Pád akcií stahuje fondy

P r a h a - Zatímco ještě loni na jaře trhaly výnosy podílových fondů rekordy, nyní je všechno naopak. Majitelé podílových listů, kterých jsou řádově stovky tisíc, už ze svého majetku ztratili za posledních dvanáct měsíců v některých případech i 40 procent a jejich majetek se tak rychle zmenšuje. Na konci letošního března přitom měli lidé ve fondech uloženo celkem 76 miliard korun. Největší ztráty nabírají akciové či s dluhopisy kombinované fondy, které táhnou ke dnu drastické poklesy světových burz.

"Letošní rok bude podle mého názoru hledání dna akciových trhů a výrazný růst bych už nečekal. Než se z velkých poklesů fondy vzpamatují, tak to je otázka spíše několika let než měsíců," domnívá se Petr Vodička, generální ředitel investiční společnosti investAGe. Pokud totiž některé fondy ztratily například 30 procent hodnoty, musí podle něj nyní narůst téměř o 50 procent, aby se vrátily alespoň na původní hodnotu majetku.

Velké ztráty utrpěly i zahraniční fondy prodávané tuzemským investorům. Jejich propady v řadě případů přesahují dvacet procent.

Za ztrátami stojí především investice do technologických akcií, což je případ tuzemského fondu Pioneer Trust. Ten ztratil za poslední rok už 35 procent majetku, tedy zhruba dvě miliardy korun.

Ke ztrátám fondů však přispěla i pražská burza, která tento týden propadla na dvouleté minimum.

"Pokud fondy investovaly v Česku, tak co mohly kupovat? Především Český Telecom, České Radiokomunikace, akcie bank a Tabák. A právě telekomunikace šly silně dolů," vysvětluje Daniel Drahotský ze společnosti Wood Company Funds.

Před poklesem cen akcií zůstali ochráněni podílníci fondů, kteří investují do bankovních produktů, státních cenných papírů a kvalitních dluhopisů. Ty za posledních dvanáct měsíců vydělávaly ve většině případů mezi čtyřmi až sedmi procenty. Díky výhodnějšímu zdanění se stále pohybují o několik málo procent nad úroky, které dávají banky na termínovaných vkladech.

"Fondy, které tolik neklesly, mohou být i smíšené, pokud jsou sestaveny jako konzervativní," upozornil Vodička. Správci fondů podle něj investují do takových titulů, které mají co nejmenší riziko propadu, na druhou stranu se však u nich nedají očekávat ani vysoké zisky.

Lidé, kteří mají ve fondech nainvestované peníze a nyní jen přihlížejí svým ztrátám, by nicméně podle finančníků neměli ztrácet hlavu. "Zbavovat se podílových listů, protože jdou dolů, to jsou základní chyby drobných investorů.

Naopak, právě v době propadů je vhodná doba k nákupům a nejhorší doba k prodeji," upozorňuje Štěpán Ašer ze společnosti Commerz Asset Management. Pravidlem však podle něj je, že investor musí přikupovat po menších částkách. "Zároveň musí myslet na diverzifikaci, tedy nestrkat všechna vejce do jednoho koše," dodává Ašer.