejich věkové struktury, a tím útlumu produkce," varoval Muška.

Ovocnáři se sdružují do odbytových družstev
Menší pěstitelé nemají mnoho šancí proniknout se svými jablky do obchodních řetězců. I proto zakládají společně odbytová družstva. Tak například vzniklo družstvo EB Fruit, které sdružilo jedenáct ovocnářů z Libereckého a Královéhradeckého kraje.

"Jsme tak v silnější pozici při vyjednávání s obchodními řetězci.
Nemůžeme čekat, až někdo pro naše jablka přijede na dvůr," vysvětlil místopředseda představenstva Miroslav Mazánek. "Cena není příznivá, ale je to k přežití," míní Mazánek.

Jak vidí svou budoucnost ovocnáři? „Pokud bude tak hrozná sezona, můžeme to zabalit. Sklad přestavíme na hotel,“ říká Ježek. Tlak levnější konkurence z Polska je podle něj prakticky u všech druhů ovoce. "Možná broskve, ale s těmi se tady na severu nechytáme," dodal.

Naopak známý pěstitel Josef Thoř z Pěnčína nemá o jablka z Pojizeří obavy. "Pěstujeme hlavně odrůdy, které se moc jinde nepěstují. Snažíme se hlavně o kvalitu," vysvětlil. Také starosta Pěnčína Jan Brožek věří, že ovocnáři přežijí.

"Lidé postupně přichází na to, že česká jablka jsou chutnější a lepší, než ta ze zahraničí," dodal.

Autor:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Robotů se nebojme, dají nám víc práce, tvrdí Světové ekonomické fórum

Obchod Robot Cache

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst,...

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Najdete na iDNES.cz